İstanbul’dan Bursa Uludağ görünür mü?

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada İstanbul’dan Bursa Uludağ’ın görünmesi veya bunun tersi Uludağ’dan İstanbul’un görünmesiyle ilgili ilginç resimler yayınlandı. Sizler gibi ben de şaşırdım ve hemen kısa bir araştırma yaptım. Öğrendiğim kadarıyla bu olay bir ilk değilmiş. Havanın temiz ve berrak olduğu zamanlarda hemen hemen her zaman gerçekleşiyor. Öyleyse İstanbul’dan Bursa Uludağ’ın görünmesine şaşırmak yerine havanın temizliğine şaşırmak lazım. Yıllardır demek ki kirli havanın içinde kötü bir hayat yaşıyoruz. İnşaallah Bursa her gün gözükür de tertemiz bir hava soluruz.

Korona virüs kapsamında alınan tedbirler ve ‘Evde kal’ çağrılarıyla özellikle büyük şehirlerde cadde ve sokakların boşalması elbette bu hava temizliğinin sebeplerinden ve sadece Bursa’da değil İstanbul’da da trafik ve sanayiden kaynaklanan hava kirliliği azalırken, kısa süreliğine de olsa havayı eski temizliğine kavuşturmuş görünüyor. Böylece Lodoslu havalarda da nadir görülen İstanbul’dan Uludağ manzarası tekrar görmek bizler için mümkün oldu.

Şöyle bir internet araştırmasının ardından eski İstanbul gravürlerinde seyyahların, ressamların İstanbul silüetlerinin arkasında Uludağ’ı pek çok defa resmettiklerini gördüm. Eskilerde de bu manzaraların seyredildiği anlaşılıyor. Elbette ki o zamanki insanlar bunları ancak resimlerinde tarihselleştirebilmişler.

Ayrıca Yörem Gazetesinin açıklamasına göre de konu hakkında açıklamalarda bulunan Bursalı Tarihçi Ömer Kaptan, Evliya Çelebi’nin 1640’lı yıllarda Bursa’ya gelip Ruhban Dağına çıktığında çok güzel kayıtlar aktardığını ifade etmiş.

Uludağ’ın 1920’lere kadar Osmanlılarca Ruhban ya da Keşiş Dağı’nın olarak telaffuz edildiğini söyleyen Kaptan, “Evliya Çelebi Uludağ’da keklik, balık avlayarak ve bunları tereyağında pişirerek kuzu kebapları yaparak hoşça vakit geçirdiğini seyahatnamesinde aktarır ve rüzgar çıktığı zaman bir kayanın arkasına saklanmazsanız rüzgarın sizi hallaç pamuğu gibi uçuracağını söyler” demiş.

Yine Evliya Çelebi’nin Seyahatname’de “Gökyüzüne uzayan Ruhban Dağı’nın bu yüksek tepesinden Bursa’yı görmek mümkün değildir. Ancak Allah bilir İstanbul’da Yeni Cami’nin altın yaldızlı minareleri, güneş vurduğu zaman İstanbul kalesine altın gibi parlar. Sadece İstanbul değil Tekirdağ, Gelibolu doğuda ve güneyde Kütahya Tavşanlı Kasabası ve nice kasabaları, köyleri Ruhban Dağından görmek mümkündür.” diyerek Uludağ’dan bahsettiğini söylemiş.

Yine Evliya Çelebinin aktardığına göre “Hava Bulutsuz olduğunda Sultanahmet’in altı minaresinin ve İstanbul Yedi kulenin Uludağ’dan görüldüğünü, İstanbul Galata Kulesi bahsinde de kuleden bakıldığında Uludağ’ın, dürbünle bakıldığında da Bursa’nın imaretlerinin görüldüğünü” ifade etmiş.

Hadi hayırlısı, belki de “Düz Dünyacıları” bir kez daha dinlemek lazım. Bu kadar mesafeden dünyanın eğimine rağmen nasıl oluyor da İstanbul’dan Bursa görünüyor? Yoksa düz dünyacıların dediği gibi dünya düz mü?

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir