Güzel Söz Söylemek

Konu 5 Hadis 5: Güzel söz söylemek hakkında

وَ قَالَ أَبُو هُرَيْرَةَ عَنْ النَّبِيِّ صلَّى اللهُ عَلَيْهِ وسلَّمَ الْكَلِمَةُ الطَّيِّبَةُ صَدَقَةٌ.

Ebu Hureyre radiyallahu anh şöyle dedi: Allah Resulû sallallahu aleyhi ve sellem: “Güzel söz sadakadır.” buyurdu.
Buharî, Edeb 34
6023- Adiy ibnu Hatim radıyallahu anh şöyle dedi:
Allah Resulû sallallahu aleyhi ve sellem cehennem ateşinden bahsetti. Ondan Allah’a sığındı ve yüzünü ondan çevirdi. Sonra cehennem ateşinden bahsetti. Ondan Allah’a sığındı ve yüzünü ondan çevirdi. Sonra Allah Resulû sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Bir hurmanın yarısı da olsa onu sadaka olarak vererek kendinizi cehennemin ateşinden koruyun.Bunu da bulamayan güzel söz söylesin.” Buharî, Edeb 34, (6023).
Mesruk radıyallahu anh şöyle dedi: Abdullah ibnu Amr Muaviye ile beraber Kufe’ye geldiği zaman bizler Abdullah ibnu Amr’ın yanına geldik. O Allah Resulu sallallahu aleyhi ve sellem’den bahsetti ve şöyle dedi: Allah Resulu sallallahu aleyhi ve sellem söz ve fiillerinde haddi aşan, taşkınlık yapan biri değildi. Taşkınlık yapıcı da olmamıştır. Allah Resulu sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Sizin en hayırlınız, ahlaken en iyi olanınızdır.”
Ayşe validemizden gelen bir habere göre de bir grup Yahudi Allah Resulu sallallahu aleyhi ve sellem’in yanına geldiler ve “Es Samu aleykum (ölüm sizin üzerinize olsun)” dediler. “Ve aleykum. Allah size lanet etsin, Allah size gadab etsin.” dedim. Allah Resulu sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Yavaş ol, ey Ayşe! Yumuşak ol! Seni katı davranmaktan ve aşırılıktan sakındırırım.”
Yine Allah Resulu sallallahu aleyhi ve sellem bir seferinde kötü ve katı bir adama güler yüzle güzel sözler söyleyince Ayşe validemiz bu durumu merak edip sorar. Allah Resulu sallallahu aleyhi ve sellem’de şöyle buyurur: “Ey Ayşe! Sen beni ne zaman işimde aşırı gider gördün? Kıyamet günü Allah katında insanların en şerlisi, insanların Dünya’da iken onun kötü sözlü olmasından dolayı onu terkettikleri, ondan korundukları insandır.”
Peygamber efendimiz her tavrında ve sözünde Rabbimizin emirlerine uymaktadır. Ahlakının temelini şirk koşmadan Allah’a yönelmesidir. O her zaman tevhid üzere olmuştur. Alemlere örnek eşsiz bir ahlaka sahiptir. Her Müslüman da aynı onun gibi olmaya çalışmalı, onu örnek alarak güzel ahlak sahibi olmak için çabalamalıdır. O yumuşak, hoşgörülü, güler yüzlü ve güzel sözlüydü. Böyle bir durum binlerce kişinin İslâm’a girmesine sebep olmuştur. Güler yüz ve güzel sözün, İslâm’ı tebliğ etmede kullanılabilecek harika bir yöntem olduğu unutulmamalıdır.
Bir kişi, özellikle ailesine, anne babasına, akrabalarına, komşularına ve arkadaşlarına karşı mülayim, ağır başlı, ahlaklı, hoş görülü, güler yüzlü ve hoş sözlü olmalıdır. Bunun için her zaman aklı selim ile davranmalı, düşünceli olmalı ve aceleci davranmamalıdır. Nefsini terbiye etmek için de her an mücadele içinde olmalıdır.
Bu güzel huyları elde edebilmek ancak halis bir niyetle mümkün olabilir. İnsan yaşamını yalnızca Allah rızasını kazanmak amacıyla geçirmeli, O’nun rahmetine kavuşmak için çalışmalıdır. Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in O’nun kulu ve elçisi olduğuna şeksiz, şüphesiz iman ederek, her işini ve her ibadetini yalnızca Allah için yapmak ihlâslı olmak demektir. Aynı Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem gibi hiç bir çıkar gözetmeksizin, hiç bir Dünyevi arzuların peşinden gitmeksizin yalnızca Allah için yaşamak ancak ihlâslı kişilerin yapacağı bir iştir. O halde ihlâslı olmaya gayret etmelidir. Böylece güzel söz kendiliğinden ağızlardan dökülecektir.
İnşaallah Rabbimiz bize, Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem’i örnek almayı, onun gibi güzel ahlak sahibi olmayı ve güzel sözler söylemeyi nasip etsin. Sağlıcakla kalın.
Sevgi ışığınız, kalbiniz rehberiniz olsun.

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir