Dağlık Karabağ | Şimdi Sıra Masada Kazanmaya Geldi

Evet nihayet Ermenistan’a diz çöktürüldü. Ermenistan askeri alanda yenildi. Azerbaycan askeri üstünlüğünü ortaya koyarak haklı davasında Allah’ın izniyle zafere ulaştı. Peki bundan sonra ne olacak?

Türkiye ve Rusya ile birlikte kalıcı bir barış anlaşmasının yapılması hem Azerbaycan, hem de Ermenistan için çok önemli bir sonuç olacaktır. Savaşın başından beri Ermenistan’ın kirli oyunlarına karşı sabırlı bir politika izleyerek Ermenistan’ın ana topraklarına saldırmayan Azerbaycan’ın , Rusya’nın ve Türkiye’nin savaşa katılmasına dönük Ermenistan’ın çabalarını boşa çıkarması da takdire şayandır. Rusya ve Türkiye’nin de Ermenistan’ın oyunlarına gelmemesi siyasi bir başarıdır.

Ermenistan’ın Paşinyan’ın başında olduğu yönetim Amerika yanlısı bir yönetimdi. Ancak Amerika iç işlerinde korona, seçim ve ekonomik meseleleri ile uğraşırken maalesef Ermenistan’ın yanında fiili olarak yer alamadı. Bu boşluğu güzel kullanan Azerbaycan, Türkiye ve Rusya ittifakı, Dağlık Karabağ meselesini nihayet çözüme kavuşturmak yolunda anlaşmaya vardılar.

Rusya Paşinyan’dan kurtularak, Ermenistan’ı tekrar kendi safına çekmeyi başarmıştır. Ermenistan’da Rusya yanlısı bir hükümet kurularak bu perçinlenecektir. Dağlık Karabağ muhtemelen ikiye bölünecektir. Bu paylaşımda dikkat edilmesi gereken en önemli hususun Nahçıvan bağlantısı olduğu görüşündeyim. Eğer Nahçıvan’a bir bağlantı elde edilebilirse ileriye dönük hem Ermenistan’a hem de İran’a karşı büyük bir stratejik üstünlük elde edilecektir. Ayrıca Türkiye ile diğer Türk devletleri arasında bir bağlantı kurulabilecektir.

Barış gücü oluşturan Rusya’nın yanında Türk askerlerinden de barış gücünün oluşturulması geleceğe dönük bir sigorta olabilir ama yine de Rusya’nın bu bölgedeki politikasına dikkat etmek lazımdır. Özellikle Rusya’nın Laçin koridoruna yerleşmesi endişe vericidir. Türkiye’nin de bu koridor da asker bulundurması çok önemlidir.

Eğer kalıcı bir barış elde edilmek isteniyorsa sadece Ermenistan ve Azerbaycan düşünülmemelidir. Türkiye ve Rusya’nın çıkarları da düşünülmelidir. Böylece dört devletin ortak bir anlaşma imzalaması ancak kalıcı barışı sağlar. Son olarak da geleceğe dönük Nahçıvan bağlantısının da kesinlikle kurulması şarttır. İran’ın yaklaşımları da göz önünde bulundurulmalıdır ve perde arkasından İran’ın da görüşü alınmalıdır.

Acizane fikirlerimi paylaştım. Elbette yöneticilerimiz daha iyisini düşünmektedirler. Allah yardımcıları olsun. Savaşta zafer bağışlayan Rabbimiz, bizlere masada da zafer versin. Allah hakkın yanındadır. Allah yar ve yardımcımız olsun.

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir