Türkiye’nin Komşusu: Azerbaycan Özerk Bölgesi Nahçıvan

Komşularımızdan biri olan Azerbaycan Özerk Bölgesi Nahçıvan ile küçükte olsa(17 km) bir sınırımız var. Ama Nahçıvan’ın Azerbaycan’la kara ulaşımı yok.

Sovyet döneminden kalan, Nahçıvan’ı Ermenistan üzerinden Azerbaycan’a bağlayan karayolu Ermenistan’ın Karabağ’ı işgali sonrasında kapatılmıştı. Çünkü bu yol kapatılmasaydı Azerbaycan ve Türkiye’nin karayolu bağlantısı olacaktı. SSCB dağıldıktan sonra Türkiye ve Azerbaycan ilişkilerinden çekinen, hatta bölge için tehlikeli bir birliktelik olduğunu düşünen Rusya ise, Ermenistan’ın Karabağ işgalini destekledi ve bu iki ülkenin komşu olmasını engelledi. Rusya’nın Ermeni askerlerine muazzam desteği sonrasında Ermeni askerleri, Karabağ işgalinin ardından rotayı Nahçıvan’a yöneltti. Ama Ermenistan, Türkiye ve dünya ülkelerinden gelen baskıların artması üzerine bu işgal planını gerçekleştiremedi.

Ermenistan kaba veya kibarca, her türlü ifade ile yıllardır Rusya’nın maşası oldu ve hâlâ olmaya devam ediyor. Şuan da Türkiye ile Azerbaycan’ın doğalgaz görüşmeleri ve uçak krizi sonrası Azerbaycan’ın Türkiye’nin yanında yer alması, Rusya’yı harekete geçirdi. Rusya Ermenistan’a askeri yığınağını arttırmakla birlikte, ortak hava savunma sistemi kurmak için çalışmalara başladı. Böylece tehlikeli bir süreç başladı.

Azerbaycan-Ermenistan savaşının içine Türkiye’yi de dahil etmek isteyenler var. Öyle veya böyle eğer Türkiye savaşa dahil olursa Rusya ile karşı karşıya gelmek zorunda kalacak. Bu durum Doğu Akdeniz ve Suriye politikalarımızı doğrudan etkileyecek. Bu nedenle Azerbaycan’a fiili askeri destek vermekten ziyade gizli olarak yardım etmek en doğrusu görünüyor. Savaşa dahil olmak adeta intihar etmek olur. Çünkü muhatabımız sadece Ermenistan olmayacak. Rusya ile fiili bir savaşın içine girmek bize hiç bir yarar sağlamayacaktır. Dolayısıyla kanaatime göre aynı Rusya’nın Ermenistan’a yaptığı perde arkası yardım politikasını, biz de Azerbaycan için yapabiliriz. Böylece fiilen savaşa katılmadığımız için hukuken Rusya ile karşı karşıya gelmek zorunda kalmayız.

KAYNAK: https://www.stratejikortak.com/

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir