Kanada Kilise Okullarında Çocuk Katliamı; Toplu Mezarlar Ortaya Çıktı

Kanada’nın British Columbia eyaletindeki yatılı kilise okulunun bahçesinde 215 çocuğun cansız bedenine ait kalıntılar bulunmuştu. Ülkeyi sarsan olayın ardından Alberta eyaletindeki bir okulda daha 800 çocuğun cansız bedeni bulundu. Ülke genelinde bulunan cansız beden sayısı 1000’i geçerken; bu çocukların cinsel istismar, psikolojik şiddet ve tıbbi deneyler sonucu öldüğü ortaya çıktı.

Kanada’da, British Columbia eyaletinin Kamloops kentindeki yatılı kilise okulunun bahçesinde 215 çocuğun cansız beden kalıntısının bulunduğuna dair haberler ülke gündemine oturmuştu. Yaşanan acı olayın derinlemesine araştırılmaya başlanmasının ardından Alberta eyaletindeki yatılı kilise okullarında da kayıtlara geçmemiş 821 çocuk ölümü olduğu bilgisinin yer aldığı ortaya çıktı.

MEZAR TAŞLARI DAHİ YOKMUŞ

CBC’ye konuşan Jackie Bromley (70), 215 çocuğun cansız beden kalıntılarının bulunduğunu duyduğunda, güney Alberta’daki St. Mary’s Yatılı Okulundaki günlerini hatırladığını söyledi. Bromley, 10 yaşındayken arkadaşlarının okulun arkasındaki mezarlardan bahsettiklerini ama herhangi bir mezar taşı görmediğini ifade etti.

Kanada'da yatılı kilise okullarında 1000'den fazla çocuğun cansız bedeni bulundu! İstismar edip, tıbbi deney yapmışlar

MEZARLARIN DAHA DERİN KAZILMASI İSTENDİ

CBC’nin ulaştığı bilgilere göre, okulun arka bahçesinde, ölen öğrencilerin mezarları vardı ve 1945 yılında bir görevli, okul müdürüne gönderdiği bir talimatta, mezarların daha da derinleştirilmesi için yeniden kazılmasını istedi. Alberta’da yatılı kilise okullarında kalan her 5 çocuktan 1’inin okuldayken öldüğü belirtilen haberde, resmi kayıtlarda 139 olan ülke genelindeki toplam yatılı kilise okulu sayısının da gerçekte bilinenden fazla olduğu kaydedildi.

GERÇEK SAYININ BELİRLENMESİ OLDUKÇA ZOR

Kayıtlara 139 olarak geçen yatılı kilise okulu sayısına, dini gruplar veya federal destek olmadan işletilen yatılı okulların dahil olmadığı, bu nedenle gerçekte bu okullara giden toplam çocuk sayısı ve kaç çocuğun öldüğünün belirlenmesinin de zor olduğu belirtildi.

Kanada'da yatılı kilise okullarında 1000'den fazla çocuğun cansız bedeni bulundu! İstismar edip, tıbbi deney yapmışlar

HÜKÜMET ÖDENEK TALEBİNİ REDDETTİ

CBC’ye konuşan ve kendisi de yerli olan Alberta Üniversitesi Antropoloji Profesörü Kisha Supernant, kayıtlara geçmemiş çocuk ölümlerini bölgedeki halkı rahatsız etmeden araştırmaya çalıştıklarını, mezarlıkların tespitine yardımcı olmak için yere nüfuz eden radar ekipmanı kullandıklarını söyledi. Supernant, federal hükümeti ülke çapındaki eski yatılı okul bölgelerindeki arama çalışmalarını finanse etmeye çağırırken, 2009 yılında teknik cihazlar için talep ettikleri toplam 1,5 milyon Kanada doları tutarındaki ödenek talebinin federal hükümet tarafından reddedildiğini anlattı.

ÇOÇUK ÖLÜMLERİNİN ÇOK AZI BELGELENMİŞ

Öte yandan Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu raporuna yansıyan bulgulara göre, defin maliyetinin yüksek olması nedeniyle okulda ölen çocukların cansız bedenleri, genellikle evlerine gönderilmeyerek okulun bulunduğu bölgede gömüldü. Raporda, birçok yatılı okulun yüksek ölüm oranları nedeniyle mezarlıklara sahip olduğunun tahmin edildiği belirtilirken, bu okullardan çok azının çocuk ölümlerini resmi olarak belgelediği ve mezarlarını koruduğu kaydedildi.

Kanada'da yatılı kilise okullarında 1000'den fazla çocuğun cansız bedeni bulundu! İstismar edip, tıbbi deney yapmışlar

KANADA TARİHİNİN EN ACI OLAYI

Kanada yerlilerinin tarihteki en acılı dramı olan ve en büyük çocuk istismarı olarak da nitelendirilen Yatılı Kilise Okullarının ilki, 1800’lerin başında açıldı ve sonuncusu 1996’da kapatıldı.

CİNSEL İSTİSMARA UĞRADILAR, DENEK OLARAK KULLANDILAR

150 binden fazla yerli çocuğun ailelerinden zorla alınarak yerleştirildiği kiliselere ait yatılı okullarda, bu çocukların büyük bölümü fiziksel, cinsel ve psikolojik şiddet ile istismara uğradı. Ülkede 2010’da kurulan Hakikat ve Uzlaşma Komisyonunun kayıtlarına geçen istismarların yanı sıra bazı çocukların üzerinde tıbbi deneyler yapıldığı da belirlendi.

Kanada federal hükümeti, binlerce çocuğun açlık, soğuk ve tıbbi deneyler sonucu hayatını kaybettiği yatılı kilise okullarında yaşananlar için, 2008 yılında mağdurlardan resmen özür dilemişti.

Kanada'da yatılı kilise okullarında 1000'den fazla çocuğun cansız bedeni bulundu! İstismar edip, tıbbi deney yapmışlar

Kaynak: Anadolu Ajansı / Seyit Aydoğan

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir