Dünya Kupasının Üzerindeki Kadın Sembolü de Nedir?

FIFA Dünya Kupası, dünya genelinde düzenlenen ve FIFA üyesi ülkelerin erkek millî takımlarının katıldığı futbol turnuvası FIFA Dünya Kupası’nı kazanan takıma verilen kupadır. Turnuvaların ilki olan 1930 FIFA Dünya Kupası’ndan itibaren kazanan takıma, sonraki turnuvaya kadar geçici olarak elinde bulunduracağı Jules Rimet Kupası verilirken bu kupanın 1970’te daimi olarak Brezilya’ya verilmesi sonrasında yeni bir kupa tasarlandı. 2002 sonrasında bu yeni kupanın geçici olarak da olsa hiçbir ülkeye verilmemesine ve yalnızca final maçlarının ardındaki törenlerde kullanılmasına, bunun yerine şampiyonluk elde eden ülkelere bir kopyasının kalıcı olarak verilmesine başlandı.

Dünya Kupasının üzerinde Yunan tanrıçası Nike’nin sembolü bulunmaktadır
Abel Lafleur’un tasarladığı “Zafer” adlı ilk kupa 1946’da, FIFA Başkanı Jules Rimet’nin adını aldı. Yunan tanrıçası Nike’nin som gümüşten yapılan altın kaplama bir tasvirini içeren bu kupa, lapis lazuliden üretilen bir kaideye oturtulmuştu.

Turnuvayı kazanan takım kupayı geçici olarak elinde bulundururken organizasyonda üç şampiyonluğa ulaşan takım, kupanın daimi sahibi olacaktı. 1966’da İngiltere’de halka açık bir sergi sırasında çalınsa da bir hafta sonra bulundu. 1970 FIFA Dünya Kupası’nda turnuva tarihindeki üçüncü şampiyonluğunu elde eden Brezilya, kupanın daimi sahibi oldu. Toplamda ise 5 farklı takım, kupayı kazanmıştı. Jules Rimet Kupası, 1983 yılında Brezilya’da çalınmasının ardından bir daha bulunamadı.

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir