Derinlerdeki Gizlenmiş Arzular

Bir dizi filmde şöyle bir söz geçiyordu. “Cehenneme giden yol, iyi niyet taşlarıyla döşelidir.” Ne kadar da ince manalar içeriyor. Gerçekten de bazen yaptığımız kötülükleri, iyi niyet kılıfıyla örteriz. Ancak  iyi niyetlerimiz, yaptığımız işlerden bizi kurtaramaz. Öyleyse ne yapmalıdır?
Gerçek duygularımızın derinliklerinde gizlenmiş sinsi arzularımız maalesef bizleri yönetiyor. Bunları göz ardı etmek, görmezden gelmek, bizi nefsimizin iyi niyet oyununa getiriyor. Bundan kurtulmanın en kestirme yolu samimiyettir. Samimiyete ulaşmaksa içimizdeki okyanusa dalıp, derinliklerde gizlenmiş arzularımızı bularak onları gün ışığına çıkarmakla elde edilebilir. Çünkü karanlıklar ancak gün ışığına çıkınca yok olur. Karanlıklardan ışığa çıkaran Rabbimize hamdolsun. O dilediğini nuruna iletendir.
İşte şeytan bu arzularımızı bulup açığa çıkartıyor ve bizi kötülüğe yöneltiyor. Ancak ondan önce biz, bunlara ulaşır ve onları iyiliğe yöneltirsek kazanan biz oluruz. Yalnız bu noktada dikkat etmemiz gereken önemli bir husus vardır. İyiliğe yönelmek de nefsani arzularımızın sonucu olabilir. Övülmek istemek bunlardan biridir. İyilikler yalnızca Allah rızası için yapılmalıdır. Aksi takdirde kendimizi tatmin etmekten başka bir işe yaramazlar. Bir iyiliği yaparken gerçekten büyük bir samimiyetle içimize bakalım. Eğer yaptığımız iyilik canımızı yakıyorsa o zaman yaptığımız işte samimiyiz demektir. İyiliğin can yakması, verilecek şeyin sevdiğimiz şeylerden verilmesi demektir ki bu vermek nefse ağır gelir. Eskiyi, azı, işe yaramayanı vermek samimiyetsizliktir. Bu samimiyete erişebilmek için vereceğimiz şeyi ihtiyaç sahibine değil de Allah’a verdiğimizi düşünmemiz lazımdır. Allah’a verilecek hediye nasıl olmalıdır? Elimizdeki en değerli olanından vermek gerekmez mi? Elbette ki evet. O halde iyilik, iyi olanı vermektir.
Kötülükten kaçınmak, iyilik için can atmak insani gerekliliğimizi yerine getirmektir. İnsanlığın temeli içinde ve dışında bir olmaktır. Hayatımızın manası da yalnızca Allah rızası için yaşamaktır. Sevgilerimle

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir