ABD Tulsa Irkçı Katliamı 1921

1921 Tulsa Katliamı, ayrıca Tulsa Irkçı İsyanıGreenwood Katliamı veya Black Wall Street Katliamı olarak da adlandırılır, 1921 yılının 31 Mayıs ve 1 Haziran ayları arasında beyaz ırkçı çetelerin Tulsa, Oklahoma Greenwood bölgesindeki siyahi insanlara ve iş yerlerine yaptıkları saldırılar sonucu gerçekleşmiş, Amerikan tarihindeki ırksal şiddet olaylarından biridir. Karadan ve özel uçaklardan yapılan saldırı, o zamanlar ABD’deki “Black Wall Street” olarak bilinen en zengin siyah topluluğun yaşadığı ilçenin 35’den fazla kare blokunu yok etmiştir.

800’den fazla kişi hastanelere yatırılıp 6.000’e yakın siyahi büyük tesislerde birkaç gün boyunca göz altına alınmıştır. Oklahoma Hayati İstatistik Bürosu resmî olarak 36 ölü kaydetmiş fakat Amerikan Kızıl Haçı bir tahmin vermeyi reddetmiştir. 2001 eyalet komisyonunun 75-100 ila 150–300 ölü arasında genel tahminler vermesine rağmen, çağdaş otopsi raporlarına, ölüm belgelerine ve diğer kayıtlara dayanarak, olayın incelemesi sonucu, 26’sı siyah ve 10’u beyaz olmak üzere toplam 36 kişinin ölümü resmi olarak doğrulanabilmiştir.

Katliam, bir ayakkabı boyacısı olan 19 yaşındaki Dick Rowland isimli siyahinin, yakındaki Drexel Binası’nda çalışan 17 yaşındaki beyaz asansör operatörü olan Sarah Page’a saldırdığı suçlaması sonrası, hafta sonu Anma Günü’nde (Memorial Day) başlamıştır. Gözaltına alınan Rowland’ın tutulduğu adliye dışında öfkeli beyaz vatandaşların bir araya gelmesi, Rowland’ın linç edildiğine dair söylentilerin yayılması yerel siyahileri endişelendirmiş, bazıları silahlı olmak üzere siyahi vatandaşların olay yerine akın etmesiyle iki grup arasın çatışma çıkmıştır. Çatışmada 10’u beyaz 2’si siyahi vatandaş olmak üzere 12 insan ölmüştür. Bu ölüm haberleri şehrin her tarafına yayılmasıyla çete olayları şiddetlenmiş ve olayların gelişmesine neden olup, beyaz isyancıların o gün siyahileri öldürüp mağaza ve evlerini yakıp yağmalamıştır. Olaylar sonrası Yaklaşık 10.000 siyahi evsiz kaldı ve maddi hasar, gayrimenkulde 1.5 milyon dolardan fazla olup kişisel mülkte 750.000 dolardı (2019’da 32.25 milyon dolara eşdeğerdir).

1921’de Oklahoma eyaleti ırksal, sosyal ve politik olarak gergin bir atmosfere sahipti. Birinci Dünya Savaşı birçok eski askerin geri dönüşüyle ​​sona ermişti. 1865’te sona ermesine rağmen Amerikan İç Savaşı hâlâ insanların zihninde taze bir anı olarak duruyordu. Haklarından mahrum edilmiş insanların sivil hakları yoktu ve Ku Klux Klan yeniden dirilmişti. Gelişen bir petrol şehri olan Tulsa; çok sayıda zengin, azimli ve eğitimli Afrikalı Amerikalıya destek vermişti. Tüm bu unsurların birleşmesi, gelecek olaylarda sonuçlanacak yükselen gerilimlerde rol almıştır.

Kuzey Oklahoma bölgesi, Güneydoğu’dan gelip bazılarının da eskiden köle olduğu yerli Amerikalıların yeniden iskanı için kurulmuşken diğer bölgeler, Güney’den aileleri Amerika İç Savaşı öncesi köle sahibi olan çok sayıda yerleşimci almıştı.

Oklahoma’nın 16 Kasım 1907’de eyalet olarak kabul edilmesi ardından yeni oluşturulan eyalet yasama organı, ilk iş olarak yaygın bir şekilde Jim Crow yasaları olarak bilinen ırksal ayrım yasalarını kabul etti.

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir