SON DAKİKA

kudretuğurlueminsoy

Sekine Duası nedir? Sekine Duası Faziletleri nelerdir?

Kur’an’da geçen ve Allah’ın isimlerinden oluşan Sekine Duası, kişinin huzura ermesi için okunan bir duadır. Bu duayı okuyanlar huzur, mutluluk ve şefkate kavuşurlar. Peki, Sekine Duası nedir? Sekine Duası Faziletleri nelerdir? İşte, Sekine Duası Arapça ve Türkçe okunuşu ve anlamı.

Sekine Duası nedir? Sekine Duası Faziletleri nelerdir?
Bu haber 03 Temmuz 2020 - 10:45 'de eklendi ve 8 views kez görüntülendi.

Sekine Duası nedir?

Anlam olarak, huzuru, ruh ferahlığını ifade eden Sakine duası, dinimizin neredeyse tüm islam alimlerince okunması önerilir. Allah’ın isimlerinin zikredildiği bu duanın Hz. Ali (ra)’ye verilmiş bir Sekine duası olduğundan bahsedilir. Bu Sekine, Mecmuatü’l-Ahzab’ta “Kaside-i Ercûze” şeklinde geçmektedir. (Ahmet Gümüşhanevi Hazretleri, Mecmuatul Ahzab, Sayfa 582-597) Allah’ın altı İsm-i Azamı olan “Ferd, Hayy, Kayyûm, Hakem, Adl, Kuddûs” isimleri ile yapılan bir duadır.

Sekine Duası, tamamı Kur’an’da geçen Allah’ın güzel isimlerinden ve ayetlerden oluşmaktadır.

Sekine kelimesi sözlükte kalp huzûru, itminan duygusu, güven, sükûnet, dinginlik, vakar, ağırbaşlılık v.b. anlamlara gelmektedir. (İbn Manzûr, Lisânü’l-Arab, Beyrut ts., XIII/213; Tâcu’l-arûs, I/8069-8071)

Tasavvufta ise genel anlamıyla sekîne gaybın ve manevî feyzin gelişi esnasında kalbin yaşadığı tatmin hali ve gönül huzûru şeklinde tarif edilmektedir. (İbn Arabî, Istılâhâtü’s-sûfiyye, s. 13; Seyyid Şerif Cürcânî, Ta’rifât, I/159)

Bu altı  ismin mânâları kısaca şöyledir:

Ferd: Allah birdir, tektir, yegânedir, biriciktir, istiklâl ve infirad sahibidir

Hayy: Allah sonsuz diridir, ezelî, ebedî ve ölümsüz hayat sahibidir  Her şeye hayatı veren, her şeyi dirilten Odur

Kayyûm: Allah dâimâ kâimdir, tabir câizse dâimâ ayaktadır, yarattığı her şeye hâkimdir, varlıkları dilediği gibi idâre eder, sevk eder ve yönlendirir, her şey Onunla var olur, Onunla ayakta durur, Onunla devam eder.  Allah’ı ne bir uyuklama, ne bir uyku ve ne bir gaflet hâli almaz. Göklerde ve yerde ne varsa, O’nun irâdesiyle ve kayyûmiyetiyle varlığını sürdürür ve ayakta kalır

Hakem: Allah hüküm sahibidir, hikmet sahibidir, yarattığı her şeyde bir hikmet ve bir fayda gözetmesi Onun yüksek âdetindendir. Faydasız ve boşu boşuna bir şeyi yaratmaz.  Yarattıklarını gözetler ve denetler. Kullarından haklıyı ve haksızı ayırır, aralarında hak ve adâletle hükmeder

Adl: Allah adalet sahibidir, her yarattığına hakkı olan her şeyi verir, hiç kimseye hiçbir zaman haksızlık yapmaz, mahşerde adaletle hükmeder, cezası zulüm veya haksızlık değil, adaletten ibârettir.  Allah kendisi adalet sahibi olduğu gibi, kullarına da her işlerinde adaleti emreder.

Kuddûs: Allah paktır, temizdir, noksanlıklardan, kusurlardan, âcizliklerden, küfür ve dalâlet ehlinin düşündüğü her türlü eksik sıfatlardan münezzehtir.  Allah kemâl sıfatlar sahibidir. Onun her sıfatı, her ismi, her işi, her fiili mükemmeldir. Varlıkları mükemmel, kusursuz, temiz ve pâk yaratır. Temizliği sever, temizliği emreder, işlediklerinden pişman olan ve tövbe eden kullarını günahlarından arındırır ve temiz kılar.

Sekine duası 19 sistemli olarak kurulmuştur. Şöyle ki:

1-Sekine olarak isimlendirilen altı ismin harf sayısı da on dokuzdur.

2-Sekinenin temel unsurlarından biri de besmeledir. Besmelenin harf sayısı da on dokuzdur.

3-Duadaki ayetlerin sayısı 19’dur.

4-Okunan ayetlerin harf saysı 19’dur.

5-Toplamda 19 kez tekrar edilir.

Sekine Duası Okunuşu

Başlamadan önce niyet edilip tevbe istiğfar çekilir ve Salavat getirilir.

1-10 defa “Allahu Ekber” söylenir

2-Besmele çekilir.

3-Altı tane olan Allah’ın isimleri okunur

4-19 adet olan 19 ayet sırasıyla başından sonuna bir kez okunur

Böylece bir kez okuma tamamlanmış olur. Bunun gibi toplamda 19 kez okunur.

Sekine Duası Arapçası

İlk ayet: Seyeca’lullahu bade usri yusra

İkinci ayet: Ve anetil vucuhu lil hayyil kayyum

Üçüncü ayet: Ve innallahe biküm le raufurrahim

Dördüncü ayet: İnnellahe kane tevvaberrahima

Beşinci ayet: İnnallahe kane gafurarrahima

Altıncı ayet: fe innallahe kane afuvven kadira

Yedinci ayet: innallahe kane semian besira

Sekizinci ayet: İnnallahe kane alimen hakima

Dokuzuncu ayet: innallahe kane aleykum rakiba

Onuncu ayet: İnna fetehnaleke fethan mubina

On birinci ayet: ve yen surekallahu nesran aziza

On ikinci ayet: İnne hızballahi humul galibün

On üçüncü ayet: innallahe huvel kaviyyul aziz

On dördüncü ayet: innallahe huvel ganiyyul hamid

On beşinci ayet: Hasbiyallahu la ilahe illa hu

On altıncı ayet: Hasbunallahu veni’mel vekil

On yedinci ayet: la yehzunuhumul fezeul ekber

On sekizinci ayet: iyyake na’büdu ve iyyake nestain

On dokuzuncu ayet: vel hemdü lillahi rabbil alemin

Sakine duasının Arapçası bu şekildedir. Dilerseniz şimdi Türkçesine bakalım.

Sakine Duası Türkçesi

Allah her zorluktan sonra, kolaylık lütfeder. Yüzlerin sıkıntısı el Hayyul Kayyum içindir. Allah sizlere karşı çok şefkatli ver merhametlidir. Allah tövbeleri kabul edendir ve kullarını affetmeyi sever. Muhakkak ki Allah her şeye gücü yeten olduğu halde, çok bağışlayandır. Şüphesiz ki Allah her şeyi hakkıyla görüp işitir. Şüphesiz ki Allah her işi hakkıyla bilir ve her şeyi hakkıyla yerine getirir. Muhakkak ki Allah üzerinizde gözetendir her şeyinizi görmektedir. Biz sana apaçık fetih yolu verdik, açtık. Ve Allah sana şerefli zafer için yardım etsin. Şüphesiz Allah’a tabi olan topluluklar, galip gelirler. Muhakkak ki Allah gazabında çok kuvvetlidir ve kudreti her şeye galip gelir. Muhakkak ki övgülere layık olan ve hiçbir şeye ihtiyacı olmayan sadece Allah’dır. Allah bana yeter, ondan başka ibadete layık olan ilah yoktur, Allah bize yeter, o ne güzel vekildir. En büyük korku olan kıyametin dehşeti bile onlara üzüntü vermez. Ancak sana kulluk eder ve ancak senden yardım dileriz. Ve alemlerin Rabbi Allah’a hamd olsun.

Sakine Duasının Hikmeti Nedir?

İslam alimlerinin belirttiklerine göre, sakine duasının pek çok fazileti bulunur. Kişinin huzurlu olması başta olmak üzere rahatlatıcı bir yapısı vardır. Sakine duasının faziletleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

– Sakine duası Allah’ın izniyle aile içerisinde yaşanan kavgaların son bulmasını sağlar.

– Kişi kendi çekirdek ve geniş ailesiyle çok daha huzurlu bir yaşama erer.

– Huzur, mutluluk ve şefkat sakine duasını okuyanlarla beraber olur. Bu duayı okuyan hastalar şifa bulur. Hastalara okunması halinde deva verir. İnsanın doğru yola girmesine yardımcı olur. Sakine duası, Allah’a yakarış, zikir ve övgüdür. Allah dualarınızı kabul eylesin. Amin.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!