Hentbol Oyun Kuralları Nelerdir?

Ülkemizde pek yaygın olmayan hentbol aslında oldukça eğlenceli bir takım oyunudur. Eğer takım oyunlarına ilginiz varsa bu sporu mutlaka denemelisiniz. Bu içeriğimizde sizlere hentbolu tarihçesi ve oyun kurallarıyla tanıtmak istedik.

Hentbol Tarihçesi

Hentbol kelimesi “eltopu” anlamına gelen “handball” kelimesinden türeyerek Türkçe’ye geçmiştir. Dünya’nın en eski sporlarından olan hentbol, 19. yüzyılın başlarında Danimarka’da günümüzde oynanan hentbol kurallarına en yakın haliyle oynanmaya başladı. Ardından Avrupa’ya yayılan hentbolun Türkiye’de oynanması ise 1927 yılını buldu. Türkiye Hentbol Federasyonu’nun kurulması ise 1976 yılında gerçekleşti. Olimpiyatlarda kabul gören hentbol oyunu şu an 150 ülkede oynanıyor ve dünya üzerinde 8 milyon lisanslı hentbol oyuncusu var.

Hentbol Nasıl Oynanır? Kuralları Nelerdir?

Hentbol 1 kaleci, 6 oyuncu olmak üzere 7 kişiden oluşan iki takımla oynanır. Her takım 5 tane yedek oyuncu bulundurur. Oyun süresinde oyuncu değişimi için herhangi bir kural bulunmaz. Hentbol topu sentetik kumaşla kaplıdır. İki devreden oluşan, her devresi 30 dakika süren hentbol çoğunlukla kapalı spor salonunda oynanır. Kadınlarda ise devre süresi 25 dakikadır. Devreler arası 10 dakika mola verilir. Hentbol yüksek tempolu, fiziksel güç gerektiren bir oyundur. Oyunun amacı rakip takımın kalesine gol atarak sayı yapmaktır. Futbol ve basketbolun karışımı diyebileceğimiz hentbol elle oynanır. Oyun sahası 40 metre uzunluğunda, 20 metre genişliğinde olmalıdır. Sahada iki kale, kale çizgileri, dış kale çizgileri, orta çizgi ve kenar çizgileri bulunur.

Hentbol Oyun Kuralları;

  • Oyun topun havaya atılması ile başlar.
  • Hentbolda top diz altındaki bölgelere temas edemez. Kuralı ihlal eden oyuncu 2 dakika boyunca oyun dışı kalır.
  • Bir oyuncu faul sebebiyle oyun dışı kaldığında yerine yedek oyuncu sokulamaz.
  • Oyuncular topu en fazla 3 saniye ellerinde tutabilirler ve 3 adım attıktan sonra topu elinden atmalıdırlar.
  • Rakibin tuttuğu top diğer oyuncular tarafından ellenemez ancak oyuncunun top atışı bloklanabilir.
  • Penaltı atışı 7 metre mesafeden yapılır.
  • Oyunda iki hakem bulunur.
  • Kaleciler oyun esnasında el ve ayaklarını kullanabilirken, oyuncular yalnızca elle oynayabilirler.
  • Defans oyuncuları, diğer oyunculara belirli kurallar dahilinde temas edebilirler.

Hentbol oyununda başarılı olmak için takım çalışması yapılması gerekir. Oyuncular bireysel oynamak yerine pas atmalı, takım arkadaşlarıyla birlikte hareket etmelidir. Spor yapmayı, takım ruhuyla oyun oynamayı seviyorsanız hentbol aradığınız spor olabilir.

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir