EYVAH! Dağlık Karabağ’da Türk barış gücü askeri olmayacak MIŞ ?!

Türk Askeri Dağlık Karabağ’da Olmayacak

Kremlin, Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan arasında imzalanan anlaşma gereği Dağlık Karabağ’da Rus barış gücü askerleri dışında asker konuşlandırılmayacağını açıkladı.

Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan’la Dağlık Karabağ’da çatışmaların durması için imzalanan anlaşmayla ilgili açıklama yaptı. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, “Bu Azerbaycan ve Ermenistan halklarının zaferi, çünkü savaş durduruldu” dedi.

Sarı Renkli alan Rusya’nın işgal edeceği bölgelerdir.

Peskov, Interfax’a yaptığı açıklamada, Dağlık Karabağ’daki ateşkesi gözlemleyecek Rus barış gücü askerleri dışında başka asker konuşlandırılmayacağını, bölgede Türk birliklerinin olmayacağını söyledi. Peskov, üç ülke (Rusya, Azerbaycan, Ermenistan) arasındaki anlaşmada bölgedeki çatışmaların sonlandırılmasında Türk askerlerinin öngörülmediğini belirterek, “Karabağ’da Türk askerlerinin bulunması kararlaştırılmadı” dedi.

Halbuki, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev daha önce yaptığı açıklamada ateşkesin uygulanmasında Türk barış gücü askerlerinin de yer alacağını ve Rusya ile ortak bir misyon yürütüleceğini dile getirmişti. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Bu bir anlaşma değildir. Resmen Rusya’ya karşı siyasi bir teslimiyettir.

Zafer Sevincimiz Kursağımızda Kaldı

Kremlin Sözcüsü Peskov sadece Azerbaycan topraklarında ateşkesin izlenmesi için bir merkezin kurulmasının tartışıldığını söyleyerek bunun ayrı bir müzakere olduğunu belirtti. Rusya sağlanan anlaşma uyarınca Dağlık Karabağ’da 2 bin asker konuşlandıracak, ayrıca bölgeye askeri araç ve malzeme gönderecek. Askerlerin en az beş yıl bölgede kalması planlanıyor. Anlaşma uyarınca taraflar ellerindeki bölgelerin kontrolünü sürdürecek; karşılıklı olarak cenazeleri ve tutukluları teslim edecek. Azerbaycan, en son Dağlık Karabağ’ın ikinci büyük şehri Şuşa olmak üzere geniş bölgeleri geri almıştı.

Rus Askerleri Dağlık Karabağ’a gidiyor.

Askeri başarıya gölge düşüren bu sözde anlaşma sadece Rusya’nın işine yaramaktadır. Bunu körler bile görmektedir. Peki, Azerbaycan idarecileri bunu nasıl göremiyor? Yoksa görmek mi istemiyor? Evvelce Ermenistan dişimize göreydi. Şimdi Aliyev’e soruyorum “Rusları Dağlık Karabağ’dan nasıl çıkartacaksın?” Hele hele bölgede Azerbaycan’ın gelecekteki sigortası olacak olan Türk Askerinin bulunmaması nasıl açıklanabilir ki, söylemeye dilim varmıyor ama bu savaşın tek galibi var o da Rusya’dır.

Stratejik Bölgeler Rus Askerince İşgal Edildi

Önceden bir düşmanla savaşırken şimdi şeytanlar iki oldu. Eğer Rusya ilerde bölgeden çıkmazsa Rusya’yı güç kullanarak nasıl çıkartacaksın? Türkiye’den yardım istesen bile Türkiye olası bir Rus savaşını göze alabilecek mi? Alsa bile askeri olarak Dağlık Karabağ’a yerleşen Rusya zaten savaşa 1-0 önde başlamış olmayacak mı?

 

Rus askerleri Dağlık Karabağ’ın en stratejik bölgelerini resmen işgal ediyor. Coğrafi olarak önemli olan bölgeler Rus Askerlerinin kontrolüne geçiyor. Barış anlaşmasının maddeleri henüz açıklanmadı. Ne olduğunu bilenler çok az ama imzalar atılır atılmaz Rusya 2000 kişilik askeri güç ile bölgeye hemen ertesi gün yerleşmeye başladı. 16 adet kontrol noktası oluşturacak olan Rusya tüm stratejik bölgelerde hakimiyet kurmaya başladı bile.

Kırmızı üçgenle işaretlenen yerler Rus Askerlerinin Dağlık Karabağ’da yerleşeceği yerlerdir.

 

Hem de 5 sene kalacaklarmış. Vay anam vay! Dile kolay 5 sene. Kim öle kim kala. Haydi geçmiş olsun bakalım. Ne derler adama biliyor musun Sayın (!) Aliyev, “Geçti Bor’un pazarı, sür eşeğini Niğde’ye.”

Allah sonumuzu hayreylesin.

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir