Azerbaycan ve Ermenistan Arasında Ateşkes Görüşmeleri Başladı

Ermenistan’ın işgali altında bulunan Dağlık Karabağ’daki çatışmalarla ilgili Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in davetiyle, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un arabuluculuğunda Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan Moskova’da yapılan istişare toplantısında bir araya geldi. Haydi hayırlısı.

Elbette hiç kimse zevk için savaş istemez. Haklı ve hayati sebepler yoksa, savaşmak bir cinayettir. Azerbaycan da işte tam bu noktada haklılığını ispat edebilmenin acizliği içerisinde sıkışmış olduğu için savaşmak zorunda kalmıştır. Bu meselede kanatimce Azerbaycan haklıdır. Devlet olarak hakkını almak maksadıyla güç kullanmaktan başka çare kalmamıştır.

Rusya Dışişleri Bakanlığında 10 saatten fazla süren toplantı sonrasında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ortak açıklamayı tek başına okudu. “10 Ekim 2020’de (bugün) saat 12.00’dan itibaren insani yardım amaçlı olarak Uluslararası Kızılhaç Komitesinin arabuluculuğu ve kriterleri doğrultusunda esirlerin, tutsakların ve cenazelerin değişimi için ateşkes ilan edildi”

Ne kadar da parlak insani laflar ama bu tür sözlere o kadar aşinayız ki sadece tedbirli yaklaşılması gerektiğini geçmişte aldığımız derslerden iyice öğrendik. Artık masada kaybetmek bizim kaderimiz olmamalı. Bu savaşta da çok şükür ki elimiz güçlü olarak masaya oturduk. İnşallah oyuna gelmeyiz. Aman dikkat edelim.

Halen 1990’lardan beri ateşkes içinde değil miydik? Ancak bu zamana kadar hiçbir somut adım atılmadı. Aksine Ermenistan işgalini, barış söylemleri adı altında meşrulaştırmaya çalıştılar. Biz bunun artık sona ermesini istiyoruz. Sivillerin yaşadığı şehirleri bombalayan Ermenistan’ın barıştan anladığı da yok zaten.

90’lı yıllarda Sovyetler döneminden çıkmış ordusu olmayan silahsızlaştırılan bir Azerbaycan vardı. Bunlar bilinçli bir şekilde yapılmıştı. O dönemde çok kayıplar verildi. Şu an ise eğitim görmüş bir ordu var. Elbette Türkiye’nin çok büyük katkıları var. Azerbaycan teknoloji olarak Ermenistan’dan çok çok üstün. İnsanların ruh hali, kazanacağına olan inancı çok yüksek. Çünkü bu haklı bir dava. Ermenistan, katliamlarla, insanları yerinden yurdundan ederek işgal ettiği Azerbaycan topraklarını derhal terk etmelidir. Bu hakkın yerini bulması gerekiyor.

30 yıla yakın süredir bu olay devam ediyor. Dağlık Karabağ meselesi barış yoluyla çözülmeye çalışılsa da ateşkese gidilmiş olsa da maalesef Minsk Grubu konunun halledilmesi için hiçbir çaba harcamadı. Hep yuvarlak konuştular. Paşinyan döneminde Karabağ Ermenistan’ın denilmeye başlandı. 30 yıllık çabayı çöpe attılar. Dağlık Karabağ’a Suriye’den, Van’dan Ermeni asıllı insanları getirip yerleştirmeye çalıştılar. Bu olaylardan sonra da elbette Azerbaycan’ın susması mümkün değildir. Herkesin sabrının bir sınırı var, öyle değil mi? Tüm bunlar dikkate alınmalıdır ve asla Dağlık Karabağ konusunda taviz verilmemelidir. Gerekirse savaşa tekrar dönülmelidir.

 

Sözlerimizin doğruluğunu Ermenistan bir kez daha doğruladı. Cepheden gelen en son habere göre Ermenistan saat 11.00’dan sonra ilk ateşkes ihlalini gerçekleştirdi. İşte Ermenistan’ın ateşkese bakış açısı budur. Azerbaycan ise ateşkesi ihlal eden Ermenistan güçlerine bomba yağdırdı. Ellerinize sağlık.

Çıkarı için her türlü yolu denemekten kaçınmayan Ermenistan sivil yerleşim yerlerini hala füze ile vurmaya devam ediyor. Aslında bu yolu seçmesinin nedeni, Azerbaycan’ın da Ermenistan’ın topraklarını bombalamasını sağlamak ve sonrasında da Rusya ve Türkiye’yi savaşa çekmektir. Ancak bu konu da Vladimir Putin “Savaş Azerbaycan topraklarındadır. Bu nedenle Rusya’yı ilgilendirmiyor.” diyerek Ermenistan’ın oyununa gelmemiştir.

Ortaya çıkan görüntülerde, Ermenistan ordusunun sivilleri vurmak için bir füze fırlattığı ve askerlerin sevinç çığlıkları attığı görülüyor.

Yarım milyon mültecinin Azerbaycan ve Ermenistan’a sığındığı, yaklaşık bir milyon insanın zorla yer değiştirildiği Dağlık Karabağ çatışmalarının artık hakkaniyetle bitirilmesi şarttır. Daha ne kadar kasaba ve köy terk edilip harabeye dönecek? Daha kaç insan ölecek?

Azerbaycan topraklarının yüzde 14’ünden fazlası halen işgal altındadır. Bu işgal son bulmadan, Ermeniler Dağlık Karabağ’dan şartsız şurtsuz çekilmeden bu işin bitmemesi son derece önemlidir. Artık Türk’ün pençelerini göstermesinin zamanıdır. Askeri açıdan başarılı olan Azerbaycanlı kardeşlerimize, masada da siyasi başarılar diliyorum. Allah yardımcımız olsun.

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir