Namaz Kitabı

Kovulmuş şeytanın şerrinden Allahu Subhane ve Teala’ya sığınırım ve Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla kitabımı yazmaya başlarım.
Elhamdulillahi Rabbil alemin. Essalati vesselamu ala Resuluna Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ve sellim. Her ne kadar ve her ne türlü övgü varsa o, muhakkak ki yalnızca Allah’a aittir ve Allah’tan başka asla başka bir ilah yoktur ve kesinlikle Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem O’nun kulu ve elçisidir.
“Niyet hayır, akıbet hayırdır.” diyerek Allah rızası için bu kitabı yazmaya niyet ettim. İnşaallah Allah bitirmeyi nasip eder. Dikkat ettim ki namaz kılarken bazı yanlışlıklar yapmaktayız. Bunların en başında da zammı sureleri veya ayetleri Kur’an-ı Kerim’den seçip okurken, namazda okunmaya uygun olanları değil de rastgele hangisi olursa onu ezberliyor ve okuyoruz. Ayrıca okuduğumuz bu sure ve ayetlerin manalarını bilmiyoruz. Ben de istedim ki Kur’an-ı Kerim’den namazda okunması uygun, dua içerikli sure ve ayetleri tespit edeyim ve mealen manalarını bildireyim. Madem namaz dua etmek demektir o halde namazda da dua içerikli ayetlerin okunması daha anlamlı olacaktır. Diğer sure ve ayetlerin okunmasında şeri olarak elbette bir sakınca yoktur. Buradaki amacım kıraatte ayet seçerken, namaza uygun olacak ayetlerin seçilip okunmasının daha iyi olacağıdır. Ayrıca kitabın girişine namazla ilgili ilmihal bilgilerini de ihtiyaç duyacağımız kadarıyla özeten yazdım. Nihayet kitabın sonuna da bereketlenmek maksadıyla ve ayetlerde geçen Allahu Teala’nın isimlerinin neler olduğunu ve anlamlarını ilave ettim. İşte bu kitabı, dua içerikli sure ve ayetlerin, anlamını bilerek namazda okunmasına dikkat çekmek için hazırladım. Böylece kitabın adını da “Kitabu’s Salât; Namaz Kitabı; Namaza uygun zammı sure ve ayetler” koydum.
Sağlıcakla kalın. Sevgi ışığınız, kalbiniz rehberiniz olsun.

Namaz ve Esma Kitabını okumak için TIKLAYIN

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir