Ankara’da Suriyeli mülteci gerginliği: Altındağ’da neler yaşandı?

Günlerdir Türkiye’de göçmen ve mülteci akınına karşı bir tepki vardı. 10 Ağustos günü Ankara’nın Altındağ ilçesindeki bir kavga zaten oldukça gergin olan bu ortam için bir kıvılcım etkisi yarattı. O akşam Suriyeli bir grup ile mahalleli arasında çıkan o kavgada yaralanan Emirhan Yalçın hastanede hayatını kaybetti. Mahallede Suriyeli sığınmacılara karşı tepki vardı… Gerginlik 11 Ağustos akşamı sokağa taştı. Kalabalık bir grubun Önder ve Battalgazi mahallelerinde düzenlediği yürüyüşün ardından iki mahallede yaşayan Suriyelilerin evleri ve dükkanları hedef alındı. Mahalleden gelen bazı görüntülerde Suriyelilere ait olduğu düşünülen bazı dükkanlar ve araçların tahrip edildiği görülüyordu…

Çevredekilerin ihbarı üzerine olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Göğsünden aldığı bıçak darbesiyle ağır yaralanan Emirhan Yalçın, olay yerinde yapılan ilk müdahalenin ardından ambulansla Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne, Ali Yasin Güler de Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Yalçın’ın durumunun kritik olduğu belirtilirken, Güler’in ise sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi. Kavgaya karışanların yakalanması için çalışma başlatan polis, şüpheli Y.A.’yı kısa sürede yakaladı.

MAHALLELİDEN TEPKİ

Yaşanan olayın ardından mahalle sakinleri, olayın yaşandığı parkta toplanarak tepki gösterdi. Yaklaşık 100 kişi, yabancılara ait iş yerleri ve araçlarına zarar verdi. Polis ekipleri, olayları güçlükle yatıştırdı. Ardından olay yerine gelen Altındağ Kaymakamı Cumali Atilla mahalle sakinleriyle görüşerek, evlerine dönmeleri konusunda ikna etti.

MUHTAR KONUŞTU

BBC Türkçe’ye konuşan Battalgazi Mahallesi Muhtarı Habip Eroğul, mahalleli iki gencin Suriyeliler tarafından bıçaklandığını söyledi.

Habip Eroğul, “2 yaralı genç bulunuyor. Birinin durumu iyi. Diğerinin durumu, kalbine yakın bir yerden bıçaklandığı için endişe veriyor ancak yoğun bakımdaki tedavisi hala sürüyor” dedi.

Eroğul, “3-5 kişilik Suriyeli saldırgan grup dün gece emniyet tarafından alındı. Saldırganların Suriyeli olduğu kesin” diye konuştu.

DÜKKANLAR KAPALI

Muhtar Eroğul, bugün mahallede tüm dükkanların kapalı kalmasına karar verildiğini söyledi.

Eroğul, “Dün geceki protestolar birkaç saat sürdü. Şu anda mahallede asayiş emniyet güçleri tarafından sağlanıyor. Hem Türklerin hem de Suriyelilerin dükkanları tedbir amaçlı kapalı bulunuyor” dedi.

ANKARA VALİLİĞİNDEN AÇIKLAMA
Altındağ’daki yaşanan olayın ardından Ankara Valiliği açıklama yaptı. Valilik, 2 şahsın gözaltına alındığını belirtti.

Valiliğin açıklaması şu şekilde;

“10.08.2021 günü 21:30 sıralarında Altındağ ilçesinde iki ayrı grup arasında çıkan tartışma kavgaya dönüşmüş ve sonucunda biri ağır olmak üzere iki vatandaşımız maalesef yaralanmıştır. Yaralı vatandaşlarımız hemen hastanede tedavi altına alınmışlar ve tedavileri halen devam etmektedir. 2 vatandaşımızı yaralayanların yabancı uyruklu şahıslar olduğu tespit edilmiş olup; 2 şahıs gözaltına alınmıştır.

Söz konusu üzücü olayla ilgili tahkikat tüm yönleriyle devam etmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir