Ankara felaketi yaşadı! Can kaybı 4’e yükseldi… İşte sele neden olan bulutlar

Ankara’da yaşanan sağanak sonrası meydana gelen selde 3 kişi hayatını kaybetmişti. AFAD’ın çalışmaları sonrası kayıp olan arıcı Ramazan Gök’ün (66) cansız bedenine de ulaşıldı, böylece hayatını kaybedenlerin sayısı 4’e yükseldi. Prof. Dr. Orhan Şen ise sele neden olan olan bulutu göstererek, ‘Neden öğle saatlerinde başlıyor? Çünkü güneş ışığının öğlene doğru yeri ısıtması, ısınan yerin düşey hareketi meydana getirmesi. Bu önemli. İşte bu yağışlar bundan kaynaklanıyor.’ ifadelerini kullandı. Ankara’nın Akyurt ilçesinde ise yaşanan sel sırasında bir sürücü zor anları kameraya yansıdı.

Ankara‘da cumartesi günü sağanak sonrası Altındağ ilçesindeki Tatlar Deresi’nin taşması sonucu aracıyla sele kapılan İlkay Yiğit (27) ile dün Akyurt ilçesinde Sel sularından kaçmaya çalışırken kalp krizi geçiren Mustafa Demirel (67) ve selde elektrik akımına kapılan Muhammed Şahin (21) hayatını kaybetti.

Altındağ’da arıcılık yapan Ramazan Gök de Tatlar Deresi’nin taşmasıyla sel sularına kapılarak kayboldu. Cumartesi günü başlatılan arama çalışmaları, 3’üncü günde de devam etti. AFAD, Jandarma Arama Kurtarma (JAK), itfaiye ve sivil toplum kuruşlarının desteğiyle gerçekleştirilen arama- kurtarma çalışmaları, dere yatağı boyunca 15 kilometrekarelik bölgede ve Çubuk Barajı rekreasyon alanında sürdü. Arama çalışmalarında özel eğitimli köpekler de kullanıldı. Aramalardan henüz sonuç alınamadı.

AFAD BAŞKANI SEZER: 3 GRUP HALİNDE ÇALIŞMA YAPILIYOR

Bölgede inceleme yaparak basın mensuplarına açıklamada bulunan AFAD Başkanı Yunus Sezer, “Tatlar Deresi’nin taşması sonucu burada genç bir kardeşimiz hayatını kaybetti. Bir vatandaşımızın da suya kapıldığı yönünde ihbar var. Yaklaşık 2 gündür yoğun bir arama faaliyeti devam ediyor.

Burada AFAD koordinesinde 350 kişilik bir ekip görev yapıyor. İnşallah aramalarımız tez zamanda sonuçlanır. Bölgede 3 grup halinde çalışma yapılıyor. Şu an arama yapılan yer son nokta. Eğer yukarıdaki alanlarda rastlanamazsa son nokta burası, Çubuk Barajı. Burada olma ihtimali çok yüksek ama arkadaşlarımız bütün noktalarda arama çalışmalarını hassasiyetle, titizlikle devam ettiriyorlar. Vatandaşımızın sağ olarak kurtulmasını ümit ediyoruz. Vatandaşımız bulunana kadar çalışmalarımız devam edecek” diye konuştu.

Yurt genelinde yoğun yağışların etkili olduğunu, çoğu kentte sel ve su baskınlarının meydana geldiğini kaydeden Sezer, “Bu yoğun yağışlar bugünden sonra da devam edecek. Vatandaşlarımızın meteorolojik uyarıları takip etmesi ve risk oluşturacak alanlardan özellikle dere yataklarından uzak durmalarını önemle rica ediyoruz” dedi.

ACI HABER GELDİ! CAN KAYBI 4’E YÜKSELDİ

Ankara’nın Altındağ ilçesinde meydana gelen selde kaybolan arıcı Ramazan Gök’ün cansız bedenine ulaşıldı. AFAD koordinesinde yaklaşık 350 kişilik ekibin katılımıyla sabah saatlerinden itibaren sürdürülen arama çalışmaları sonucunda Ramazan Gök’ün cesedine Karapürçek mahallesi mevkiindeki balçık bölgede ulaşıldı.

AFAD’dan yapılan yazılı açıklamada, “Yaklaşık 350 personelin katılımıyla 2 gündür devam eden arama çalışmaları sonucunda, Ankara Altındağ ilçesinde sel sularına kapılan bir vatandaşımızın cansız bedenine ulaşılmıştır. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz” denildi.

Böylece Ankara’da meydana gelen sel felaketinde can kaybı 4’e yükselmiş oldu.

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen ise ani bastıran sağanak yağışlar ile etkili olan sellerin nedeni ile ilgili olarak çarpıcı bilgiler paylaştı. Şen şu ifadeleri kullandı:

“Yaptığımız araştırmaya göre taşkınlar ve şehir selleri en çok Haziran ayında görülüyor. En çok görüldüğü yer ise Karadeniz’in iç kesimleri. Esasında Ankara civarında bu kadar görülmüyordu bu taşkınlar. Bu sene orada da oldu. Bu sene baktığımız zaman 15 gündür bütün İç Anadolu, İç Ege’de dahil olmak üzere, 15 gündür bir aktivite var. Bu aktivite öğlen saatlerinde başlıyor ve akşama kadar devam ediyor. Neden öğle saatlerinde başlıyor? Çünkü güneş ışığının öğlene doğru yeri ısıtması, ısınan yerin düşey hareketi meydana getirmesi. Bu önemli. İşte bu yağışlar bundan kaynaklanıyor. Esasında Anadolu’da buna kırkikindi yağışları derler. Bu Haziran ayında olur genellikle. Temmuz ayına pek kalmaz bunlar. Dolayısıyla öğlen başlar yerin ısınmasıyla, Eğer tabi ortamda nem varsa… Nem de var.

‘ANKARA’DAKİ BİR GÜN EVVELKİ YAĞIŞ YAPAN BULUT BU’

10 km kalınlığında bir bulut. Burası, tropopoz diyoruz biz buraya. Bunun üstünü geçemiyor bu bulut. Gördüğünüz gibi yana doğru kaymış. Buralar, buz kristalleridir bu bulutun.

Ankara felaketi yaşadı Can kaybı 4e yükseldi... İşte sele neden olan bulutlar

İçerisinde çok kuvvetli düşey hareketler vardır bu bulutun. Bu düşey hareketler eğer içerisindeki su zerrecikleri, 0 izoterme dediğimiz, 0 derecenin yukarısına kadar çıkıp, aşağı doğru indiği takdirde bu su zerrecikleri, su damlacıkları buz haline geliyor ve dolu yağışını meydana getiriyor. Bulutu Kayseri’den çıktıktan sonra çektim. Ankara’daki bir gün evvelki yağış yapan bulut bu. Bunun gibi bir bulut. Gök gürültüsü, şimşek yapan bir buluttur bu. Niğde civarlarında uçakla gelirken çektim.

’15 GÜNDÜR ÖĞLEN OLUŞAN BULUTLAR BUNLAR’

Anadolu’da 15 gündür öğlen oluşan bulutlar bunlar. Bunlar böyle tek tek sağda solda, Anadolu’da oluyor. Ve çok kuvvetli yağış yapıyor.

İşte bu yağışları oluşturuyor, öğlen sıcakları ve nem. İstanbul etrafı deniz olduğu için ve ılıman olduğu için bu bulutlar pek olmaz. 2 gün önce işte oldu o da yağış bıraktı. Bu bulutun, mesela Ankara’daki o seli yapan bulut, o gün 3 saat içerisinde 30 km. yağış bıraktı. Bu çok önemli. Kayseri’de 80 km.’lık yağış bıraktı bu bulutlar. Bunlar mantar gibidir. Bu bulutlar Anadolu’da daha 2-3 gün devam edecek. İç Anadolu, Orta Karadeniz’in iç kesimleri bugün aşırı şiddetli yağışlara maruz kalabilir.

“SEL RİSKİ VAR”

Bugün, yarın, perşembe gününe kadar sel riski var. Hafta sonu sakinleşiyor Türkiye yağışlar açısından. Önümüzdeki 3 gün risk devam ediyor.

Bunlara biz şehir selleri diyoruz. Kuru dere yoktur, uyuyan dere vardır. Dere kurudu diye etrafını yerleşime açmamak lazım. Dere kenarlarından uzak duracağız. İmara açılacak şehirlerde bunlara dikkat etmek lazım.

Bu hafta İstanbul’da bugünden itibaren yağış yok. Cumaya kadar yağış yok. Hafta sonu biraz yağabilir.”

ORAJ ETKİLİ YAĞIŞLAR GÖRÜLDÜ

Yer seviyesindeki 30 dereceyi bulan yüksek sıcaklıklar, üst seviyede eksi 10-15 dereceye kadar düşen hava sıcaklığının karışımıyla dikine oluşan hava hareketlerine ve bu olay da yer yer dolu ve kuvvetli yağışlara sebebiyet verdi.

Özellikle iç bölgelerdeki yer seviyelerindeki yüksek sıcaklıklar, uygun bulduğu yerlerde kuvvetli “oraj” yapılarını (gök gürültülü kuvvetli yağış) oluşturdu.

Kısa sürede 10-15 kilogramı aşan yağışları bırakan oraj yapıları Ankara’da sele neden oldu.

YAĞIŞLAR SÜRECEK

3 gün boyunca sürmesi beklenen yağışların, dün yaşanan kadar olmasa da kuvvetli olması bekleniyor.

ORAJ YAPILARI NEDİR?

Üst seviyelerdeki soğuk hava ve alt seviyelerdeki sıcak havayla birlikte nemin fazla olduğu alanlarda dikine oluşan hava, oldukça kuvvetli oraj yapıları yani gök gürültülü sağanak yağışları oluşturuyor.

Oraj bulutu, (kümülonimbus): Yaz aylarında sabah saatlerinde yeryüzü aniden ısınmaya başladığında beliren bu bulutlar gün boyu asılı kalıp elektrikle yükleniyor.

Ankara felaketi yaşadı Can kaybı 4e yükseldi... İşte sele neden olan bulutlar

Bu bulutlar yerden 20 kilometre yüksekliğe kadar ulaşıp, dolu, kuvvetli rüzgar, gök gürültüsü, şimşek, kuvvetli yağış ve hortumlara neden olabiliyor.Kümülonimbus bulutları gün boyu havada asılı kaldıysa (ısınan hava yükseldiyse) sürekli bulutun içinde hava akışı olur ve bulut elektrik yükleri almaya başlıyor.

Akşama doğru, bulutun üst katmanları pozitif (+), alt katmanları negatif (-) yük aldığında bu yükler arasında bir hava kanalı oluşur ve oraj başlar. Yaklaşık 2 saat süren lokal fırtınalar oluşabilir.

Orajların neden olduğu hortumlarda dönen havanın hızı saatte 500 km ye kadar ulaşabilir.

SÜRÜCÜNÜN ZOR ANLARI

Ankara’nın Akyurt ilçesinde Çankırı Bulvarı’nda bir araç içinde bir aile sele yakalandı. Sel sırasında yaşadıkları zor anları aile görüntüledi.

Sele yakalanan sürücünün zor anları kameradaAnkara’nın Akyurt ilçesinde yaşanan sel sırasında bir sürücü zor anlar yaşadı. Ankara’nın Akyurt ilçesinde Çankırı Bulvarı’nda bir araç içinde bir aile sele yakalandı. Sel sırasında yaşadıkları zor anları aile görüntüledi. Ailenin gelen yardım ile kurtulduğu öğrenildi.

3 KİŞİLİK AİLENİN KURTARILMA ANI KAMERADA

Akyurt ilçesinde dün etkili olan sağanak ile birlikte meydana gelen selde 3 kişilik ailenin bulunduğu otomobil sürüklendi. Büyük bölümü su içinde kalan otomobilde mahsur kalan aileyi itfaiye ekipleri kurtardı.

Ankara felaketi yaşadı Can kaybı 4e yükseldi... İşte sele neden olan bulutlar

Önce otomobilde bulunan çocuk, aracın camından anne ve babası tarafından çıkarılıp, itfaiye aracındaki ekiplere uzatıldı. Daha sonra araçta bulunan kadın ve sürücü otomobilin camından çıkıp, ekiplerin yardımıyla itfaiye aracına alındı.ADANA’DA SEL; ARAÇLAR KULLANILAMAZ HALE GELDİ

Adana’da Kozan llçesinde ve çevre ilçelerde saat 14.00 sıralarında başlayan yağış, kısa sürede şiddetini artırdı. Yağışla bazı cadde ve sokaklarda taşkınlar yaşandı. Alparslan Türkeş Bulvarı’nda su birikintileri nedeniyle araçlar ilerlemekte zorlanınca Trafik zaman zaman durma noktasına geldi. Yağmura hazırlıksız yakalananlar ise ıslanmaktan kurtulamadı.

Ankara felaketi yaşadı Can kaybı 4e yükseldi... İşte sele neden olan bulutlar

Yağış Adana’nın çevre ilçelerinde de etkisini gösterdi. Kozan ilçesindeki Dağılcak mesire alanında Öksüz Deresi taştı, su baskını meydana geldi. Masa ve sandalyelerin selde sürüklendiği anlar, cep telefonuyla görüntülendi.ARAÇLAR KULLANILAMAZ HALE GELDİ

Düzağaç Mahallesi’nde ise 3 otomobil, selde sürüklendi. Otomobiller kullanılamaz hale gelirken, selde mahsur kalan bir vatandaş ise kepçeyle kurtarıldı.

Ankara felaketi yaşadı Can kaybı 4e yükseldi... İşte sele neden olan bulutlar

Yarım saatlik yağışın ardından bölgede zarar gören araçların hasar tespit çalışmaları sürüyor.

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir