Orman Yangınlarını Önlemek Mümkün Değil mi?

ORMAN DEMEK SU DEMEKTİR, ORMAN DEMEK HAVA DEMEKTİR

Her sene meydana gelen orman yangınlarında milyonlarca ağacımızı kurban veriyoruz. Bu yangınları önlemek mümkün değil mi? Yangın çıkmadan evvel alınması gereken tedbirleri neden alamıyoruz? Yangın çıktıktan sonra ise söndürme faaliyetlerinde neden çaresiz kalıyoruz?

Bu soruları anlamak ve bunlara cevap vermek gerçekten çok güç. Ülkemizin suyu, havası bu ağaçlar vesilesiyle sağlanıyor. Ormanlarımız olmazsa halimiz nice olur. Bunu düşünen yok mu? Yangınların sorumluluğunu terör örgütlerine bağlamak devletin yetkili birimlerini sorumluluktan kurtarmaz. Ormanları yakan teröristler elini kolunu sallayarak ormanlara girip nasıl oluyor da ormanları kundaklıyorlar ve yine ellerini kollarını sallayarak çekip gidiyorlar? Madem ki her sene ormanlarımız terör saldırısına uğruyor o halde neden güvenlik tedbirleri alınmıyor?

Sorular sorular! Sonu gelmeyen cevapsız bir çok soru cevaplanmayı bekliyor. Ancak her sene olduğu gibi yanan yandı kalan sağlar bizimdir edebiyatıyla yangınların üstü örtülüyor. Orman yaktı diye yakalanan ve en ağır şekilde cezalandırılan terörist haberleri hiç duymadım. Her seferinde Kızılay yardım kampanyası düzenliyor ve bizlerde para yardımı yapıyoruz ve sonra oldu da bitti maşaallah. Onca milletvekili Ankara’da ne yapar bilmem ama sanırım çok yoğunlar ki bir tanesi de çözüm önerisiyle meclisi ayağa kaldırmıyor. Soru önergeleri verilmiyor ve araştırma komisyonları kurulmuyor. En tepedeki bakanından en aşağıdaki memuruna kadar herkes bu işten sorumludur. Maaş almayı bildiğiniz gibi işinizi yapmayı da bileceksiniz beyler! Yok eğer yapamıyorsanız çekip gideceksiniz. En iyi vatandaş görevini en iyi yapandır. O yaptı bu yaptı diyerek mazeret üretmek değil sizin göreviniz. Onlar böyle yaptı da siz ne yaptınız? Madem ortalıkta her sene orman yakan teröristler var, sen de bunlara karşı vatan savunması yapacaksın. Yoksa sizin kitabınızda ormanlarımız vatandan sayılmıyor mu?

ÇÖZÜM ÖNERİLERİM

Ormanlarımızın güvenliğinin Jandarma Komutanlığına verilmesini öneriyorum. Tüm orman bekçilerinin de jandarmaya bağlanmasını teklif ediyorum. Kameralarla, köpeklerle orman devriyelerinin çok ciddi olarak yapılması elzemdir. Orman kulübelerinde oturup çay içerek bekçilik olmaz. Denetimsiz memurun da kaytaracağı elbette unutulmamalıdır. Kontrol güvene mani değildir. Karadan ve havadan gözetleme, bekçilerin sayılarının arttırılarak daha sıkı hale getirilmelidir. Bir parça da olsa işsizliğe çözüm bulunmuş olur. Orman alanları jandarmaya bağlanarak askeri bölge ilan edilmeli ve girişler kontrol altına alınmalıdır. Yer yer kontrolsüz bölgeler tel çitlerle çevrilmeli ve kamera ile kontrol edilmelidir.  Yangın söndürme uçaklarının sayısı arttırılmalıdır. 7 bölgenin her birinin merkezi bir şehrinde yangın filoları kurulmalıdır. Filolar helikopterlerle desteklenmelidir. Ayrıca şehirlerdeki itfaiyenin yanı sıra Orman İtfaiyesi diye ayrı bir birimin kurulmasını öneriyorum. Ormanlara belirli aralıklarla yüksek kapasiteli su depolarının inşa edilmesi de teklifimdir. Yer yer küçük çaplı göletler de oluşturulmalıdır. Orman içinde yangın kesici ara yolların çoğaltılması ve genişletilmesi önemlidir. Araç trafiğine açık ve kullanılabilir halde bulundurulmalıdır. Doğal sebeplerle ortaya çıkabilecek yangınlara karşı da tedbirler oluşturulmalıdır. Halk yangına karşı bilinçlendirilmelidir. Medya vasıtasıyla reklam kampanyaları düzenlenmelidir. Okullarda müfredata ders olarak konulmalıdır.

MADUR OLAN TÜM KARDEŞLERİMİZE GEÇMİŞ OLSUN

En azından ben bu kadar düşündüm. Sıkıcı ve uzun bir yazı olmaması için burada bitiriyorum. E artık bunu iş edinmiş müdürlerin ve memurların benden bin kat daha fazla çözüm bulmalarını ve elbette uygulamalarını bekliyoruz. Orman yangınlarından dolayı madur olan tüm kardeşlerimize de geçmiş olsun dileklerimle hepinize sevgi ve saygılarımı yolluyorum.

Sevgi ışığınız, kalbiniz rehberiniz olsun.

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir