Messi’ye Katar Emiri’nin giydirdiği kıyafet nedir?

Seri penaltı atışları ile Fransa’yı yenerek Dünya Kupası’nı kazanan Arjantin 36 yıllık hasrete son verdi. Kupa töreni öncesi ise Katar Emiri’nin Lionel Messi’ye giydirdiği yöresel “Bişt” isimli kıyafet sosyal medyada olay oldu. Futbolseverler tarafından eleştirilen kıyafetin ise eski zamanlarda yaşamış savaşçılar ve kraliyet ailesine mensup kişiler tarafından giyildiği ortaya çıktı. Katar emirinin kıyafeti Messi’ye giydirmesi ise oyuncuya bir saygı olarak nitelendirildi.

Katar‘da oynanan tarihi Dünya Kupası finalinde Arjantin, Fransa’yı seri penaltı atışlarında yenerek şampiyonluğa ulaştı. Normal süresi 2-2, uzatma devreleri ise 3-3 biten maçı Arjantin penaltılarda kazandı.

Galibiyetle birlikte 36 yıllık Dünya Kupası hasretine son veren Arjantinli oyuncular gözyaşlarına boğuldu. Karşılaşmanın ardından kupayı almak için kürsüye çıkan Lionel Messi’ye Katar Emiri tarafından “Bişt” adı verilen geleneksel bir kıyafetin giydirilmesi ise olay oldu.

Messi'ye Katar Emiri'nin giydirdiği kıyafetin altından çok derin bir anlam çıktı

Messi’nin giydiği kıyafetin anlamı da ortaya çıktı Yüzlerce yıl önce savaş meydanlarında galip gelen önemli askerlerin ve sadece kraliyet ailesine mensup kişilerin Messi’ye giydirilmesi yıldız futbolcuya gösterilen bir saygı olarak nitelendirildi.

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir