4 Ekim Hayvanları Koruma Günü | Hayvanları sadece 4 Ekim’de değil her gün koruyalım

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü duyarlılığını hayatımızın her anına yayalım!

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü duyarlılığını hayatımızın her anına yayalım!

Hem ülkemizde hem dünyada hayvanlara gerçekten büyük eziyetler ediliyor. Onların doğal yaşam alanları, vücutları, psikolojileri tahrip ediliyor. İnsan, bencilliğinden vazgeçmiyor ve dünya sadece insanlara aitmiş gibi yaşıyor. Hayvan haklarını savunan oluşumlar da bu duruma bir yere kadar yetişebiliyor. 4 Ekim elbette bir sembol. Bu duyarlılığı bir güne değil, hayatımızın her anına yaymalıyız.

Hayvanlar kanunlarla korunmalı

Hayvanlar kanunlarla korunmalı

Dünyanın birçok yerinde hayvanlara yapılan eziyet ve işkenceler ceza kanununa değil; kabahat kanununa tabi tutuluyor. Bu da haliyle hayvanlara zarar veren ruh hastalarını caydırmaya yetmiyor çünkü cüzi miktarlarda para cezası alıp kurtuluyorlar. Hayvanlara yapılan eziyetler ceza kanununa işlenmeli ve ağır yaptırımlar uygulanmalı. Çünkü ancak bu şekilde önüne geçilebilir.

Dünya bizim olduğu kadar onların da yuvası

Hayvanların doğal yaşam alanları yok ediliyor. Yalnızca kendi rahatımız ve zevk düşkünlüğümüz için yaşıyoruz. Ormanları, kutupları, denizleri mahvediyoruz. Bu bölgelerdeki yaşam çeşitliliğini azaltıyoruz, hayvanların canlarına kastediyoruz ve doğanın dengesini bozuyoruz. Çünkü dünyanın yalnızca bizlere ait olduğunu düşünüyoruz. Böyle de bencil ve kibirliyiz.

Hiç orman yakan bir hayvan gördünüz mü?

Hiç orman yakan bir hayvan gördünüz mü?

Evet bu soruyu soralım kendimize.  Hiç orman yakan, ağaç kesen bir hayvan gördük mü? Gerçi kunduzlar ağaçları kemirip ev yapıyorlar ama bir kunduz hayatı boyunca en fazla 2 ağaç kemiriyordur. Ya denizleri kirleten bir hayvan görebilir miyiz? Peki zararlı maddelerle ozon tabakasını delen veya kutupları eriten hayvan var mı?

Hayvanları ve doğayı hiç olmazsa kendimiz için koruyalım!

Hayvanları ve doğayı hiç olmazsa kendimiz için koruyalım!

Madem bu kadar benciliz, madem sadece kendimizi düşünüyoruz, hiç olmazsa doğayı, hayvanları ve tüm bu ekolojik dengeyi kendimiz için koruyalım. Bu kusursuz düzeni bozmaya başladık ve bu durum daha ciddi seviyelere ulaştığı zaman ne hayvanlar için ne de bizim için yaşanacak bir dünya kalmayacak…

Sevgiyle Kalın…

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir