26. Ders Arapça Öğreniyorum | Zarflar ve Yer Zarfları

Zarf Nedir?

Zarf (Belirteç); sıfatları, fiilimsileri ve bazen de kendilerine benzeyen sözcükleri zaman, yer, yön, durum, miktar ve soru bakımlarından belirten yani açıklayan sözcüklerdir.

Zarf Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Beş çeşit zarf türü bulunur. Zarf çeşitleri:

1- Durum zarfları

2- Zaman zarfları

3- Azlık-çokluk zarfları

4- Yer-yön zarfları

5- Soru zarfları

Zarflar (Belirteçler) Konu Anlatımı ve Örnekleri

1-Durum zarfları (Niteleme zarfları): Fiil veya fiilimsiye sorulan NASIL? sorusuna cevap verir. Örnek: “Yavaşça yürüyorum ufka doğru.”

2-Yer-yön zarfları: Fiilin veya fiilimsiye sorulan NEREYE? NEREDE? sorusuna cevap verir. İçeri, dışarı, ileri, geri, öte, beri gibi sözcükler yer yön zarfı olarak kullanılır. Örnek: “Yukarı bak diye seslendi.”

3- Zaman zarfları: Fiilin veya fiilimsiye sorulan NE ZAMAN? sorusuna cevap verir. Bu gün, yarın, bir hafta sonra, akşam, sabah, yazın, kışın, yazları, kışları gibi kelimeler kullanıldıkları yere göre zarf görevinde olabilirler. Örnek: “Ayşe ile yarın buluşacağız.”

4- Azlık-Çokluk (Miktar) zarfları: Fiillerin, fiilimsilerin, sıfatların veya kendi türünden sözcüklerin miktarını, derecesini bildiren zarflardır. NE KADAR? sorusuna cevap verirler. En, pek, daha, çok, az gibi kelimeler sıklıkla tercih edilen miktar zarflarıdır. Örnek: “Sen bu aralar çok konuşuyorsun.”

5-Soru zarfları: Fiil veya fiilimsileri soru yolu ile belirtirler. Ne, nasıl, niçin, ne kadar, niye, ne zaman, neden gibi soru kelimeleridir. Nasıl sorusu ismin önüne gelirse sıfat olur. Örnek: “Nasıl kitaplar istedi senden? (sıfat) / Nasıl gülersin bana böyle? (zarf)

Bu dersimizde şimdilik YER ZARFLARINI göreceğiz. Zamanla diğer zarfları da diğer videolarımızda ele alacağız.

Sevgi Paylaştıkça Artar
Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir