Münafikun Suresi

MÜNAFİKUN SURESİ
Resmi Mushaf: 63 / İniş Sırası: 104 / Medine’de inmiştir. 11 ayettir.
Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla
1. Münafıklar / ikiyüzlüler sana geldiklerinde dediler ki: “Şahitlik ederiz, muhakkak ki sen elbette Allah’ın Resulüsün.” Allah da bilir ki muhakkak ki sen elbette O’nun resulüsün. Allah şahitlik eder ki şüphesiz ki münâfıklar, elbette yalancılardır.
2. Onlar yeminlerini bir kalkan edindiler de (insanları) Allah’ın yolundan çevirdiler. Şüphesiz onların yapmakta oldukları şey gerçekten ne kadar kötüdür!
3. İşte bu, onların iman etmeleri sonra da gerçeği örtüp inkâr etmeleri sebebiyledir. Böylece kalplerinin üzerine mühür vuruldu. Artık onlar derinlemesine kavrayamazlar.
4. Onları gördüğün zaman cisimleri hoşuna gider. Eğer konuşurlarsa sözlerini dinlersin. Sanki onlar giydirilmiş kütüklerdir. Her sesi aleyhlerine sanırlar. Onlar düşmandır, onlardan sakın! Allah onları kahretsin! Nasıl da çevriliyorlar?
5. Onlara: “Gelin, Allah’ın Resulü sizin için bağışlanma dilesin!” denildiği zaman, başlarını çevirirler ve onların kaçındıklarını görürsün ve onlar büyüklük taslayanlardır.
6. Onlara bağışlanma dilemişsin ya da onlara bağışlanma dilememişsin, onlar için birdir. Allah onları bağışlamayacaktır. Muhakkak ki Allah, fasıklar topluluğunu doğru yola iletmez.
7. Onlar öyle kimselerdir ki: “Peygamberin yanındakilere infak etmeyin ki dağılıp gitsinler!” derler. Göklerin ve yerin hazineleri Allah’ındır. Ancak ikiyüzlüler derinlemesine kavrayamazlar.
8. Derler ki: “Elbette eğer Medine’ye dönersek, en yüce olan en aşağı olanı oradan çıkaracaktır.” Oysa yücelik Allah’a ve O’nun resulüne ve iman edenlere aittir. Ama münâfıklar bilmezler.
9. Ey iman edenler! Ne mallarınız ne de çocuklarınız sizi Allah’ın zikrinden oyalamasın! Kim de bunu yaparsa artık onlar ziyan edenlerin ta kendileridir.
10. Sizden birinize ölüm gelip de “Rabbim, keşke beni yakın bir süreye kadar ertelesen de sadaka versem ve iyilerden olsam.” demesinden önce size verdiğimiz rızıktan infak edin (ihtiyaç sahiplerine harcayın)!
11. Allah, bir nefsi eceli geldiği zaman asla ertelemeyecektir. Allah yapmakta olduklarınızdan haberdardır.

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir