Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Bölgesinde Kadın Sünnetleri Artıyor

Uygar dünyada asla yer bulmayan ve bulmaması gereken kadın sünneti, ne yazık ki geri kafalı Kürt ailelerde yaygınlaşmağa başladı. Barbarlığı durdurun!

Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimin’de kadın sünneti caniliği artıyor.

İlkel Vahhabiler gibi yaşamak istiyorlar, fakat bilmiyorlar ki günümüzde bu vahşeti Araplar bile terk ettiler. Irak sınırları içerisinde kalan köy ve kentlerde yapılan bir araştırmada kız çocuklarının hâlâ sünnet edildiği belirlendi. Elde edilen verilerine göre 2021 yılında Hevler’de yüzde 11, Raperin’de yüzde 4,9 oranında kız çocuğunun klitorisi kesilip atıldı.

Uluslararası Kadın Sünnetine Karşı Sıfır Tolerans Günü olan 6 Şubat Birleşmiş Milletler (BM) tarafından kadın sünneti hakkında farkındalık yaratmak amacıyla 2003 yılında ilan edildi. BM’nin 1989 yılında onayladığı Çocuk Hakları Sözleşme’nin 19. ve 24. maddeleri kız çocuklarının sünnet edilmesini yasaklıyor.

Bir insanlık suçu olan kadın sünneti dünyanın pek çok ülkesinde uygulanıyor. Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin bazı bölgelerinde de yapılan kadın sünneti kadınların fiziki ve ruhsal olarak sakatlanmasına yol açıyor. Hevler ve Raperîn’de kadın sünneti yüksek; çünkü halkın bir bölümü, 1500 yıl öncesinden daha geri gitmek tutkusu içerisinde. Barbarlığa hayranlık duyuyorlar, uygarlığa değil…

2021 yılında bir araştırma yapan Alman Wadi örgütü, Hevler ve Süleymaniye’ye bağlı Raperîn’de 0 ile 20 yaş arasındaki kız çocuklarının sünnet edilmesiyle ilgili bir anket yaptı. Ankete Hevler’den 753, Raperin’den 507 olmak üzere toplam bin 260 kadın katıldı. Hevler’de yüzde 11’i Raperîn’de yüzde 4,9 oranında kadının sünneti edildiği tespit edildi. Vadi Derneği proje yöneticisi Şox Mihemed, “Koronavirüs ve Süleymaniye’deki ekip eksikliği nedeniyle geçen yıl çok fazla ziyaret yapamadık. Ancak bizim gözlemlerimize göre 2021’de Raperîn ve Hevler bölgesinde 260 kız çocuğundan 110’u sünnet edildi” dedi.

Sünnetler gizli yapılıyor 21 Haziran 2011’de Kürdistan Bölgesi Meclisi, Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetle Mücadele Hakkında 8 Sayılı Kanun’u onayladı. Bu kanunun hükümlerinden biri de kadınların sünnetinin yasaklanmasıydı. Ancak Kürdistan Bölgesi’nde hala kadın sünneti devam ediyor Kürdistan Bölgesi’nde kadın sünneti daha çok köylerde görülüyor. Sünnetler gizli yapıldığı için şimdiye kadar tamamıyla engellenemedi.

Mevcut durumda dünya genelinde kadın sünneti 30 ülkede uygulanmaktadır. Bunların çoğu Afrika ve Asya kıtasında görülüyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre dünya çapında 200 milyon kadın ve kız çocuğu sünnet edildi.

Kaynak: İnternet gazetesi RojNews, Süleymaniye

Yorumlardan seçmeler: Bu feodal kafayı taşıyanlar, Avrupa’da da var. Yıllarca Avrupa ülkelerine yaşamış olan Somalili aileler de aynı beyinsel bataklığa saplanmışlar, kendi kızlarını sakatlıyorlar. Somali yobazları ilk sıradalar, onları öteki Afrika yamyamları ve Kürtler izliyorlar.

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir