10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü ve Haftası

10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI HAFTASI

Dünya İnsan Hakları Günü, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 1948’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda kabul edildiği gün olan 10 Aralık’ta kutlanmaya başlandı. II. Dünya Savaşı’ndan sonra dünyadaki devletler bireylere tanınan hak ve özgürlüklerin güvence altına alınması konusunda birleştiler. İnsan Hakları Bildirisi, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu tarafından Haziran 1948’de hazırlandı ve 10 Aralık 1948’de Genel Kurulun Paris’te yapılan oturumunda kabul edildi. Bildiri, bu çekimser ülkeler ile Suudi Arabistan ve Güney Afrika Birliği dışında kalan ülkelerin oylarıyla kabul edildi.

Hakİnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nca Kabul edilmesi ile birlikte insan hakları bilincinin yaygınlaştırılması amacıyla, 10 Aralık tarihini “Dünya İnsan Hakları Günü” olarak kutlamaktayız.İnsan hak ve hürriyetlerinin önemini anlatmak için 10 Aralık ile başlayan hafta ülkemizde ve bütün dünyada “İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası” olarak çeşitli etkinliklerle kutlanır.

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni ilk imzalayan ülkeler arasında yer alan ülkemiz; bugün her türlü ayrımcılığı ortadan kaldırmak, sosyal adaleti sağlamak ve toplumsal refah tesis etmek için güçlü bir irade göstermeye devam etmektedir.

İnsanın, insan olmaktan ileri gelen ve doğuştan sahip olduğu haklara erişiminde hiçbir kısıt ve engelin olmamasını, insan onuruna yakışır ve yaraşır bir yaşam sürebilme hürriyetinin anayasal güvence altına alındığı ülkemizde; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak daha adil ve özgür bir dünyaya katkı sağlamak üzere ulusal ve uluslararası ölçekte sorumluluk almaya ve gerçekleştirmeye devam edeceğiz.

Bu çerçevede insan haklarının; doğuştanlığı, devredilmezliği, dokunulmazlığı hususlarının toplumsal yaşam içinde tüm gücü ile varlık bulması Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak temel sorumluluğumuzu tarif ediyor.

Bu sorumluluk duygu ve düşüncesi içinde “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nü en kalbi duygularla kutluyor, milletimize ve tüm insanlığa barış, huzur ve adalet getirmesini temenni ediyorum.

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir