Namaz müminin miracıdır

Namaz müminin miracıdır

الصلاة معراج المؤمن

“Namaz müminin miracıdır.” diye buyuran Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem elbette ki bunu mecazi manada söylemiştir. Bu söz çok anlamlıdır. Manada düşünüldüğünde çok güzel bir benzetmedir. Çünkü mirac yedi kat göklerde gerçekleşmiştir. Mirac merdiven gibi yükseliş vasıtası demektir. Miraç kelimesinin anlamı, Arapça’da merdiven, yukarı çıkmak, yükselmek demektir.
Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem’ in göğe yükselerek Allah’ın huzuruna kabul edilmesi olayıdır. Mirac olayı hicretten bir yıl ya da on yedi ay önce Recep ayının yirmi yedinci gecesi gerçekleşir.
Olayın iki aşaması vardır. Birincisi Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in Mescid-i Aksa’ya gidişi, ikincisi de Mescid-i Aksa’dan göklere yükselmesidir. Bunun birincisi Kur’an-ı Kerim’de geçmesi nedeniyle Mescid-i Aksa’ya gidişe iman etmek lazımdır. Diğer ikincisi ise naslarda çok açık bir delil olmaması nedeniyle iman etmek şart değildir. Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in Mescid-i Aksa’dan göklere gidişine inanmamak kişiye zarar vermez. Yahut cismani değil de ruhani olarak göklere gitmiş olduğuna iman etmenin de bir zararı yoktur.
Namaz ibadetinde de yedi konak vardır. Her konak bir gök katını temsil eder ki bu sadece bir mecazdır. Anlayan, hisseden kalbi fayda sağlar. İnceliktir ve rabıtanın yavaş yavaş gerçekleşmesine neden olur. Manevidir ve hissidir. Gökyüzüne yükselişe mirac denildiği gibi, namaz da kişiye miraç olur ve Rabbinin huzuruna mana olarak yükselmesine vesile teşkil eder.
1.Kat gök: Kıyam
2.Kat gök: Rûku
3.Kat gök: Kavme
4.Kat gök: 1.secde
5.Kat gök: Celse
6.Kat gök: 2.secde
7.Kat gök: Son oturuş

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir