Mersin’in İNSU Yayla Köyü ve 3 büyük problemi

1 NCİ MESELE: 8000 YILLIK MAĞARA RESİMLERİ KORUMA ALTINA ALINARAK TURİZME KAZANDIRILMALI

Mersin kent merkezine 20 kilometre uzaklıktaki merkez Yenişehir ilçesine bağlı İnsu Köyü’nde mağarada bulunan kaya resimleri hepimizi heyecanlandırdı.

DHA’nın haberine göre yaklaşık 8 bin yıllık olduğu tahmin edilen ve petroglif tekniği ile çizilen kaya resimlerinin neolitik ya da kalkolitik dönemden kaldığı düşünülüyor.

Dönemin faunası hakkında bilgi veren figürlerin büyük bir kısmı ise tahrip olmuş veya maalesef bilinçli-bilinçsiz tahrip edilmiş durumdadır. Tesadüfen köy çobanlarınca keşfedilen mağara ve mağaradaki resimler yetkililere haber verilince Mersin Üniversitesinden yetkili bilim adamları bölgeyi incelemeye gelmiş olmasına rağmen hala tatmin edici bir sonuç elde edilememiştir.

Kent merkezine 20 dakika mesafedeki kaya resimlerini inceleyen Mersin Üniversitesi (MEÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Durukan, mağaranın koruma altına alınarak çalışma yapılması ve bölgenin turizme kazandırılmasını istedi.

Durukan, “Mersin’e 20 kilometre uzaklıkta İnsu Köyü’nde çok kısa süre önce keşfedilmiş olan kaya resimlerinin önündeyiz. Bunlar günümüzden yaklaşık 5 ila 8 bin yıl öncesine ait olduğunu tahmin ettiğimiz, petroglif tekniğiyle dediğimiz kaya yüzüne kazıma tekniği ile yapılmış olan, dönemi anlatan kaya resimleri. Çok gerçekçi yapılmış betimlemeler. Hayvan çeşitliliği hakkında bir takım ipuçları veriyor. Özellikle dağ keçileri sanatsal özelliği olan ince bir zevkle yapılmış, onun yanı sıra bazı fantastik yaratıklar gözümüze çarpıyor. Uçan ve yüzen bazı yaratıklar bunlar” dedi.

Mağaranın koruma altına alınmasını isteyen Durukan, “Bunların önemli özelliği şehir merkezine son derece yakın olmaları. Kent merkezinden yaklaşık 20 dakikalık mesafede bulduk bunları. Son 5 yılda orta Toroslar dediğimiz bu kuşakta Mersin’in dağlık bölgesinde neolitik ya da kalkolitik buluntularla pek karşılaşmamıştık ancak son 5 yıl içerisinde yapılan araştırmalarla bunların sayısını arttırmış bulunmaktayız. Burası şehir merkezine en yakın örnekler. Üzücü olan kısmı ise geniş bir alan yayılmış olan kaya resimlerinin büyük ölçüde tahrip olmuş olması. Elimizde çok az bir örnek kalmış. Bununla birlikte burada neolitik ya da kalkolitik dönemden bir yerleşim olduğunu anlayabiliyoruz. Hem bilimsel hem de turistik açıdan önemli bir cazibe merkezinden bahsediyoruz. Burası şu an bir hayvan barınağı olarak kullanılıyor. Yetkililerin burayı bir an önce tescil etmesi koruma altına alması gerekiyor” diye konuştu.

2 NCİ MESELE: İNSU KÖYÜNÜN SU PROBLEMİNİ DE ÇÖZMEYE NE DERSİNİZ?

Biz de Durukan’ın sözlerine katılıyoruz. En kısa zamanda bölgeyi sit alanı ilan etmeli ve koruma altına almalıdır. Ayrıca mağaraya giden bir yol açılmalı. Mağaranın dışına gelecek ziyaretçiler için dinlenme yerleri ve mağaranın içinin aydınlatmasının da yapılması önemlidir.

Elbette bu sözlerimiz tarihi eserler bilinci açısından önemlidir ama aslında geçmişin korunmasından ziyade günümüz insanlarının da korunma altına alınması gerekmez mi? Sözüm odur ki İNSU köyünün yıllardır devam ede gelen SU SORUNUNU DA koruma altına alsanız. Yoksa mağarayı ziyarete gelen turistlere de mi taşıma römorklardan su ikram edeceksiniz?

TAŞIMA SUYLA DEĞİRMEN DÖNMEZ

İnsu’lular yetkililere seslenerek, “TAŞIMA SUYLA DEĞİRMENİMİZİ DÖNDÜRMEKTEN YORULDUK. LÜTFEN SU SORUNUMUZA BİR ÇÖZÜM BULUN.” diyorlar.

3 NCÜ MESELE: MERMER OCAĞI YAPILMASIN İSTEĞİ

Maalesef İnsu Köyüne mermer ocağı yapılması planlanmış. Tabii ki köylülerde buna itiraz etmişler. Neden? Sebebi çok basit. Temiz, sağlıklı ve doğal ortamda yaşamak isteği. Haksızlar mı? Bize göre hayır, haksız değiller. Peki mermer üretimini de durduralım mı? Bu soruya da hayır diyeceğiz. Çünkü mermer de lazım. Peki bunun ortasını bulamaz mıyız? Mermer ocaklarını insanların yaşamadığı bölgelerde kursak, galiba bu tarz sorunları halletmiş oluruz. Evet biraz maliyetli olur ama insanımızın daha sağlıklı yaşaması için buna değmez mi? Kısacası İnsu halkı diyor ki:” Biz İnsu da mermer ocağı istemiyoruz.”

Kalın sağlıcakla. Sevgi ışığınız, kalbiniz rehberiniz olsun.

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir