NATO üyesi 3 ülke S-300’leri kullanıyor | Herkese Şapur Şupur Bize ya Rabbi Şükür mü?

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alması eleştirilirken, NATO üyesi olan Yunanistan, Bulgaristan ve Slovakya, Rus yapımı S-300’leri kullanıyor

Sevgili kardeşlerim, size ilginç bir bilgi aktaracağım. Belki de çoğumuzun gözünden kaçmıştır. Bilenleriniz varsa da yeniden hatırlatmakta fayda görüyorum. Şimdi sıkı durun.

Yunanistan, Bulgaristan ve Slovakya NATO üyesi ülkeler olmalarına rağmen askeri envanterlerinde Rus yapımı S-300 Hava Savunma Sistemleri bulunuyor. Avrupa ülkeleri, Amerika vb. ülkeler, Türkiye’yi S-400’ler için eleştirirken ve NATO üyesi olmamız nedeniyle Rus silah sistemlerini kullanamayacağımızı söylerken maalesef 3 Nato üyesi ülkenin yıllardır S-300 kullanmalarına ses çıkarmamaktadırlar.

Vay sizi adaletten yoksun, çıkarcı peynir düşmanı farecikler! Siz kendinizi akıllı mı sanıyorsunuz? Herkese şapur şupur da bize gelince mi ya Rabbi şükür? Yok öyle dalavere! Türkiye bağımsız bir ülkedir. İstediği silahı istediği yerden satın alır. Yeter ki kendi menfaatine olsun. Halbuki Türkiye ilk önce ABD’den Patriot Füze Sistemi satın almak istemişti. Ancak ABD ne idiğü belirsiz sebeplerle amborgo koydu ve Patriotları satmadı. Parasıyla değil mi kardeşim? Ülkemin savunmasını isteyeceğim ve sen hayır diyeceksin öyle mi? Eskiler bilir. Televizyonda TRT1 kanalında 1987 yılında bir sakız reklamı oynardı. Özcan Cikleti. Aynen o reklamı bu uyanıklara ithaf ediyorum. “Pışşık! Özcan Cikletim Benim…”

 S-300 Hava Savunma Sistemi nedir? Kimlerde var?

Sovyetler Birliği döneminde geliştirilen S-300 hava savunma sistemleri, Türkiye’nin Rusya’dan almayı planladığı S-400 sistemlerinin bir önceki versiyonudur. Karadan havaya fırlatılan S-300 sistemi 1978 yılından beri kullanımda bulunuyor.

1978’de testleri tamamlanan S-300 hava savunma sistemi, Rusya devleti tarafından işletilen Almaz Bilimsel Endüstriyel Şirketi tarafından geliştirildi. Sistem, temel olarak orta ve kısa menzilli balistik ve hava saldırılarından koruma işlevini yerine getiriyor.

NATO, dünyanın en güçlü orta menzilli hava savunma sistemlerinden biri kabul edilen S-300’ü “SA-10” olarak isimlendiriyor. Üretildiği tarihten bugüne üzerinde bazı değişiklikler yapılan S-300, balistik füzelere karşı savunma amacıyla da kullanılıyor.

100 hedefi eş zamanlı radar takibine alabilen S-300 hava savunma sistemi, yaklaşık 5 dakikada atışa hazır hale gelebiliyor. 5 ila 150 kilometre menzilde hedefi vurma kapasitesine sahip sistemin balistik ve teknik özellikleri farklı olmak üzere çeşitli modelleri bulunuyor.

Bugüne kadar aralarında Çin, Kazakistan, İran, Suriye ve Venezuela’nın bulunduğu çok sayıda ülke S-300 sistemlerini Sovyetler Birliği’nden, daha sonra da Rusya’dan satın aldı.

S-400’ün teknik özellikleri

Dünyadaki en iyi hava savunma sistemlerinden biri olarak nitelendirilen S-400, savaş uçakları, radar tespit ve kontrol uçakları, keşif uçakları, stratejik ve taktik uçaklar, taktik, operasyonel-taktik balistik füzeler, orta menzilli balistik füzeler, hipersonik hedefler ve diğer gelişmiş hava saldırısı araçlarını imha etmek üzere tasarlandı.

Kısa, orta ve uzun menzillerde füzeleri aynı anda kullanabilen S-400, 600 kilometre uzaklıktaki hedefi algılama özelliğine sahip ve saniyede 4,8 kilometre hızla füze gönderilebiliyor.

Yunanistan, Bulgaristan ve Slovakya kullanıyor

S-400 hava savunma sistemlerinin önceki versiyonu sayılan S-300’ler bugün NATO üyesi olarak Yunanistan, Bulgaristan ve Slovakya’da bulunuyor.

Yunanistan, S-300 sistemlerini, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) bu sistemi almaya karar vermesi nedeniyle ortaya çıkan krizden sonra aldı. Rum yönetimi 1998’de Rusya’dan S-300 hava savunma sistemi satın almaya karar verdi. Rum kesimine yerleştirilmek için alınan S-300 PMU-1, Türkiye’nin şiddetli itirazı ve baskısından dolayı adaya yerleştirilemedi ve Yunanistan’a devredildi.

Yunanistan’ın S-300’leri test etmesine rağmen eleştirilmemişlerdi

Yunanistan, 4 batarya ile 16 fırlatma rampası ve 80 füzeden oluşan sistemi Rus silahı olması nedeniyle kullanamadı ve Girit Adası’nda bir depoya koydu. NATO ve ABD ile gerginlik yaşamamak için S-300’leri depodan çıkartmak istemediği düşünülen Yunanistan, yıllar sonra S-300’leri kendi ulusal hava savunma sistemine entegre etme kararı aldı. Uluslararası basında 2014 başında çıkan haberlere göre, Yunanistan Hava Kuvvetleri, 2013’te Girit Adası’ndaki NATO’ya ait tesislerde “Beyaz Kartal” isimli askeri tatbikat sırasında S-300’leri test etti. NATO üyelerinden bu teste eleştiri gelmedi. Test tarihine ve yerine dikkatinizi çekiyorum. Girit Adası ve 2013. Ne hikmettir kimse Yunanistan’a tepki vermemişti. Ey kendini yenilmez zanneden şeytanlar! Demezler mi adama bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?

Bulgaristan iki ünite halinde S-300’lere sahip

Bir başka NATO üyesi Bulgaristan’ın da 5’er fırlatıcıdan iki ünite halinde S-300 sistemlerine sahip olduğu da biliniyor. Slovakya ise Çekoslovakya’dan miras kalan bir adet S-300 PMU füze bataryası ve 48 adet 5V55R tipi füzeyi elinde bulunduruyor. Slovakya, 2015’te hava savunma sisteminin Rusya tarafından modernize edilmesini istemişti.

Hayda! ABD de geçmişte S-300 satın almıştı

ABD’nin geçmişte S-300 hava savunma sistemlerini “öğrenmek için” satın aldığı biliniyor. New York Times gazetesinin 24 Aralık 1994’teki haberine göre, ABD S-300’ü incelemek ve kendi yapımı Patriot sistemlerini geliştirmek amacıyla gizlice bir adet S-300V sistemi satın aldı. ABD Savunma Bakanlığı İstihbarat Servisinin sistemi satın aldırdığı iddia edilen habere göre, hükümet yetkilileri, silah satıcıları ve askeri analistler S-300 alma operasyonunu gizli finansmanla yürüttü.

ABD Türkiye’nin S-400 almasına neden tepkili ?!

NATO ülkesi Yunanistan, Bulgaristan ve Slovakya elinde Rus yapımı S-300 bulundururken, ABD yine bir NATO üyesi Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemini satın almasına sıcak bakmayarak, S-400’lere alternatif olarak Patriot sistemlerini Türkiye’ye satmayı öneriyor. Öneriyor ama daha önce aklın neredeydi? Bakan Çavuşoğlu açıklama yaptı: “ABD Patriot satmak istemezse ikinci S-400’ü alabiliriz.” diline sağlık bakanım.

Türkiye, ABD’den Patriot füze savunma sistemi alımını birçok kez görüşmüş ancak ABD’nin Patriotların teknik özelliklerini Türkiye ile paylaşmayı reddetmesi ve sistemin yüksek maliyeti nedeniyle Ankara farklı ülkelerden hava savunma sistemi satın alımı için çalışmalarını başlatmıştı.

Rusya’nın fiyat, teslimat, ortak üretim ve teknoloji transferi noktasında Türkiye’nin beklentilerini karşılamasının ardından Ankara, S-400 satın alım çalışmalarına olumlu yaklaştı. Ee, sen satmazsan, olacağı buydu.

S-400 almak isteyen diğer ülkeler

Rusya, daha önce Bulgaristan, Yunanistan ve Slovakya gibi NATO üyesi ülkeler dahil yaklaşık 20 ülkeye S-300 satarken, S-400’lerin ilk müşterileri ise Belarus (2016) ile Çin (2018) oldu.

Rusya’nın S-400’leri satmak istediği ve bir kısmıyla mutabakata vardığı Türkiye dışındaki ülkeler ise Hindistan ve Suudi Arabistan. Bu kapsamda, S-400’lerle ilgilenen Hindistan, geçen yıl Rusya ile 5 milyar doları aşan değerde 5 adet S-400’ün satış sözleşmesini imzaladı.

Sonuç

Rus yapısı S-400 Hava Savunma Sistemi özellikle NATO hava saldırı silahlarına karşı son derece etkili bir silahtır. Kendi envanterindeki silahlara karşı etkili olan bu silah sistemine Avrupa ve ABD’nin tepkisini anlamak hiç de zor değil. Türkiye’ye karşı yapılacak bir saldırıda Türkiye’nin elinin güçlü olmasını elbette ki istemiyorlar. Özellikle Doğu Akdeniz’deki Türkiye’nin askeri manevralarında, Yunanistan, Fransa ve ABD’ye karşı kullanarak üstün gelmesi endişesini yaşamaktadırlar. Gerçekte bu bir şey değil. İlerde yağacak yağmurun gök gürlemeleridir. Asıl silah assolist gibi sahneye sonradan çıkacaktır. Dostlara müjde, düşmanlara korku verecek Türkiye’nin gizli silahı pek yakında sinemalarda….

Kaynak: AA

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir