Suriyeli Mülteciler Neden Kamplarda Yaşamıyor ?

Son dönemde yaşanan Suriyelilerin taciz olayları ve kamu huzurunu bozan asayiş olayları sonrasında ”Mülteci Kanunu” tekrar gündeme geldi.

Türkiye Suriye’nin toprak bütünlüğü için Suriye’de operasyon halinde… Mehmetçik hem Türkiye’nin hem de Suriye’nin toprak bütünlüğü için cephede savaşırken, kendi ülkelerinin toprak bütünlüğünü sağlaması gereken Suriyeli gençler ise Türkiye’de tatilin keyfini çıkarıyor. Tatil keyfini çıkarırken de etraflarındaki insanları taciz edip sahilleri adeta çöplüğe çeviriyorlar.

Yönetmeliğe göre turistlerin, pasaport ve vize ile girebildikleri Türkiye’de , mültecilerin nasıl tatil yapabildikleri de merak konusu… Çünkü Mülteci yönetmeliği ve göç kanununa göre mültecilerin kamplarından ayrılmaması gerekiyor.

Dünyanın en iyi mülteci kamplarına sahip olan Türkiye’de , mültecilerin kamplarda değil de sahillerde gezmesi, kanun ve yönetmeliklerin yeterince uygulanmadığını bir kez daha göstermiş oldu.

Dünyanın En Güzel Mülteci Kampları Türkiye’de

Dünyadaki diğer mülteci kamplarını gezdiğini anlatan ABD’li aktivist  Puls, Türkiye’dekilerin dünyadaki en iyi mülteci kampları olduğunu söyledi. Daniel Puls, “Türkiye’de gördüğüm mülteci kampları dünyadaki en iyi kamplar. Türk hükümeti mülteciler için çok ciddi bir çaba gösterdi” dedi.

Suriyeliler neden kamplarda değil?

Tüm bunlara rağmen özellikle güney illerinde cirit atan Suriyelilerin kamplarda değil de neden şehirlerde dolaştıkları ve yerleştiklerini merak ediyoruz. Hele hele dükkan veya işyeri açmalarının kanunlarımıza ne kadar uygun olduğunu bilmiyoruz. Suriyeli çocuklar kamp okullarına değil de normal devlet okullarına nasıl kaydolabiliyorlar? Bu soruları dikkatinizi çekmek için soruyorum.

Suriyelilerin vurdum duymaz tavırları ve manevi değerlerimize saygısızlıkları akıl alır gibi değil. Bu nasıl bir nankörlüktür. Elbette bu sözümüzün muhatabı hepsi değildir. Ancak sinek küçük de olsa mide bulandırıyor. Acımak ve yardım devlet seviyesinde hukuktur. Suriyeli de olsa herkes hukuk önünde eşittir. Kanunlarımızda mülteciler hakkında ne deniyorsa aynen uygulanmalıdır. Devletin şefkati kanunlarla olur. Devlet duygusal olmaz. Devlet eşit ve adil olur. Bu da ancak yasalarla sağlanabilir. Unutulmamalıdır ki merhametten maraz doğar.

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir