Cuma Suresi

CUMA SURESİ
Resmi Mushaf: 62 / İniş Sırası: 110 / Medine’de inmiştir. 11 ayettir.
Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla
1. Göklerdekiler ve yerdekiler, mülkün sahibi, kutsal, mutlak gâlib ve hüküm ve hikmet sahibi olan Allah’ı tesbih ederler.
2. O ki, ümmiler (okuma yazma bilmeyenler) içinde, kendilerinden, onlara âyetlerini okuyacak, onları arındıracak ve onlara kitabı ve hikmeti öğretecek bir resul gönderdi. Onlar önceden, elbette apaçık bir sapkınlık içinde olsalar da.
3. Henüz onlara katılmamış olan diğerlerine de. O, mutlak gâlib ve hüküm ve hikmet sahibidir.
4. Bu Allah’ın lütfudur. Onu dilediğine verir. Allah büyük lütuf sâhibidir.
5. Kendilerine Tevrat yükletilip de sonra onu taşımayanların durumu kitaplar taşıyan eşeğin durumu gibidir. Allah’ın ayetlerini yalanlayan topluluğun durumu ne kötü! Allah zalimler topluluğunu doğru yola eriştirmez.
6. De ki: “Ey Yahudiler! Eğer siz, insanlardan ayrı olarak yalnızca kendinizin Allah’a yakın kimseler olduğunuzu iddia ediyorsanız, eğer doğru söyleyenlerseniz, o takdirde ölümü temenni edin!
7. Ellerinin takdim ettiği şeyler sebebiyle onu asla temenni etmezler. Allah zalimleri hakkıyla bilendir.
8. De ki: “Muhakkak ki ondan kaçtığınız ölüm, şüphesiz size ulaşacaktır. Sonra da görünmeyeni ve görüneni bilene döndürülürsünüz. O da size yapmakta olduklarınızı haber verir.
9. Ey iman edenler! Cuma günü, namaz için çağrıldığında (ezan okunduğunda), hemen Allah’ın zikrine koşun ve alışverişi bırakın! Eğer bilirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır.
10. Namaz kılındığı zaman, yeryüzünde dağılın ve Allah’ın lütfundan arayın ve Allah’ı çokça zikredin! Umulur ki kurtuluşa erersiniz.
11. Onlar bir ticaret veya bir eğlence gördükleri zaman, ona doğru dağılırlar ve seni ayakta bırakırlar. De ki: “Allah’ın katındaki, eğlenceden ve ticaretten daha hayırlıdır. Allah rızık verenlerin en hayırlısıdır.”

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir