Gündem | Dolar Nereye Gidiyor?

Esselamu aleykum

Sevgili kardeşlerim, bu sohbetimizde gündemdeki çok önemli bir durumdan bahsetmek istiyorum. Dolardaki artış. Güzel Türkiye’min bir evladı olarak gidişatın vehameti karşısında endişelerimi dile getirmek istedim. Bakalım bu işlerin sonu nereye varacak? Garip ama bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete. Gerçekten Allah sonumuzu hayreylesin.

Evet, şimdi doların son durumunu değerlendirmeye başlayalım.

Merkez Bankası’nın beklenen, bu ayki faiz kararı açıklandı. Faiz 200 baz puanı indirildi. Böylece faiz yüzde 16’ya inmiş oldu. Maalesef ekonomi biliminin tam tersine alınmış bu karar, piyasada şok etkisi meydana getirdi. Elbette bunun sonuçları da çok büyük oldu. Zira dolar büyük bir atağa kalkarak, bu yazıyı yazdığım şu sıralarda 9,5 TL. sınırına ulaştı.

Peki, bu gidişat nereye varacak? Evet, ben ekonomist değilim ama bu durumları anlamak için de ekonominin ilmini yapmış olmam gerekmiyor. Bu işlerin sonunun çok kötü bir ekonomik çöküşe gittiğini görmemek için de kişinin kör olması lazımdır. O halde böyle bir çöküşe götüren bu tarz kararlar neden alınıyor? Yoksa kör numarası mı yapılıyor?

Enflasyon tarihi zirveleri zorluyor ve çarşıda pazarda öylesine hissediliyor ki ekmeğin 2 TL. olduğu bir zamanda artık nasıl geçineceğimizin derdine düştük. Pahalılık aldı başını gidiyor. Asgari ücretin komik rakamlarda olduğu bu geçim ortamında ay sonunu nasıl getireceğimizin endişesinde toplumsal bir krizin eşiğindeyiz. Acilen çözüm üretilmelidir. Yoksa iş işten geçmiş olacak.

Zaten zorlu bir coğrafyanın göbeğinde olan bir ülkede diken üstünde yaşıyoruz. Çevremizde bitmek bilmeyen savaşlar var. Terör ile inleyen güzel memleketimin başına, savaştan kaçan Suriyeli ve Afgan göçmenler de bela olmuş durumda. İşsizlik içler acısı. Üretim yok. Tarım, hayvancılık bitmek üzere. Açlık kapıda sırasını bekliyor. Şimdi bir de doların yükselişi, ana başlıklarla saydığım bu karamsar tabloda en güzel yeri edinmeyi başardı. Çift rakamlara doğru hızla giden dolar, piyasalarda fırtına gibi esiyor. Peki, işleri nasıl düzeltebiliriz?

Keşke bunları seslendirmeseydik ama artık bir erken seçim kararının alınması gerekmektedir. Belki bu seçim bize yeni bir ivme kazandırır da ortalık biraz düzelir. Aksine bir yaklaşım sadece kişisel menfaatlerini düşünmek olur ki bu kişilerde bilmelidir ki memleket elden gittikten sonra artık yönetebilecekleri bir ülkeleri de kalmamış olacak. Bu sebeple artık yeter bu kadar diyerek en kısa zaman da tüm siyasi kaygıları bir yana bırakıp erken seçim kararı alınarak seçime gidilmelidir.

Ülkemizi Türk-Kürt çatışmasına sürükleyenlere, Sünni-Alevi tartışmalarıyla ayrımcılığı körükleyenlere, gelecek kuşaklarımıza Suriyeli- Afgan problemini miras bırakanlara karşı elbette uyanık olmalıyız. Su uyur düşman uyumaz. O halde bizler de uyumayacağız. Uyanık kalacağız. Devletin, milletin menfaatlerini kendi şahsi menfaatlerimizden üstün tutacağız.

Aklın ve ilmin ışığında, kalbimizdeki imanla güçlenerek tüm ayrımcılıkları bir kenara bırakıp, ülkemizin bekası için çalışacağız. Gün birlik günüdür, gün dirlik günüdür. Elbette aramızda çürük elmalar olacaktır ama onları ayıklayarak, muasır medeniyetler seviyesine doğru emin adımlarla yürüyeceğiz. Yoksa son pişmanlık fayda vermez.

Hepinize sevgi ve saygılarımı yolluyorum. Allah’a emanet olun. Hoşça kalın. Sevgi ışığınız kalbiniz rehberiniz olsun sevgili kardeşlerim.

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir