Hasret Sona Erdi | Ayasofya İbadete Açılıyor | Çok Şükür

Nihayet Ayasofya açılıyor. Bu gün Cumhurbaşkanımızın konuşmasını sevinçle izledim. Büyük bir müjde verdi. Cumhurbaşkanı konuşmasını yaparken ekranın hemen yanında da Ayasofya’dan akşam namazı kılan kardeşlerimizin canlı yayını yapılıyordu. İşte o anda orada olmayı istedim. İçim gitti. Onlara dua ettim.
24 Temmuz 2020 tarihinde de fiilen Ayasofya Camisi ibadete açılacakmış. İnşaallah, Rabbim o günleri gösterir. Niyetlendim. Gidebilirsem eşimi alıp ben de Ayasofya Camisinin açılışına katılmak istiyorum. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere bu hizmette büyük küçük kimin emeği geçmişse Allah onlardan razı olsun.

Danıştay günlerdir beklenen kararını nihayet açıkladı. “Ayasofya Camii 85 yıl sonra yeniden ibadete açılabilir.” Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını oy birliği ile iptal etti.

Neredeyse bir asırdır çeşitli bahanelerle kapatılan, faaliyetleri kısıtlanan Ayasofya içimizde bir sancıydı. Nihayet Fatih Sultan Mehmet’in kemikleri sızlamayacak. Artık ne denirse denileni yapan kişiliksiz bir devlet olmak istemiyoruz. Yabancı zalimlerin dayatmalarından bıktık usandık. Büyük Türk Milletine bu tarz bir hayat yakışmıyor. Sesimizi çıkartmalıyız. Kendi özümüze sahip çıkmalıyız. O öz ki bizi biz yapan manevi değerlerimizdir. Vatan, millet, bayrak, din, iman vazgeçilmez karakterimizdir. Artık ayağa kalkmanın zamanı gelmiştir. Şahlanmalıyız ve tozu dumana katmalıyız. Miskinliği atmanın, gayretle çalışmanın ve sömürgeci emperyalist Dünya zalimlerinin elinden kurtulmanın tam vaktidir. Bu olayı bir milat kabul edelim. Bu günü bayram ilan edelim. Evlerimize bayraklar asalım. Şükür namazları kılalım. Rabbimize hamd edelim. Elhamdulillahi Rabbilalemin.

Bastığın yerleri ”toprak!” diyerek geçme, tanı!
Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehid oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı. 

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir