Anne ve Babaya İyilik Etmek

Konu 12 Hadis 12: Ana babaya iyilik etmek hakkında

حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ مَيْمُونٍ الْمَكِّيُّ حَدَّثَنَا سُفْيَانُ بْنُ عُيَيْنَةَ عَنْ عُمَارَةَ بْنِ الْقَعْقَاعِ عَنْ أَبِي زُرْعَةَ عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ قَالَ قَالُوا يَا رَسُولَ اللهِ مَنْ أَبَرُّ قَالَ أُمَّكَ قَالَ ثُمَّ مَنْ قَالَ أُمَّكَ قَالَ ثُمَّ مَنْ قَالَ أَبَاكَ قَالَ ثُمَّ مَنْ قَالَ اﻻَدْنَى فَاﻻَدْنَى

Bize Muhammed ibn Meymun El Mekkî rivayet etti. Bize Süfyan ibn Uyeyne, Ömer b.Ka’kaî’den, o da Ebi Zur’a’dan, o da Ebi Hureyre’den rivayet ettiğine göre dedi ki: “(Sahabiler) dediler ki: “Ya Resulullah! Kime iyilik etmeliyim?” Dedi ki: “Annene.” Dedi ki: “Sonra kime?” Dedi ki: “Annene.” Dedi ki: “Sonra kime?” Dedi ki: “Babana.”  Dedi ki: “Sonra kime?” Dedi ki: “Sıra ile en yakın olanlara.”
İbn Mâce,Edep: 33,(3658); Buhârî,Edep:2; Müslim,Birr ve Sıla:1
Yine Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem bir başka hadiste şöyle buyurmaktadır: “Her bir kimse için anasına iyilik etmesini tavsiye ederim, her bir kimse için anasına iyilik etmesini tavsiye ederim, her bir kimse için anasına iyilik etmesini tavsiye ederim.” Sonra dördüncü sefer: “Her kişiye babasına iyilik etmesini tavsiye ederim. Yine her kimseye, işlerine bakan velisine de iyilik etmesini tavsiye ederim. Velisi ona eziyet etse bile.” İbn Mâce, Edep: 33, (3657)
Allah Teala anne ve babaya iyilik yapılmasını emretmiş ve bu konuda şöyle buyurmuştur: “Rabbin sadece kendisine ibadet etmenizi, anne babanıza da iyi davranmanızı kesin bir şekilde emretti. Onlardan biri veya her ikisi sizin yanınızda yaşlanırsa kendilerine “öf” bile deme, onları azarlama, ikisine de güzel söz söyle! Onları esirgeyerek alçakgönüllülükle üzerlerine kanat ger ve: “Rabbim, küçüklüğümde onlar beni nasıl yetiştirmişlerse, şimdi de sen rahmet et!” diyerek dua et!” 17 / İsra, 23
Allahu Tealâ bizlere, anne ve babamıza karşı iyilik yapmamızı, onlara yumuşak davranmamızı, onlar için nasıl dua edeceğimizi öğretmektedir. Anne ve babamıza hizmet etmek ve gönüllerini almak çok büyük bir sevaptır.
Anne ve babaya karşı güler yüzlü ve tatlı dilli olmak lazımdır. Onları incitecek tarzda asık suratlı ve kaba olunmamalıdır. Onlar çağırdıklarında bekletmeden hemen koşmak, Allah’a itaatsizlik olmadıkça isteklerini yerine getirmek, onlara bağırıp çağırmamak, yaşlılık hallerine sabretmek, ihtiyaçlarını gidermek, astalıklarını tedavi ettirmek ve onların bakımını üstlenmek evlat olarak üzerimize vazifedir. Tüm bunları bir sebeple yapmamak lazımdır ama yine de onların, bu yapılması gereken vazifelerin aynısını bize, biz küçükken yaptıkları da unutulmamalıdır. Hem anne babaya iyilik, hem de diğer tüm iyilikler yalnızca Allah rızası için yapılmalıdır. İşye böyle, annesini ve babasını memnun eden kimse Allah’ın rızasını kazanmış olur. Bu hususta Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Allah’ın rızası, anne ve babanın rızasıdır. Allah’ın dargınlığı da anne ve babanın dargınlığındadır.” diye buyurmuştur.
Anne ve babanın yaşlılığına erişmeyi bir nimet bilmelidir. Onlara bakarak, Allah’ın rızasını kazanmaya çalışmalıdır. Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki: “Yazıklar olsun, yine yazıklar olsun, yine yazıklar olsun!” Kendisine: “Kime yazıklar olsun, ey Allah’ın Resulü?” diye soruldu. Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem de: “Anne babasından birinin veya her ikisinin ihtiyarlık zamanlarına yetişip de cennete giremeyene.” buyurdu.
Evlat, ana babasına karşı hürmet, itaat ve hizmetle sorumludur. Eğer farklı yerlerde veya başka şehirlerde yaşıyorlarsa, ana babalarını ziyâret etmeli, gönüllerini ve duâlarını almalıdır. Onlara hizmet etmek, cömertçe ikram etmek bir sevgi nişanesidir. Ana babanın duâsı kabul olunacağı için onların hayır duâlarını almaya gayret etmeli ve bedduâlarından da kaçınmalıdır. Şirk koşmayı ve günah işlemeyi emretmedikleri müddetçe onlara itaat etmelidir.
Unutulmamalıdır ki Cennetin yolu anne babanın rızâsından geçer. Cennet sâliha annelerin ayakları altındadır ve orta kapısı da babalardır. Bir evlat, her ne olursa olsun anasına babasına karşı saygısızlık yapmamalıdır. Özellikle babasına, atasına karşı son derece saygı ve sevgi dolu olmalıdır. Çünkü Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur: “Baba sevgisini koru! Eğer o sevgiyi kesip atarsan Allah da senin saadet ışığını söndürür.
Şimdiye kadar özel zamanlarda, hep annenize çiçek almışsınızdır. Yahut içinizden gelmiş, olur olmadık bir günde annenize vermek üzere, eve elinizde bir çiçekle gelmişsinizdir. Peki, acaba kaç kere babanıza çiçek aldığınız oldu? Nedense hep annelerimize çiçek alırız değil mi? Babaların kaplerinin taştan mı olduğunu sanıyoruz? Hayır, bilakis! Hepsi aynıdır. Hepsi insan kalbidir. Ona bir çiçek alıp götürün! Hem şaşıracak, hem de sevinecektir. Belki de hayatında ilk kez bir çiçek almış olacaktır. Babaların da kalbi yumuşaktır. Onlar da duygusaldır. İnanın gizli gizli de olsa babalar da ağlar.
Kalın sağlıcakla. Sevgi ışığınız, kalbiniz rehberiniz olsun.

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir