Açıklamalı İslam Yolu Kuran Meali

İslâm Yolu Kur’an Meâli sure sure okumak için TIKLAYIN

İslam Yolu Kur’an Meali PDF okumak için TIKLAYIN

Kovulmuş Şeytan’dan Allah’a sığınırım, Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

Tüm övgüler âlemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur. Dua ve rahmet Resulümüz Muhammed aleyhisselam’ın ve ailesinin ve arkadaşlarının üzerine olsun.

Bu kitap Kuran-ı Kerim’in Türkçe mealidir. Tam adı İslâm Yolu Kur’an Meâli ‘dir. Allahu Tealâ Kur’an-ı Kerim’in takva sahibi olan kimseler için yol gösterici bir rehber olduğunu buyuruyor. Rehber olunan bu yol ise gidilmesi emredilen, dosdoğru yol olan İslâm yoludur. Bu yolda Kur’an’ın rehberliğinde ve Resulullah aleyhisselam’ın sünnetlerinin ışığında ilerlemek iman edenlere mahsustur. İman etmek tam bir teslimiyetle Allahu Tealâ’ya teslim olmak demektir. Böyle bir kişiye de Müslüman denir. İşte İslâm yoluna hidayet olunmuş, bu yolun yolcusu her Müslüman kardeşimizin, elinde bulunması gereken rehber kitap Kur’an-ı Kerim’den, daha iyi istifade edebilmeleri için kendi dilinde, apaçık bir Türkçe lisan ile meâlen bu kitabı hazırlamaya niyet ettik. “Niyet hayır, akıbet hayır” derler. Allahu Tealâ niyetimizde bizleri muvaffak eylesin.

Böyle bir çalışmadan maksadımız, Kur’an-ı Kerim’in ayetlerini, kelimelerinin anlamlarına sadık kalarak bire bir meal etmek istememizdir. İlk defa Türkçe Kur’an meali okumak isteyen kişilerin, Kur’an mealini yapan çevirmenin yorumları olmadan, doğrudan okumalarını sağlamayı hedefledik. Bunun yanında dini eğitim görmüş, Arapça bilen kişilere de Kur’an’ın Arapça orjinalinden kelime kelime tercüme faaliyetleri yapabilmelerine imkan vermek amaçlanmıştır. Bize göre Kur’an meali yaparken aslına sadık kalınmalı ve kesinlikle yorum yapılmamalıdır. Eğer açıklamalar ve yorumlar da katılmak istenirse, o takdirde tefsir çalışmalarına yönelmelidir.

İslâm Yolu Kur’an Meali sadece bir meâl olup tefsir tarzı açıklamalara ve yorumlara kesinlikle yer verilmemiştir. Lüzumlu olan yerlerde ise kelime analizleri kapsamında kısa ve öz açıklamalar hemen ayetin altında (*) işareti ile yapılmıştır. Çeşitli anlamları içeren kelimelerin yanına (/) işaretleri ile diğer anlamları da yazılmıştır. Birbiriyle anlam bütünlüğü içeren ayetler ise aynı paragraf içerisinde ve yanına ayet numaraları, yan yana yazılmak suretiyle birlikte meal edilmiştir. Mümkün olduğu nispette günümüzde kullanılan Türkçe kullanılmaya çalışılmıştır. Türkçe de karşılığı olmayan veya anlam yitirmesine uğramış kelimeler de ayetin altında kısaca izah edilmiştir.

Değerli hocalarımız tarafından hazırlanan diğer Kuran-ı Kerim meallerinden de karşılaştırmalar yapılarak istifade edilmiştir. Tüm çalışmalarından dolayı Allah hepsinden razı olsun. Ayrıca surelerin iniş sırasıyla ilgili hazırladığımız ilave bir içindekiler çizelgesi de kitabın sonuna eklenmiştir. Dileyen bu çizelgeden istifade ederek sureleri iniş sırasına göre de okuyabilir. Surelerin iniş sırası, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın sıralamasına göre düzenlenmiştir.

Asıl olan Muhammedi İslâm yolunun bir yolcusu olmaktır. Gayemiz İslâm yolunda gayretle sona ulaşmaya çabalamak olmalıdır. Şekilden ziyade öze bakıyoruz. Mühim olan anlamak, idrak etmek ve tam bir teslimiyetle Allah’a kul olmaktır. Kur’an’ı okumak onu anlamakla, onu anlamak ise onu yaşamakla mümkündür.

Yalnızca Allah rızası için hazırlanan bu meâl, inşallah nice hayırlara vesile olur. Hiç bir maddi beklentimiz yoktur. Kitap ücretsizdir. Kesinlikle herhangi bir dini, siyasi, sosyal kuruluşa ait değildir. Tamamen kişiseldir. Sevgi ışığınız, kalbiniz rehberiniz olsun. Sevgiyle kalın. En doğrusunu Allah bilir.

Sure sure olarak düzenlenmiş olan sayfaya gitmek için TIKLAYIN

Tek parça PDF olarak hazırlanmış kitap sayfasına gitmek için TIKLAYIN

Çevirmen Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir