Soroptimist Nedir? Kimdir bu Soroptimistler?

Soroptimist Nedir?
Soroptimist, Latince sorore ve optima sözcüklerinden oluşur ve “en iyiyi amaçlayan kadınlar” anlamına gelmektedir. Soroptimist derneklerine kulüp adı verilir ve kulüplerde her meslek veya iş dalı bir üye ile temsil edilir. Bu kulüplere yalnızca kadınlar üye olabilir. Mason yapılanmanın kadın kollarından birisini oluştururlar. 1921’de Amerika da kurulan soroptimistler (iyiyi amaçlayan kadınlar) 120 ülkede faaliyet gösteriyor. 1948’de Türkiye’de ilk şubesini açan örgütün bugün Türkiye’ de yaklaşık 1100 üyesi var.

Soroptimist’lerin Tarihçesi
İlk Soroptimist Kulüp 1921’de Amerika California Oakland’da kuruldu ve hemen akabinde bunu Kuzey Amerika’ da kurulan kulüpler izledi.
Avrupa’ da ilk Kulüpler 1924 yılında Londra ve Paris’te kuruldu. Amaç, Amerika’da, Büyük Britanya’ da, Avrupa kıtasında aynı anda gelişmeye başlamış olan düşüncenin, iş ve meslek kadınlarının ortak olarak yürüttükleri hizmetin kadın ve genç kızlara dünyada yaygınlaştırılmasıydı. İlk Soroptimist Kulübü ortaya çıkmış olsa bile, idealleri ve hedefleri böyle bir gurubun dünyada birçok yerde çiçek açmasıydı.
1928 yılı itibarıyla Amerika (SIA) VE Avrupa’ da (SIE) iki Federasyon yeterince kulübe sahipti. Aralarındaki bağlantı “Uluslararası Soroptimist Ortaklığı” oluşturularak 1928 yılında kuruldu. 1934’de üçüncü federasyon “Büyük Britanya & İrlanda” (SIGBI) kuruldu.
1978 yılında Soroptimist Kulüpleri olan ülkelerin sayısı 55’e ulaşmıştı ve her kıtada kulüp vardı. Çok farklı kültürel ve ekonomik geçmişleri vardı ve aynı yıl dördüncü federasyon olan Güney Batı Pasifik Federasyonu (SISWP) kuruldu.
Dünya Genelindeki Yapılanmaları
Uluslararası Soroptimist Federasyonu (SI) her biri kendi içinde ünyon/bölge ve kulüplere ayrılmış, Amerika, Avrupa, Büyük Britanya -İrlanda ve Güney Batı Pasifik olmak üzere dört federasyondan oluşmaktadır. 26 ülkede, 3.000’ in üzerinde Kulübü ve yaklaşık 90.000 üyesi vardır.
Uluslararası Soroptimist Türkiye Yapılanması
Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu (Union)’nun 14 şehirde, 35 Kulübü ve 980 civarında üyesi vardır. İlk Kulüp olan İstanbul Soroptimist Kulübü 1948 yılında yazar Müfide Ferit Tek tarafından 1948 yılında kurulmuştur. 1953 yılında İstanbul ve Ankara Kulüpleri “Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu”nu kurmuşlardır. Federasyon Uluslararası Soroptimist Avrupa (SI/E) üyesidir. Türkiye’deki kulüpler için http://www.soroptimistturkiye.org/kulupler linkini tıklayabilirsiniz.

Amaçları Nedir?
Kendi resmi sitelerinde belirtildiğine göre Soroptimistler, küresel ağının üyeleri ve uluslararası ortaklıklar aracılığıyla genç kız ve kadınların yaşamlarını değiştirmek için fırsatlar yaratan ve harekete geçmeyi telkin eden, günümüzün iş ve meslek kadınları için canlı, dinamik bir kuruluştur. Kadın ve kız çocuklarını birlikte bireysel ve müşterek potansiyellerine ulaştırmayı, özlemlerini gerçekleştirmeyi ve tüm dünyada güçlü, barışçıl topluluklar yaratmayı amaçlıyorlar.

Değerlendirme
Mason örgütlerine kadınların üye olması kesinlikle yasaktır. Bu nedenle mason olan erkeklerin eşleri, kız çocukları veya kadın yakınları tarafından oluşturulan adeta Mason kadın kollarıdır. İşin garip tarafı ise kadınların özgürlüğünden bahseden Soroptimistler, maalesef yalnızca kadın oldukları için mason örgütlerine alınmamaktadır. Amaçlarına bakarsak en başta kadınları küçümseyen mason kuruluşlarına karşı da bir mücadele vermeleri gerekmez mi? Şaşırtıcı!
Yalnızca kadın ve kızlara dönük olmaları da düşündürücüdür. “Kadınlara özgürlük” bağrışmalarından toplum olarak gerçekten bunaldık. Çünkü gerçek amaçlarına kılıf yaptıkları özgürlük vaatleri, aslında kadın ve kızlarımızın saygısız, dik başlı ve kendi başına buyruk olmalarını sağlamaktan başka bir işe yaramıyor. Feminist anlayışı kadınlarımıza, kızlarımıza aşılamak neye yarar? Gerçekte aileyi huzurlu yapacak olan şey, erkek ve kadının iki arkadaş olarak karşılıklı vazifelerini yapmalarıdır. Bir kız çocuğu, erkeklerden üstün olmak ve kocasına karşı ezilmemek için bir meslek sahibi olmaya yönlendirilmemelidir. “Her insan bir iş yapar.“ düşüncesiyle hareket edilmelidir. Artık kadınlar, kadınlık kompleksinden kurtulmalı ve kadın hakları diye bir hak için değil “İnsanlık Hakkı” için erkeklerle el ele birlikte mücadele vermelidir. İşte bu noktada soroptimistlerin yaklaşımını tehlikeli buluyorum. Kadınlarımızı özgürlük adı altında ahlaksızlığa sürüklemek doğru değildir.
Sonuç olarak mason örgütlerin bir alt unsuru olan ve dış kaynaklardan desteklenen ve beslenen Soroptimist Kulüpleri göz önünden ayırmamak gerekiyor.
Enternasyonal olanı için bakınız http://www.soroptimist.org/
Türkiye şubesi için bakınız http://www.soroptimistturkiye.org/

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir