Yılbaşı Gecesi Taşkınlıklardan Kaçının!

Evet, yeni yıla girmek üzereyiz. Yakında 2019 yılı bitecek ve 2020 yılı başlayacak. Yılbaşı gecesi de yeni yıl kutlamaları yapılacak. İşte bu bahaneyle yeni yılı kutlayacağım diye aşırı taşkınlıklardan kaçınmalıdır. İçki içip sarhoş olmaktan, zina etmekten uzak durmalıdır. Trafik canavarlığına son vermeli, silahlarla sağa sola havaya ateş etmemeli, kavgalardan vazgeçmelidir. Tüm bunların aksine bu geceyi yeni bir başlangıca vesile bilerek, geçmiş yılın muhasebesini yapmalıdır. Yaptığımız iyi şeylere devam etmeye ve kötü şeyleri de terk etmeye karar vermeliyiz. Önümüzdeki yeni yılda daha nice güzel şeylere imza atacağımızın heyecanıyla, kalbimizde yeni umutlar yeşertmeliyiz.
Yeni bir başlangıç ancak içten, samimi bir tövbe ile başlar. Kalpten tüm saflığımızla bizleri yaratan Rabbimize yönelerek dua edip af dilemeli ve canı gönülden tövbe etmeliyiz. Sonrasında da hayırlı işler peşinde koşmalıyız. Allah’ın rahmeti bir okyanus ise bizim işlediğimiz günahlar sadece küçük bir su damlasıdır. Gönülden tövbe eden ve sonra da hayırlı işler yapanları Allah affedeceğini buyurmaktadır.
Yeni başlangıç ancak en derin hislerimizle, bizlere her şeyi bahşeden yaratıcımız Rahman ve Rahim olan Allah’a şükretmekle olur. Gerçek şükür Allah’tan razı olmaktır. O’nun verdiklerine teşekkür etmek kulluk vazifemiz ve insanlık onurumuzdur. Teşekkürden sonra da verilen nimetlerin kadrini bilmek gereklidir. Nimetleri yerli yerinde kullanmak ve israf etmemek lazımdır. Çünkü Allah israf edilmemesini ve verdiği rızklardan yerli yerince infak edilmesini emretmektedir.  Bu nedenle yılbaşı gecesi eğlencede aşırı gitmek, israf etmek uygun değildir. Ev ortamlarında yapılacak mütevazi kutlamalar ile tasarruflu bir gece geçirip, artan ile de ihtiyaç sahiplerine yardım etmek ne güzel olur.
Yeni yıl kutlamalarını bir Hristiyanlık bayramı olarak kutlamamak önemlidir. Dini ve milli kültürümüze aykırı uygulamaları yapmamalıdır. Örneğin ağaç süslemek adına çam ağaçlarını kesmemeli veya satın almamalıdır. Bunun yerine bulunduğumuz bölgede uygun bir yere, uygun bir fidan dikmek veya bu işi yapan hayır kurumlarına bir fidan parası bağışlamak daha güzeldir. Noel baba kıyafetleri giymemeli, Hristiyanlık simgelerini içeren süs eşyalarıyla süslemeler yapmamalı ve Hristiyanlar gibi sağa sola mumlar dikilmemelidir.
Sonuç olarak yeni yıl kutlamaları artık günümüzde insanlığın genel kabul gören ortak bir kültürü haline gelmiştir. Ancak her ne kadar böyle olsa da yeni yılda dini, siyasi, ekonomik kandırmalara aldanmadan ve kendi kültürümüzden de taviz vermeden yılbaşı gecesini geçirmelidir. Unutmamalıdır ki keskin sirke küpünü deler. Bize yakışan ağır olmaktır. Çünkü ağır taşı ne yel alır, ne de sel alır.

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir