Ukrayna Son Durum Savaş Haritası 27 Şubat 2022

27 Şubat 2022

Ukrayna Son Durum Savaş Haritası (27 Şubat/21:00)

 

Ukrayna Son Durum Savaş Haritası (27 Şubat/17:00)
 • Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Rus heyetiyle Belarus sınırında, ön koşulsuz görüşme yapılacağını bildirdi. Zelenskiy, “Müzakerelerin başarılı bir sonuca ulaşacağını düşünmüyorum, ancak denemeye değer.” dedi.
 • Ukrayna Sağlık Bakanlığı, “Rus saldırılarının başlangıcından bu yana, 14’ü çocuk 352 sivil hayatını kaybetti. 116’sı çocuk 1684 sivil de yaralandı.“ açıklamasında bulundu.
 • Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, “Rus ordusu peş peşe mağlubiyet yaşadıktan sonra bize ön şartsız görüşme yapabileceklerini bildirdiler. Bu şimdiden Ukrayna için bir zaferdir. Biz Rusya’nın ne diyeceğini dinlemek için görüşeceğiz. İşgalin sona erdirilerek Rus askerlerinin ülkemizden nasıl çıkarılacağını konuşacağız” dedi.
 • Rusya Devlet Başkanı Putin, “NATO ülkelerinin saldırgan açıklamaları nedeniyle nükleer caydırıcı güçlerin özel savaş durumuna geçmesini emrettim.” dedi.
 • Rusya Savunma Bakanlığı, “Ukrayna Ordusu, Kiev çevresinde yasaklı fosforlu bomba kullanıyor” açıklamasında bulundu.
 • Ukrayna’nın kuzeyinde iki Rus helikopteri düşürüldü.
 • Ukrayna ordusu, Harkov’u Rus birliklerden geri aldı. Harkov Belediye Başkanı, “Harkov’un (Kharkiv) kontrolü tamamen elimizde. Harkov’u temizleme operasyonu sürüyor.”
 • Birleşmiş Milletler, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ardından 368 bin mültecinin komşu ülkelere geçtiğini bildirdi.
 • Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, “Ukrayna, Lahey’deki BM Uluslararası Adalet Divanı’nda Rusya’ya resmen dava açtı. Rusya’nın, saldırganlığı haklı çıkarmak için soykırım kavramını çarpıtmaktan sorumlu tutulmasını talep ediyoruz.” açıklamasında bulundu.
 • Bugün itibariyle Rus uçaklarına hava sahalarını kapatan ülkeler: Almanya, Finlandiya, İsveç, Danimarka, Avusturya, Belçika, Polonya, Estonya, Letonya, İngiltere, Bulgaristan, Çekya, Litvanya, Romanya, Kuzey Makedonya, İspanya, Bulgaristan, Norveç, Slovenya, Litvanya, İzlanda, İtalya, Belçika, Hollanda, Malta ve Fransa.
 • Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan bir açıklamaya göre Rus ordusunun Ukrayna’daki asker ve teçhizat kayıpları: 27 uçak, 26 helikopter, 146 tank, 706 zırhlı araç, 49 top, 1 BUK Füze Sistemi ve 4.300 askeri personel.
 • Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov tarafından yapılan bir açıklamaya göre Ukrayna Ordusu’nun asker ve teçhizat kayıpları: Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov tarafından yapılan bir açıklamaya göre işgalin başından bugüne kadarki süreçte Ukrayna Ordusu’nun asker ve teçhizat kayıpları: 1.067 askeri tesis vuruldu. 38 S-300, BUK-M1 ve OSA sistemleri, 56 radar istasyonu, 254 tank ve zırhlı araç, karada bulunan 31 uçak, 46 ÇNRA Sistemi, 3 İHA, 103 top ve havan topu vuruldu. 302. Uçaksavar Füze Alayının gönüllü olarak silahlarını bırakıp teslim olduğu, 471 Ukraynalı askerin gözaltına alındığı bildirildi.
 • Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, “Novoahtırka, Smolyaninovo, Staniçnoe-Luganskoe yerleşimleri kontrol altına alındı. Taarruz operasyonunun başlangıcından bu yana ilerleme derinliği 52 kilometreye ulaştı.” dedi.
Ukrayna Son Durum Savaş Haritası Kırım Bölgesi (27 Şubat/05:00)

 

Ukrayna Son Durum Savaş Haritası Donbas Bölgesi (27 Şubat/05:00)

 

Ukrayna Son Durum Savaş Haritası Harkov Bölgesi (27 Şubat/05:00)

 

Ukrayna Son Durum Savaş Haritası Başkent Kiev Civarı (27 Şubat/05:00)
Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir