Mezarına Geldim Baba

MEZARINA GELDİM BABA
-“Mezarına geldim Baba! İşte buradayım.”
Mezarın kenarına yavaşça diz çöktü. Konuşmak istiyor ama ağlamaktan bir türlü konuşamıyordu. Zayıflıktan elmacık kemikleri çıkmış, yanakları çökük adamın, yüzündeki derin çizgilerden oluk gibi gözyaşları süzülüyordu. Saçları ağarmış, yaşlanmıştı. Ara sıra gelen kesik kesik öksürükten tüm bedeni sarsılıyordu. Ağlayınca biraz rahatladı. Ceketinin cebinden çıkardığı ucuz sigaradan bir tane ağzına koydu ve kibriti çaktı. Sönmesin diye titreyen ellerinin arasına aldığı kibritle sigarasını yakıp, derin bir nefes çekti.
-“Söyle baba! Bunca şeye değdi mi? Yıllarca dövdün, sövdün. Kırdın, döktün. Yaptıklarının sonunu sana göstermeye geldim baba. İşte bak! Eserin karşında duruyor. Yaşadıklarımın hangisini anlatayım sana? Sen toprağın altında bir ölüsün, ben ise toprağın üstünde bir ölü.
Hatırladın mı? Hani duşu açardın da suyun altında hortumla döverdin beni. Araya giren annemi de saçlarından tutup yerlerde sürüklerdin. Neyin öfkesiydi bu baba?
Hatırladın mı? Hani beni evden kovmuştun. Daha toy bir yeni yetme çocuktum. Beş parasız sokaklarda bir serseri gibi aç, sefil kalmıştım. Aylarca köprü altlarında, kayıkların içinde gizlice yatmış, çöpleri karıştırarak karnımı doyurmuştum. Yine bir gece kayıkların birinde yatarken, sarhoş bir canavarın saldırısına uğramıştım. O yaratık, iğrenç emellerine ulaşırken, “Baba! Baba!” diye bağırdığımda neredeydin sen baba? O pisliği birkaç gün sonra bıçaklarken, polisler beni nezarete atarken neredeydin sen baba?
Hatırladın mı? Hani beni dövemeyeceğin yaşa gelmiştim. Artık bir sokak çocuğu, bıçkın bir delikanlıydım. Sana gelmiştim aynen böyle. Belki yıllar seni, değiştirmiştir diye sanmıştım. Hani annemi dövüyordun öldüresiye, yok edercesine, aynı eskisi gibi ama bir tek farkla. Artık ben büyümüştüm baba. Ne olduğunu anlamadım ki araya girdim. Elini tuttum. Bir de baktım ki ellerimde kanın var. Bir tarafta sen, bir tarafta annem ve bir tarafta da ben öylece yığılıp kalmıştık.
İşte baba, o günden sonra asırlar geçti. Yeni çıktım. İçerde yaşadıklarımı sana anlatamam. Anlatamam çünkü anlamazsın. Yine de ilk sana geldim baba. Ne olurdu biz de basit ve mutlu bir hayat yaşasaydık. Söyle baba, söyle! Bunca şeye değdi mi?”
Adam ellerini açtı. Babasının ruhuna bir Fatiha okudu. Ayağa kalktı ve büyük bir hasretle kendisini bekleyen yaşlı annesinin ellerini öpmek üzere, “En azından bundan sonra, eğer yapabilirsem, o kadının yüzünü güldüreceğim.” diye düşünerek, ağır ağır yola koyuldu. Yitip giden birkaç hayat daha, mazinin çöplüğüne atılırken, geleceğin yolunda, baharın umut çiçekleri açmaya başlamıştı bile.  

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir