Sri Lanka’da İsyan | Sri Lanka’da OHAL ilan edildi

Tarihinin en ağır ekonomik krizini yaşayan Sri Lanka’da halk isyan etti. Başkent Kolombo’da binlerce protestocu Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa’nın sarayını bastı. 

Başbakan Ranil Wickremesinghe’nin yaşadığı özel konut ise göstericiler tarafından ateşe verildi.

Devlet Başkanı Rajapaksa ve Başbakan Wickremesinghe istifa edeceğini açıkladı.

Başkanlık Sarayı’nı basan göstericilerin sarayın havuzunda yüzdüğü ve spor salonunda spor yaptığı görüldü.

Sri Lanka’da Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa’nın Maldivler’e kaçmasının ardından ülke genelinde olağanüstü hal (OHAL) edildi.
Sri Lanka‘da Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa’nın Maldivler’e kaçmasının ardından ülke genelinde olağanüstü hal (OHAL) edildi.

Sri Lanka merkezli gazete Mawbima’nın haberinde, Başbakan Ranil Wickremesinghe’nin Basın Ofisi’nden yapılan açıklamaya yer verildi. Açıklamada, ülke genelinde OHAL ilan edildiği, Batı Eyaleti’nde de sokağa çıkma yasağı uygulanacağı aktarıldı. Başbakan Wickremesinghe’nin güvenlik güçlerine, taşkınlık ve ayaklanma çıkarmaya çalışan kişileri gözaltına almaları emrini verdiği aktarıldı.
SRİ LANKA’DA NELER OLUYOR?

Sri Lanka‘da ekonomik krizle başlayan protestolar sonucu Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa, ülkeyi terk ederek Maldivler’e gitti. Rajapaksa’nın henüz resmi olarak istifa etmemesi nedeniyle ülkede şu anda Devlet Başkanı seçilemiyor. Sri Lanka medyası, Rajapaksa’nın bu hafta içinde Meclis Başkanı’na istifa mektubunu ileteceğini duyurdu.
HİNDİSTAN, İDDİALARI REDDETTİ

Basında yer alan haberlerde, Rajapaksa’nın ülkeyi terk etmesine Hindistan’ın yardım ettiği iddia edildi. Hindistan’ın Sri Lanka Yüksek Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, söz konusu iddialar reddedilerek, “Yüksek Komisyon, Hindistan’ın Rajapaksa’nın Sri Lanka’yı tert etmesine yardım ettiğine dair asılsız ve spekülatif medya raporlarını kategorik olarak reddediyor. Hindistan, demokratik araçlar ve değerler, yerleşik demokratik kurumlar ve anayasal çerçeve yoluyla refah ve ilerleme isteklerini gerçekleştirmeye çalışan Sri Lanka halkını desteklemeye devam ediyor” denildi.

Kolombo sokaklarından objektiflere yansıyanlar 📷

 

Kolombo sokaklarından objektiflere yansıyanlar 📷

Sri Lanka’da ekonomi nasıl çöktü?Sri Lanka'da ekonomi nasıl çöktü?

Hindistan’ın güneyinde 22 milyon insanın yaşadığı ada ülkesi Sri Lanka, 1948’teki bağımsızlığından beri tarihinin en büyük ekonomik krizini yaşıyordu.
Dövizde yaşanan sıkıntı sebebiyle akaryakıt, gıda, ilaç gibi malları temin edemeyen ülkede enflasyon resmi verilere göre yüzde 54.6 seviyelerinde.Reuters, enflasyonun gelecek aylarda yüzde 70’e çıkmasını beklerken son dönemde yaşanan siyasi çalkantı ve belirsizliğin IMF ile yapılacak görüşmeleri etkilemesi de bekleniyor.
Özellikle Kovid-19 sebebiyle turizm alanından büyük darbe alan Sri Lanka’da geçen yıllarda petrol fiyatlarının artması, kimyasal gübre ithalatının yasaklanması tarımı durma noktasına getirmişti.
Muhalefet, Devlet Başkanı Rajapaksa’nın ekonomiyi yönetememesi sebebiyle bu krizin oluştuğunu öne sürüyor ve Mart ayından beri istifasını talep ediyordu.

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir