2020 Emekli Maaş Zamları Ne kadar? Yeterli mi?

Emekli ve memurların Haziran ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte merakla beklediği Temmuz zamları açıklandı. Yüzde 5,75’lik zamla en düşük memur maaşına 207 TL zam yapıldı. En düşük memur emeklisinin maaşı 148 TL zamlandı. En düşük işçi emeklisinin maaşı ise 72 TL yükseldi. Peki, yapılan zamları emekliler nasıl karşıladı?
Böyle bir soruyu sormak bile yersizdir. Çünkü içinde bulunduğumuz sıkıntılı ekonomik ortamda hiç bir emekli yapılan zammı yeterli görmeyecektir. Hayatın içinde yaşananlarla, masada yapılan ekonomik hesaplar maalesef birbirini tutmamaktadır.  Ya birileri yetkililere yanlış bilgiler aktarıyor, ya da yetkililer gerçekleri görmezden geliyorlar. Ben iki duruma da inanmak istemiyorum. Başımızdaki bizi yönetenlere güvenmek istiyorum. Ancak sessiz kalmakta istemiyorum. Çünkü zulme sessiz kalmak, ayrı bir zulümdür. Allah yöneticilerimize basiret versin. Şu büyük milletin gerçekten yalnızca kendisi için çalışan ve onu kandırmayan yöneticilere o kadar çok ihtiyacı var ki inanın bunu tarif edemem. Kasıtlı olarak cebini dolduran ve milleti sömüren çıkarcılar beni ilgilendirmiyor, benim derdim milleti için çalıştığını sanan ancak ileriyi göremediğinden başkaları tarafından kullanılan ve faydalı işler yaptığını düşünen masum cahiller iledir. Yiyici tabakası zaten malumdur. Adamlar açık açık milleti sömürmekteler. Bunlardan kurtulmanın çaresi de işte bahsettiğim diğer masum cahil kesimdir. Bunlar bir an önce gözlerini açmalıdır. Halkın yanına inmelidir. Memleketi masadan idare etmeyi bırakıp çarşıya pazara gitmeli ve halkın gerçek halini görmelidir ki diğerlerine karşı mücadele başlatsınlar. Yoksa halimiz harap olacaktır.
Evet, emekli maaş zamları bana göre de yetersizdir. Belki birileri gelirin yetersiz olduğundan bahsedebilir. Saırım bu söze hak veriyorum. Ancak biz züğürt ağa gibiyiz. Var ama yok. Bir yerden geliyor, bir yerden gidiyor. Anladığım kadarıyla kar getirecek icraatlar yapamıyoruz. Bu konuda acizane bir kaç fikrimi sizlerle paylaşmak istiyorum. İsteyen istediği gibi bu fikirleri alsın ve kullansın. Benim fikrim diye gocunmam. Yeter ki memlekete hizmetimiz olsun.
Bir an önce devlet gelirleri kontrol altına alınmalı ve dış borçlar derhal kapatılmalıdır. Bunun için “Dış Borçlar Bakanlığı” kurulmalıdır. Bakanlık düzeyinde mücadele verilmelidir. Dış borç vergisi alınmalıdır. Bu alınan vergiler ile borç ödemeleri desteklenmelidir. Dış Borçlar Bakanlığı icraatlarını açık bir şekilde halk ile paylaşmalıdır. Ne kadar borcumuz var? Kime var? Nasıl ödüyoruz? Ne kadar ödendi ve ne kadar kaldı?
Ülke içinde yatırımlara ağırlık verilmelidir. Tarım ve hayvancılık kalkındırılmalıdır. Sanayi atakları yapılmalıdır. Tüm bu faaliyetler ülke çapında değil yöresel çapta uygulanmalıdır. Bu maksatla her şehirde siyasi kaygılardan uzak olması maksadıyla görevlileri, yöresel seçimle iş başına gelecek “Ekonomik Kalkınma Halk Komisyonları” kurulmalıdır. Bu komisyonlar aracılığı ile o şehre uygun yatırımlar yapılmalıdır. İşlevsiz hale gelmiş mevcut esnaf odaları ve bilumum diğer odalar kapatılmalıdır. Bunların yerine aktif birlikler kurulmalıdır. Yöresel olarak faaliyette olan her meslek gurubu kendi içinde “Berberler Birliği”, “Marangozlar Birliği”, Bakkallar Birliği” vb. gibi birlikler kurmalıdır. Tüm bu birlikler “Ekonomik Kalkınma Halk Komisyonları” na bağlanmalıdır. “Ekonomik Kalkınma Halk Komisyonları” da valiliğe bağlanmalıdır.
Küçük ve orta ölçekli esnafı korumak maksadıyla yine bu komisyonlar vasıtasıyla alışveriş merkezlerine karşılık “Esnaf Çarşı Merkezleri” kurulmalıdır. “EÇM” ler Belediyelerce inşa edilecek çarşı merkezlerinde kira vermeden çalışmalıdır.
Kısaca demek istediğim ekonomi ülkesel bazda çözülmez. Yöresel olarak ele alınmalıdır. Çünkü her yörenin, her şehrin özelliği, ekonomik kaynakları farklıdır. O halde haydi iş başına! Başka yazılarımda zaman zaman ekonomik fikirlerimi sizlerle paylaşacağım. Şimdilik sevgiyle kalın.

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir