Adını Niye Sevgi Koydum, Biliyor musun?

ADINI NİYE SEVGİ KOYDUM, BİLİYOR MUSUN?
-“Senin adını niye sevgi koydum, biliyor musun? Çünkü hayatımda hep sevgisiz yaşadım. Hayatım boyunca sevgiyi özledim. Sevgiyi aradım. Belki sen, özlediğim, aradığım sevgi olursun diye umut ettim. Nereden bilebilirdim beni ateşlerde yakacağını? Ancak umudum tükenmedi. Halâ bekliyorum. Bir gün beni seveceğini biliyorum. Eğer o gün benden sonra gelirse üzülme! Aynaya bak ve orada gördüğüne “Seni seviyorum Baba” de! Çünkü gördüğün benim sırrımdır.
Senin adını niye sevgi koydum, biliyor musun? Çünkü hayatımda hep sevgisiz yaşadım. Yıllar geçtikçe kederim azaldı ama unutamadım. Ağlamanı, bir köşede sessizce gözyaşı dökmeni unutamadım. Biliyordum yanımdan gittiğinde benden kopacağını, farklı bir kişi olacağını. Seni çok özleyeceğimi, seni uzaktan seyretmenin verdiği kahredici acı içinde kavrulacağımı, biliyordum. Yine de senin isteğini kendi isteğimden önde tutup, seni gönderdiğimde anladım ki sevdiğinin sevdiğini sevmekmiş sevgi.
Gerçi sen bana cehennemi lâyık görmüştün ama Prensesim, merak etme! Cehennem ateşlerinde yanmam için, ahirete kadar uzun süre beklemene gerek yok. Sen giderken benden, ben zaten kalbimi, sensizliğin hasret cehennemine mahkum etmiştim. Yanışımı görmek istersen ey sevgim, sadece gözlerimin penceresinden kalbime bakman yeterli. Orada senin için hazırladığım İbrahim bahçesinin güllerini görebilirsin. Bense Nemrut’un odunlarında gizlenmiş vicdan oldum da sevgisizlik ateşinde öylesine yandım ki  kor oldum, kül oldum. Sonra havuzdaki balıkların ruhunda can buldum. Kâh balık oldum engin denizlerde, candan cana dolaştım, kâh bulut oldum yağmur taşıyan mavi göklerde, nice rahimlere rahmet olarak yağdım. Yeniden yeniden doğdum toprak anadan, rengarenk çiçeklerin ruhunda can buldum. Sen gül bahçemde gezerken pransesim, sana değmesin diye bir tek kıvılcım, her gece seher vakitlerinde baş ucunda bekleyen dua oldum.
Senin adını niye sevgi koydum, biliyor musun prensesim? Çünkü hayatımda hep sevgisiz yaşadım ve sen, hiç sevgisiz yaşamayasın diye adını sevgi koydum.”

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir