Namazda Ettehiyyatu duası okumak

Son oturuşta Ettehiyyatu duası okumak
Son oturuşta ettehiyyatu duası okunmaktadır. Ettehiyyatu duasının da miraçla bağlantılı bir rivayeti vardır. Yedinci kat gökte Rabbi ile yaptığı görüşmede Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem selamlaşmalarını temsil eden ettehiyyatu duasının namazlarda son oturuşta okunmasını eshabına buyurmuştur. Ettehiyyatu okumak vaciptir. Ettehiyyatu içeriği bakımından bizlere dönük bir duadır. Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in öğretmesiyle okunmaktadır.

لتَّحِيَّاتُ ِللهِ، وَالصَّلَوَاتُ وَالطَّيِّـبَاتُ، اَلسَّلاَمُ عَلَيْكَ أَيُّهَا النَّبِيُّ وَرَحْمَةُ اللهِ وَبَرَكَاتُهُ، السَّلاَمُ عَلَيْنَا وَعَلَىعِبَادِ اللهِ الصَّالِحِينَ. أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ، وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ

“Bütün tâzimler, ibâdetler ve güzel sözler ancak Allah içindir. Ey nebi! Allah’ın selâmı, rahmeti ve bereketi senin üzerine olsun. Selâm, bizim ve Allah’ın salih kullarının üzerine olsun.Allah’tan başka hak ilah olmadığına şehâdet ederim. Ve yine Muhammed -sallallahu aleyhi ve sellem-‘in O’nun kulu ve elçisi olduğuna şehâdet ederim.” Buhâri, Bkz. Feth’ul-Bâri (1/13); Müslim (1/301)
O gece Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem Allah’a selâmlarını şöyle arz etti:
-“E’t-tehiyyatu lillahi ve’s-salâvatu ve’t-tayyibat.” (Bütün dualar, senâlar, malî ve bedenî ibâdetler Allah’a mahsustur.)
Allahu subhane ve Teala’da Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in selamına şu şekilde karşılık verdi:
-“E’s-selâmu aleyke eyyuhe’n-nebiyyu ve rahmetullahi ve berakâtuhu.” (Ey Peygamber, Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi senin üzerine olsun.)
Bu kez Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem de şu şekilde karşılık verdi:
-“E’s-selâmu aleyna ve alâ ibadillahi’s-salihîn.” (Selam bizlere ve Allah’ın  sâlih kulları üzerine olsun.)
Bu konuşmaya tanık olan Cebrail aleyhisselam da kelime-i şehadet getirir:
“Eşhedu en lâ ilahe illallah ve eşhedu enne Muhammeden abduhu ve resulûhu.” (Şehadet ederim ki Allah’tan başka ilâh yoktur ve şehadet ederim ki Muhammed O’nun kulu ve elçisidir.)

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir