Nesli Tükenmek Üzere Olan Bir Sibirya Kaplanınız Olsun İster misiniz?

Sembolik olarak bir kaplan evlat edinerek sevdiklerinize ve doğaya en güzel hediyeyi verebilirsiniz. Evlat edinerek, yaşam alanlarının korunması için yürütülen çalışmalara destek olabilir ve nesli tükenmekte olan Sibirya Kaplanlarını Ormanları Yakan teröristlere inat koruyabilirsiniz.

EVLAT EDİNİN KAMPANYASINA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

Yaban Hayatı Fotoğraf Yarışmasını Sibirya Kaplanı Kazandı

Rus fotoğrafçı Sergey Gorshkov’un 2020 yılı yaban hayatı fotoğrafçısı ödülü kazandığı bu kareyi elde edebilmesi 11 ay sürdü. Ormana gizlediği kamera ile yetişkin bir dişi Sibirya kaplanını, ağaca kokusunu bırakırken görüntüledi.

Ağırlıklı olarak Rusya’nın en doğusunda yaşayan yabani Sibirya kaplanlarının nüfusu, kaçak avlanma ve ormanlık alanların azalması nedeniyle tükenme tehlikesi altında bulunuyor.

Karşılaşması çok güç olan bu türün yaban hayatındaki nüfusunun 500 ila 600 arasında olduğu tahmin ediliyor.

Amur kaplanı olarak da adlandırılan türün erkekleri, 2 bin kilometrelik bir bölge içinde yaşayabilirken, dişilerin bölgeleri 450 kilometreye ulaşabiliyor.

Fotoğrafçı Gorshkov, Sibirya kaplanını fotoğraflayabilmek için şansının az olduğunu ama aynı zamanda kararlı olduğunu belirterek, köknar ağacında koku, tüy veya tırnak işaretleri aradığını anlatıyor.

Kucaklama adını verdiği fotoğrafı da, geçen Kasım ayında, bir köknar ağacı yakınına yerleştirdiği kamera ile çekti.

Sibirya Kaplanlarının Soyu Tükenmek Üzere

1900’lerin başında sayıları 100 bine ulaşan dünyadaki kaplan popülasyonu bugün 3.200’e kadar geriledi. Bilim insanları, bu rakamı bir kırılma noktası olarak tanımlıyor. Bir başka deyişle, bu noktadan sonra geri dönüşü olmayan bir yok oluş söz konusu. Kaplan nesli tükeniyor

 Adını Latince’de Dicle Nehri anlamına gelen Tigris’ten alıyor:

Bazı kaynaklara göre adını Latince’de Dicle Nehri anlamına gelen Tigris’ten alan kaplanlar; batıda Anadolu’dan, doğuda Çin’e, kuzeyde Sibirya’dan güneyde Hindistan’a kadar Asya kıtasında yayılış gösteriyor. Bir zamanlar Anadolu’da var olan Hazar kaplanı (Panthera tigris virgata) en son 1970’lerde görüldü.

Genellikle yalnız avlanıyor, avlanmak için görme ve işitme duyularını kullanıyor. Çoğunlukla geyik, antilop, sığır gibi büyük memeli hayvanları avlıyor. Bazılarının ise timsah, balık, kuş ve sürüngen türlerin yanı sıra leopar, ayı gibi diğer avcı türlerle de beslendiği biliniyor.

Kaplanlar kuyruğu dahil ortalama 140-300 santimetre arasında uzunluktadırlar.  Bir erkek Sibirya kaplanı yaklaşık 300 kilogram kadarken diğer alt türlerden Sumatra kaplanı 100 ila 140 kilogram ağırlığında olabilir.

Dünyada dokuz kaplan alt türü var.

Dünyada dokuz kaplan alt türü var. Bunlardan üç tanesinin, (Bali, Java ve Hazar kaplanları,) nesli tükendi. Güney Çin kaplanı doğada tükendi. Sumatra kaplanı, Amur(Sibirya), Bengal(Hint), Malay ve Hindiçin kaplanlarının nesli ise tehlikede.

Kaplanların yaşam alanlarının çoğunda tarımsal faaliyetler yapılıyor; yaşadıkları ormanlar kereste ticareti ve hızlı büyüme sebebiyle parçalanıyor. Günümüzde kaplanlar, birbirinden izole, küçük alanlarda yaşam savaşı veriyor.  Popülasyondaki düşüşün sebepleri dönemlere göre değişiklik gösteriyor: 1930’lara kadar sportif faaliyet olarak avcılık, 1940-1980 arasında yaşam alanlarının kaybedilmesi en büyük tehditken, 1990’lardan itibaren kemiklerinin tedavi amaçlı kullanılmaya başlanması olarak sıralanıyor.

Günümüzde, yasa dışı avcılık/ticaret ve insan-kaplan çatışması sonucunda öldürülmeleri ile yaşam alanlarının kaybı ve parçalanması kaplanların karşı karşıya olduğu önemli tehditler arasında yer alıyor. Bazı bölgelerde iklim değişikliği de kaplanların yaşadıkları çevre üzerinde baskı yaratıyor.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (World Wide Fund for Nature ya da kısaca WWF)

Doğanın zarar görmesini durdurmayı ve verilen zararları onarmayı amaçlayan uluslararası bir sivil toplum kuruluşudur. 1961’de World Wildlife Fund (Dünya Doğal Yaşamı Koruma Vakfı) olarak kurulan kuruluş, genişleyen çalışma alanıyla adını şimdiki haline değiştirmiştir. Ancak Kuzey Amerika ülkeleri hala eski halini kullanmaktadır.

WWF, dünya çapında desteklediği 2000 koruma projesi ve 4000’e yakın çalışanıyla dünyanın en büyük çevre kuruluşu konumundadır. Projelerini 100’ü aşkın ülkede, tatlısular, denizler, türler ve sürdürülebilirlik ana başlıkları altında gerçekleştirmektedir.

WWF’nin temel amacı, dünyanın doğal ortamının bozulmasını durdurmak ve insanın doğayla uyumlu bir şekilde yaşadığı bir gelecek oluşturmaktır.

Dünyada 100’den fazla ülkede çalışmalar yürüten uluslararası bir doğa koruma kuruluşu olan WWF , kaplanlar için bir gelecek yaratmak amacıyla bu türün yaşadığı 13 ülkeyle beraber çalışıyor. WWF’in Kaplan Girişimi, Çin Takvimine göre Kaplan Yılı olan 2022’ye kadar doğal ortamında yaşayan kaplan nüfusunu iki katına çıkartmayı hedefliyor. WWF, kaplanların korunması için çalışmalarını üç başlık altında yürütüyor:

-Kaçak avlanmayı önlemek
-Kaplanların yaşam alanlarını korumak
-Kaplan ve ondan elde edilen ürünlerin ticaretini durdurmak

WWF-Türkiye ise (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) 1996 yılında Doğal Hayatı Koruma Derneği’nin öncülüğünde kurulmuş, 2001 yılında ise WWF’nin  Türkiye ulusal kuruluşu olarak  WWF-Türkiye ünvanını almış. WWF-Türkiye çalışmalarını bağışlar ve kurumsal sponsorluklar ile yürüten kâr amacı gütmeyen bağımsız bir vakıf ve doğa korumada 30 yılı aşkın süredir sayısız başarılı projeye imza atmış. Şimdi de kaplanların korunması için bir kampanya başlatmış.

Kaplan Evlat Edinin

Kaplanların sahip olduğu çizgilerin her kaplanın kendine özgü olduğunu biliyor muydunuz?

Kaplanlar, sağlıklı bir ekosistemin devamlılığında önemli bir role sahipler. Bir kaplanın korunması yaklaşık 100 kilometrekare büyüklüğünde bir alanın korunması anlamına geliyor. Böylece sadece kaplan değil bu alanda yaşayan gergedan, fil, boz ayı, orangutan gibi tehdit altındaki pek çok tür de korunmuş oluyor.

Kaplan nüfusu geçtiğimiz yüzyıla göre %97 oranında azaldı. Bugün doğal ortamında sadece 3.900 kaplan kaldığını biliyor muydunuz? Bilim insanları bu rakamı bir kırılma noktası olarak tanımlıyor, yani bu noktadan sonra geri dönüşü olmayan bir yok oluş söz konusu!

Dünyamızda bu karizmatik kediye de yer var!

Biyolojik çeşitlilik, ekosistemler ve insanlar arasında bir köprü olan kaplanlar, yaşam alanlarının çoğunda tarımsal faaliyetler yapıldığı, kereste ticareti  için ormanların yok edilmesi nedeniyle evlerini kaybediyorlar! Günümüzde yasa dışı avcılık/ticaret, insan-kaplan çatışması sonucunda kaplanların gelecekleri ciddi boyutlarda tehdit altında.

WWF, kaplanların yaşam alanı olan 13 ülkede onları korumak için çalışmalar yürütüyor. Hedef 2022 yılına kadar kaplan sayısını 2 katına çıkarmak. Kaplanların yalnızca belgesellerde kalmaması için desteğinize ihtiyaçları var!

Sembolik olarak bir kaplan evlat edinerek sevdiklerinize ve doğaya en güzel hediyeyi verebilirsiniz. Evlat edinerek, yaşam alanlarının korunması için yürütülen çalışmalara destek olabilir ve nesli tükenmekte olan Sibirya Kaplanlarını Ormanları Yakan teröristlere inat koruyabilirsiniz.

EVLAT EDİNİN KAMPANYASINA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

Sevgiyle Kalın

KAYNAK:

http://www.wwf.org.tr

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir