Hiroşima ve Nagasaki’ye atom bombası atılmasının 76. yıldönümü

bomba

KAYNAK,PA MEDIA

6-9 Ağustos, 2. Dünya Savaşı’nın bitişini getiren Hiroşima ve Nagasaki’ye atom bombası atılmasının 76. yıldönümü. Atom çağını başlatan felakette toplam 220 binden fazla kişi ölmüştü.

6 Ağustos 1945 sabah saat 8:15 civarında Hiroşima semalarında Japonların “B-san” (Bay B) olarak adlandırdıkları dev Amerikan B-29 savaş uçağının bıraktığı bombadan kurtulan Alman misyoner Wilhelm Kleinsorge, üzerinde ölümcül yanıklar oluşan insanların sığındığı nehrin kenarında gördüğü manzarayı şöyle anlatıyor: “Yaralılar sessizdi. Acıdan haykırmak ne kelime, kimse ağlamıyordu bile. Kimse şikayet etmiyordu… Çocuklar bile ağlamıyordu.”

Atom bombalarının atılmasının ardından 76 yıl geçmesine rağmen hala acısı Japonlar arasında dün gibi hissediliyor. Nasıl hissedilmesin ki? Dile kolay 220.000 ölü ve milyonlarca yaralı ve radyasyona maruz kalmış hastalar, özürlü hale gelmiş kimseler. İnsanlığın katledildiği son nokta. Acaba ne zaman insanlık insanlığının farkına varıp savaşmaktan, birbirini katletmekten vazgeçecek? Bunu hayal etmek bile imkansızken böyle bir barışı tesis etmek ne derece mümkün olabilir acaba? İnşaallah belki bir gün, hep beraber el ele tutuşup birlikte barış ve huzur içinde yaşamayı başarırız.

Kim duyar bilmem ama ben yine de Japon kardeşlerimizin acısını gerçekten kalbimde hissettiğimi onlara yazmak istedim. Başınız tekrar sağ olsun. İnşaallah her türlü silahsız, nükleersiz, savaşsız kalıcı barış ve huzur dileklerimle acınızı saygıyla selamlıyorum.

BOMBARDIMAN EKİBİ: ENOLA GAY

Bu arada bombayı atan ekibi de hatırlamak ve hatırlatmak istedim. Adamlardaki rahatlığı görünce tüylerim diken diken oluyor. Askerler evet kendilerine verilen emirleri yapıyorlar ama hiç mi bir parça acımanız kalmamış da bombayı attıktan sonra içki içerek bomba manzarası seyrederek geri dönüyorsunuz? Elbette Şeytan’ın uşağı da şeytandır.

Bombadırman ekibi

KAYNAK,US AIR FORCE Bombadırman ekibi

Nitekim 16 Temmuz 1945’te Amerika’nın New Mexico Eyaleti’nin ortasındaki Ölü Adamın Yolculuğu (Jornada del Muerto) adlı çölde denemesi yapılan Şişman Adam takma adlı atom bombası, 6 Ağustos’ta Hiroşima’ya atılan uranyum bombası Küçük Oğlan’dan sadece üç gün sonra Nagazaki’ye düşenle tıpatıp aynıydı.

Hala gizemini koruyan nükleer bomba testlerinde de yer alan 509. Savaş Filosu komutanı ve Hiroşima’ya atılan bombayı da taşıyan uçağın pilotu, Amerikan Hava Kuvvetleri’nde albay rütbeli 29 yaşındaki Paul W. Tibbets, Jr.’dı.

Tibbets, İngiltere’nin de onayıyla 5 Ağustos’u 6’sına bağlayan gece Pasifik Okyanusu’nda Amerikan toprağı olan Kuzey Mariana Adaları’ndan kalkan altı uçaklık filodaki Enola Gay adlı uçakta Hiroşima’ya doğru yol alırken bombayı gösterip mürettebata yaptığı açıklamayı unutmuyor:

“Hepiniz beni dinleyin çocuklar! İşte bulmacanın son parçası.”

Bomba bırakıldıktan sonra uçaktaki herkes, Hiroşima üzerinde oluşan ve şimdiye dek hiç görmedikleri cinsteki dev siyah mantar bulutunu izlemek için boynunu uzatıyor. Filodakiler, daha sonra bir yandan jambonlu sandviçlerini yerken diğer yandan Marianalar’a geri dönüş yolculuğuna başlıyorlar.

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir