Türkiye’nin harekat hazırlığı ile ABD’den terör örgütüne yardım ve Esed’den “İdlib’e gireriz” tehdidi

Türkiye’nin Suriye’ye yönelik olası bir harekatı öncesi bölgede büyük bir hareketlilik yaşanıyor. Rus Hava Kuvvetleri, Tel Temr’den Ayn İsa’ya kadar olan kasabalarda hava ve kara askeri manevrasını artırırken, ABD de YPG’ye 50 TIR’lık lojistik malzeme gönderdi. Öte yandan Esed cephesinden de Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine harekat başlatması durumunda İdlib’e girecekleri yönünde yeni bir tehdit mesajı geldi.

ABD liderliğindeki uluslararası koalisyona ait ilk 50 TIR’lık konvoy, terör örgütü PKK kontrolündeki Kamışlı kentine girdi. Bu gelişme, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasındaki son görüşmenin ardından yaşandı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ile Suriye arasındaki El-Velid Sınır Kapısı üzerinden Kamışlı’ya ulaşan konvoyda lojistik malzeme yüklü 50 TIR’ın bulunduğu belirtildi.

ESED CEPHESİNDEN “İDLİB’E GİRERİZ” TEHDİDİ

Esed cephesinden de Türkiye‘ye yönelik yeni bir tehdit mesajı geldi. Suriye Ulusal Uzlaşı Merkezi mensubu Ömer Rahmun, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine harekat başlatması durumunda, Suriye ordusunun İdlib’de iki aşamalık bir operasyon yürüteceğini söyledi. Rahmun, “Suriye’nin kuzeydoğusunda Türkiye’nin askeri harekatı başladığı anda, ilk aşamada Cebel ez-Zaviye, Cisr eş-Şuğur, El Gab ile M4 karayolu ve onun 8 kilometre kuzeyi kurtarılacak” dedi.

1000 ASKER ALACAKLAR

Suriye rejiminin 25. Özel Görev Gücü Tümeni’ne İdlib ve çevresine konuşlandırılmak üzere 1000 asker alınacağı duyuruldu. Gençlerin alımı için Lazkiye, Humus, Hama ve Şam valiliklerinin her birinde dört yeni işe alım ofisi açıldı. Bölümün güvenlik ofisleri, yeni gönüllülerin maaşını ayda 45 dolar olacak ve Hama’daki kamplarda 15 günlük bir eğitime tabi tutulacaklar. Yerel haber kaynakları Hama’daki kamplarda eskiden sivil olan 550 kişinin eğitiminin tamamlandığını duyurdu.

SURİYE MİLLİ ORDUSU HAREKAT İÇİN HAZIR

Yeni Şafak’ın haberine göre Suriye Milli Ordusu komutanlarından Abdülselam Abdürezzak harekat için hazır olduklarını açıkladı. Abdürezzak şunları kaydetti:
“Tel Rıfat ve Ayn el-Arab (Kobani) bölgeleri, Türk ordusu ile Suriye Milli Ordusu için stratejik hedefler teşkil ediyor. PKK’ya karşı operasyon için Türk askeri yetkililerle düzenli olarak görüşmeler gerçekleşiyor. Ancak bu görüşmeler harekat bölgelerinde gerçekleşiyor.”

ABD YARDIMLARI BOŞUNA UĞRAŞTIR

ABD ister 50 TIR yardım göndersin isterse 5000 TIR göndersin, tüm çabaları boşa gidecektir. Çünkü yardım gönderdiği kesimin ne kadar nankör olduklarını daha henüz bilmemektedir. Kadir kıymet bilmeyen PKK-PYD önceden olduğu gibi gelen tüm yardımları israf edip har vurup harman savuracaktır. Neden mi? Çünkü el elin eşeğini ıslık çalarak güder de ondan. Alın teriyle kazanılmayan emeksiz kazanç kıymetsizdir. Adam terlemeden elde ettiği malı ne diye gram gram kullansın ki değil mi? Ayrıca karşısında binlerce yıllık savaş tecrübesi olan kahraman Türk askeri var. Hiç şansı olmayan bir uğraşa giriyorlar ama onların umurunda mı? Kim ölmüş kim kalmış kime ne? Suriye’de, Irak’ta öldürülen veya öldürülecek olan Kürt evlatlarının Türkiye’de anaları kan ağlamış bu zalimlerin asla umurunda değil. Biçare savaşta sadece ABD’nin piyonları olmaktadırlar. Bakalım durum ne gösterecek?

Keşke elbirliği içinde hem bizim, hem de Dünya’nın ortak düşmanı olan ABD emperyalizmine karşı beraberce savaşabilseydik. Fakat ne yazık ki bu mümkün değil. Çünkü Kürt halkı, devlet kurma hayali ile kandırılmaktadır. Bu hayal ile yüzlerce yıl beraber yaşadığı ve aynı dine mensup Türk kardeşlerine ihanet etmektedirler. Ne yazık ki gerçek düşmen olan ABD’yi görmeyip, kurmaya çalıştıkları bu devletin gerçekte ABD uşağı köle bir devletten başka bir şey olmayacağı gerçeğini görememektedirler. Ne diyelim Allah akıl fikir versin. Kişi körse, güneşin suçu ne?

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir