Altın Dolar Yükseliyor ama Hayat Şartları Düşüyor

Maalesef ekonomide büyük bir kriz yaşıyoruz. Bunun pek çok sebepleri var. Bazıları elimizde olmayan Dünya çapındaki krizler ki bunlar Corona Virüs, ülkeler arasındaki enerji savaşlarıdır, diğeri ise yanlış yaptığımız yönetim hatalarıdır. Eldeki paranın yerli yerinde kullanılmaması, gelir getiren yatırım yapılmaması, ülke kaynaklarının kullanılamamasıdır. En kısa sürede yer altı ve yer üstü kaynaklarımızın bulunarak kullanıma alınması acildir. Bu da bağımsız bir ülkenin en doğal görevi ve hakkıdır. Elde edilen gelirin iş imkanları sağlayacak işletmelere yönlendirilmesi lazımdır. Tarım, hayvancılık, denizcilik gibi gıda sektörleri geliştirilmelidir. İnşaallah bunlar yapılır ve ekonomimiz düzelir.
Bazı kardeşlerimiz parasını altına ve dolara yatırıyor. Elbette hakkıdır ve en doğru hareket tarzıdır. Ancak dolar, altın yükseldikçe sevinen kardeşlerime şaşırıyorum. Kâr ettiğini sanan bu kardeşlerim, maalesef hadiseyi yorumlamaktan çok uzak duruyor. Sevgili kardeşim, dolar altın yükseldikçe sen kâr etmiyorsun. Aksine belki de zarar ediyorsun. Evet elindeki bir lira oluyor on lira ama evvelce 1 Tl.ye aldığın malı şimdi 10 Tl.ye alamıyorsun ki.
Piyasa fiyatları dolara endekslenmiş vaziyettedir. Bu sebeple dolar artınca da her şeyin fiyatı artıyor. Örneğin araba fiyatlarındaki artışa bakın. Korkunç rakamlara gelindi. Yiyecek içecek fiyatları uçuyor. Öyleyse doların altının yükselmesini dilemekten ziyade enflasyonun artışının engellenmesi için dua etmek ve sorumlu yöneticilerimize de destek vermek lazımdır.
Diyeceğim o dur ki kâr amacıyla değil paramızın değerini korumak için altın ve dolar almak uygun bir düşüncedir. Aman ha sakın kâr ettiğiniz için sevinmeyin! Sizin sevinciniz aslında ülkenin genel üzüntüsüdür. Allah memleketimizi her türlü beladan korusun. İnşaallah bu günleri de birlik ve beraberlik içerisinde atlatırız.
Sevgi ışığınız, kalbiniz rehberiniz olsun.

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir