Komşuluk Hakkı

Konu 9 Hadis 9: Komşuluk hakkı hakkında

حَدَّثَنَا أبُو بَكْرِ بنُ أَبِي شَيْبَةَ حَدَّثَنَا سُفْيَانُ بْنُ عُيَيْنَةَ عَنْ عَمْرِ وَ بْنِ دِينَارٍ سَمِعَ نَافِعَ بْنَ جُبَيْرٍ يُخْبِرُ عَنْ أَبِي شُرَيْحٍ الْخُزَاعِيِّ أَنَّ النَّبِيَّ صلَّى اللهُ عَلَيْهِ وسلَّمَ قَلَ: مَنْ كَانَ يُؤْمِنُ بِاللهِ وَ اليَومِ اﻻخِرِ فَلْيُحْسِنْ إلى جَارِهِ وَ مَنْ كَانَ يُؤْمِنُ بِاللهِ وَ اليَومِ اﻻخِرِ فَلْيُكْرِمْ ضَيْفَهُ وَ مَنْ كَانَ يُؤْمِنُ بِاللهِ وَ اليَومِ اﻻخِرِ فَلْيَقُلْ خَيْرًا أَوْ لِيَسْكُتْ

Bize Osman ibn Ömer haber verdi. Bize Malik, Zühri’den, o da Ubeydillah ibn Abbas’dan, o da Ömer’den rivayet etti ki Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem dedi ki: “Kim Allah’a ve ahiret gününe inanırsa komşusuna iyilik etsin. Kim Allah’a ve ahiret gününe inanırsa misafirine ikramda bulunsun. Kim Allah’a ve ahiret gününe inanırsa mutlaka hayır söylesin veya sussun!” İbn Mace, Edeb: 4 (3672) , Tirmizi, Birr ve Sıla: 43
Yine Sünen-i İbn Mace Edeb kitabı 4.Bab’da geçen (3673), (3674) sayılı hadislerde Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu ki: “Cebrail komşu hakkına riayet etmeyi o kadar çok tavsiye etti ki komşuyu komşuya mirasçı yapacağını sandım.” Bu hadisi hem Aişe hem de Ebu Hureyre radıyallahu anhuma rivayet etti.
Komşuluk ilişkilerine dikkat etmelidir. İyi ilişkiler kurmalı ve karşılıklı olarak yardımlaşmalıdır.  Böyle komşulardan oluşmuş bir sokakta yaşamak ne kadar da huzur verici olur öyle değil mi? Evet dediğinizi duyar gibiyim. Ancak bunu ne kadar istesek de elde etmek için bize hediye edilmesini beklersek elimiz boş kalır. Bunun için kendimizin gayret göstermesi lazımdır. Önce başkaları hakkında şikayet edip durmayı bir kenara bırakacağız sonra da komşularımızla irtibat kurup istediğimiz ortamı kurmak için çabalayacağız. Onlara her gördüğümüz yerde selam vermek, ihtiyaçları anında yanlarında olmak, hasta olduklarında ziyaret etmek, düğün derneklerinde eğlencelerini paylaşmak yapılması gerekenler arasında sayılabilir. Önemli günlerde, bayramlarda, kandillerde, Ramazan aylarında yemeğe çağırmak veya yemeğe gitmek de ilişkileri ısıtır. Cenazeleri var ise acılarını paylaşmak ve taziyeye gitmekte komşuluk vazifelerindendir.
Komşu komşunun tuzuna muhtaçtır. Kibir yapmamalı ve bu nedenle uzak durmamalıdır. Maddi sıkıntı yaşayan komşumuza yardım etmelidir. Elbette borç alan kişi de vaktinde geri ödemelidir. Borç alan kimseyi peşinden koşturmamalıdır. Borç yiğidin kamçısıdır ama aynı zamanda da borç namustur. Bu nedenle borç alırken nasıl kıvranıyorsak, borcu öderken de o şekilde kibarca teşekkür ederek geri ödemelidir. Böyle davranılırsa borç alınan kimseye karşı yüzümüz olur da belki ilerde tekrar işimiz düşer. Aksi yapılırsa hangi yüzle tekrar o kapıya varırız. Eğer elimizde olmayan sebeplerden dolayı gecikme olacaksa hemen alacaklıya gidip durumu izah edip özür dilemeli ve mühlet istenmelidir. Alacaklı da istenen mühleti vermelidir. Büyük miktarlarda borç alınıyor veya veriliyorsa da mutlaka yazıya dökülmelidir. Bir senet imzalanmasında hayır vardır. Bu ihmal edilmemelidir.
Zaman zaman hediyeleşmek de arada sevgi doğurur. Önemli günlerde hediyeleşmek lazımdır. Bayramlarda, evlilik günlerinde, doğum günlerinde, düğünlerde, doğumlarda ve benzeri zamanlarda küçük de olsa kesemize uygun bir hediye ile karşı tarafı tebrik etmelidir. Sağlıcakla kalın.
Sevgi ışığınız, kalbiniz rehberiniz olsun.

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir