Dua Etmenin Değeri ve Kıymeti

Konu 13 Hadis 13: Dua etmenin değeri ve kıymeti hakkında

حَدَّثَنَا أَبُو بَكْرِ بْنِ أَبِي شَيْبَةَ وَ عَلِيُّ بْنُ مُحَمَّدٍ قَاﻻَ حَدَّثَنَا وَكِيعٌ حَدَّثَنَا أَبُو الْمَلِيحِ الْمَدَنِيُّ قَالَ سَمِعْتُ أَبَا صَالِحٍ عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ قَالَ قَالَ رَسُولَ اللهِ صلَّى اللهُ عَلَيْهِ وسلَّمَ: مَنْ لَمْ يَدْعُ اللهَ سُبْحَانَهُ غَضِبَ عَلَيْهِ

Bize Ebu Bekir b. Ebi Şeybe ve Ali b. Muhammed rivayet ederek ikisi dediler ki: Bize Vekiu rivayet etti. Bize Ebu’l Melih El Medenî rivayet ederek dedi ki: Ben Salih’in babasından işittim, o da Ebi Hureyre’den, o da dedi ki: Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem dedi ki: “Kim Allah’a dua etmez, O’nu yüceltmezse, Allah onun üzerine gazap eder.” İbn Mâce, Dua: 34,(3827); Tirmizi, Dua: 2
Dua, çağırmak, davet etmek, yalvarmak, yakarmak, istemek, yardım dilemek anlamlarına gelir. Duanın ibadetin özüdür. Rahmet kapılarının anahtarıdır. Dua Allah katında çok değerlidir. Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem yine bir hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur: “Allah’a duadan daha değerli bir şey yoktur.” Tirmizî, Dualar: 1
Duadan maksat, Allahu Tealâ’nın rızası olmalıdır. Dünyevi ihtiyaçların, bedeni arzuların istenmesi bir Müslüman’a edeben yakışmaz. Maddi isteklerimizi parasal olarak talep etmek yerine halimize bereket dilemek daha evlâdır. Buna rağmen her türlü istek ve arzularımızı Allah’a açmak ve ondan istemekte şer’an bir mahzur yoktur. Dua kul ile yaratanı arasında bir bağdır. Dua ile kurulan bu rabıta, Allah’ın rahmetini cezbeder. Kişi dua ederken aczini, kulluğunu ve muhtaçlığını saygı ile ve sevgi ile dile getirirse Allah dualarına icabet eder. Artık gerisi Allah’a aittir. Dilerse duanın karşılığını bu Dünya’da verir, dilerse öteki Dünya’ya bırakır. Ancak her ne olursa olsun Allah muhakkak ki duaları en iyi işiten ve dualara icabet edendir. Allah lütfu geniş olandır ve daima vermeyi sever. Yeter ki kulu yalnızca O’ndan istesin. O’na ortak koşmasın.
Allah şöyle buyuruyor: “Rabbiniz şöyle buyurdu: Bana dua edin, kabul edeyim. Çünkü bana ibadeti bırakıp büyüklük taslayanlar aşağılanarak cehenneme gireceklerdir.” 40 / Mü’min, 6
O’ndan başka ilah olmayan Allah, Fatiha suresi’nde  “Yalnızca sana kulluk ederiz ve yalnızca senden isteriz.” demeyi bize öğreten, alemlerin Rabbidir. Öyleyse bize de düşen görev, yalnızca Allah’a dua etmektir. Dualarımızda kim olursa olsun, ne olursa olsun asla bir aracı kılmamalıyız. Mübarek olarak atfettiğimiz bir kişiyi, türbeleri, yatırları, melekler gibi gaybi varlıkları asla Allah ile bizim aramıza koymamalıyız. Böyle yaparsak şirke düşmüş oluruz. Puta tapan müşriklerden bir farkımız kalmaz. Dini yalnızca Allah’a mahsus kılarak, O’nu birleyerek, temiz ve saf bir iman ile yalnızca Allah’a yönelmeli ve yalnızca O’ndan istemelidir. Şirkin açığından da gizlisinden de sakınmalıdır. Dualarımıza da kesinlikle şirk bulaştırmamalıdır.
Bize şah damarımızdan daha yakın olan, bizi yokluktan varlığa getiren ve varlıkta durmamızı sağlayan, çok bağışlayan, çok merhametli, en cömert olan göktekilerin ve yerdekilerin ve her ikisi arasındakilerin Rabbi Allah, Kerim’dir ve duaları kabul edendir. O’na yakarmamız, Allah’a yönelmemiz bir kulluk görevidir.
Ya zel Celal-i ve’l İkram buyuruyor ki: “Kullarım, beni senden sorarlarsa, bilsinler ki, gerçekten ben onlara çok yakınım. Bana dua edince, dua edenin duasına cevap veririm. O halde, doğru yolu bulmaları için benim davetime uysunlar, bana iman etsinler.” 2 / Bakara, 18
Ve Allah Kur’an-ı Kerim’in muhtelif yerlerinde bize nasıl dua edeceğimizin örneklerini de öğretiyor. Çünkü O her şeyi en iyi bilendir.
“Onlardan, ‘Rabbimiz! Bize dünyada da iyilik ver, ahirette de iyilik ver ve bizi ateşin azabından koru.’ diyenler de vardır.” 2 / Bakara, 201
Bir kul, Namaz ile, dua ile Allah’a yüzünü dönmeli ve ona tam bir teslimiyetle teslim olmalıdır. Böyle bir iç ve dış temizliği içerisinde Allah’tan hem kendisi hem de tüm Müslümanlar için isteklerde bulunmalıdır. Şahsı için olduğu gibi en başta Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem olmak üzere, onun ehli, eshabına da dua etmelidir. Sonra kişi, anası, babası, ailesi, eşi, dostu ve bütün ümmet-i Muhammed için de aynı güzellikleri talep etmelidir. Her türlü bela ve musibetten kurtuluş için, Allah yolunda mücadele eden tüm mücahitlerin muvaffakiyetleri için de dua etmelidir. Evvelce ölmüş tüm şehitlerimizin, alimlerimizin, atalarımızın, kardeşlerimizin bağışlanması ve rahmete kavuşmaları için de dua etmelidir.
Ayrıca dua sadece sıkıntılı zamanlarda yapılmaz. Bollukta ve genişlikte de bol bol dua etmelidir. Bu konuda Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur: “Sıkıntılı iken duasının kabul edilmesini isteyen kimse, refahta iken çok dua etsin!” Tirmizî, Dualar: 9, (3382)
Bu noktada önemli bir hususa daha dikkat çekelim. Her kimle temasa geçmiş isek, muhakkak o kişinin duasını da alalım. Fırsat bilip muhtaçların, yetimlerin, yolda kalmışların, Allah yolunda hizmet edenlerin ihtiyaçlarını gidermek için koşuşturalım ve bu kişilerin hayır dualarını da almayı ihmal etmeyelim. Ananın, babanın, yolcunun, gariplerin duaları makbuldur. Bu kişilerden de dua almayı unutmayalım. Ayrıca birbirinin ardından, haberi olmadan dua edenlerin duaları da çok değerlidir. Bu nedenle kardeşlerimizin ardından bolca hayır dua etmeyi de ihmal etmeyelim.
Yazımı bir hutbeden aldığım -Allah onlardan razı olsun- kısa bir dua ile bitirmek istiyorum. Sağlıcakla kalın. Sevgi ışığınız, kalbiniz rehberiniz olsun.
“Subhâne Rabbiye’l aliyyi’l a’le’l vehhâb! Ya Rabbi!  Hâlimiz sana malumdur. Bütün zorluklarımızı kolaylaştır, sıkıntılarımızı gider, şer olarak görülenleri hayra dönüştür! Rahmetinle bizleri bağışla, yardımı üzerimizden esirgeme!
Ya Rabbi! Mukaddes ve mübarek değerlerimizi, beldelerimizi, yaşadığımız vatanımızı her türlü kargaşadan, fitneden, tehdit ve saldırılardan sen muhafaza eyle! Şer ve fitne odaklarına sen fırsat verme! Yaşadığımız dünyayı yaşanabilir bir yurda dönüştürecek çabalarda bizleri de öncülerden eyle!
Ya Rabbi, Türkiye başta olmak üzere terör tehdidi ile karşı karşıya olan bütün kardeşlerimize ve bu teröre maruz kalan bütün insanlara yardım ihsan eyle! İnsanlığın huzur ve barışı için hizmet edenleri, kardeşlik için mesai sarf edenleri muvaffak eyle!
Ya Rabbi! Bizleri ve bütün ümmet-i Muhammed’i hem İslam âlemine hem de insanlığa hayırlı ve faydalı işler yapmaya muvaffak eyle! Bizi ve neslimizi yüce Kur’an’a ve aziz dinine hizmet eden, son nefesini bu iman ve ikrar ile tamamlayan kullarından eyle! Amin!”

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir