Değerlerimizi Unutmayalım!

DEĞERLERİMİZİ UNUTMAYALIM
Bu günlerde pek çok şeyi görmezden geliyoruz. Özellikle manevi değerlerimizi. Bunları küçük çıkarlar karşılığında, düşünmeksizin gözden çıkarıyoruz. Dinimiz, milletimiz, ahlakımız, örf ve adetlerimiz, gelenek ve göreneklerimiz bizi biz yapan kültürümüzün yapı taşlarıdır. Eğer bunlardan biri yok olursa zamanla kültürümüz de yok olur. Bir millet olarak birlikte yaşamak isteğimiz, kaybolursa ne vatan kalır ne de din, iman. Böyle kahredici bir zillete düşenler de elbette başka milletlerin egemenliği altında sömürülmeye layıktır.
En baştan, en aşağıya kadar her kademedeki insanlarımızın dinine, milletine sahip çıkması gerekir. Herkes kendi çapında, gücünün yettiği ölçüde vazifesini yapmalıdır. Dünya hayatı elbet bir mücadeledir. Günlük olarak rızkımızın peşinden koşarken zaman zaman hayat mücadelesine girmemiz gerekebilir. Her ne kadar durum böyle de olsa rızkımızı kazanmak uğruna, haddimizi aşıp da başkalarının rızkına göz dikmemeliyiz. Esas olan helal yoldan, hak yoldan kazanmaktır. Kazanmak için başkalarını görmezden gelmek bize yakışmaz.
Örneğin bu günlerde ülkemizin ekonomik bir kriz yaşadığı malumdur. Sömürgeci, zalim güçler, isteklerini yerini getirmeyen bizleri, akılları sıra cezalandırmak istiyor. Bu nedenle içerde ve dışarda ekonomik kur fiyatlarına etki ederek, doların fiyatını yükseltip, piyasada panik meydana getirmeye çalışıyorlar. Bir kaç aydır bu acımasız, zalimce faaliyetleri başarılı olmuş gözüküyor. Çünkü gerçekten de çarşı pazarda fiyatlar arttı ve maalesef enflasyon rakamları da yukarı fırladı. Bunu fırsat bilen ama kendisini bilmeyen zavallılar da kendi çıkarlarını korumak derdindeler. Çarşı da Pazar da ne olmuş, ülkemiz batmış mı çıkmış mı umurunda olmayan bu hainler, düşmanla işbirliği içinde dolar fiyatlarını körüklemeye uğraşıyorlar. Maalesef bazı saf olanlarımız da bunlara uyuyorlar. Bunlar kazandıklarını sanıyorlar ama hayır, tam tersi kaybediyorlar. Çünkü elindeki para miktarının az veya çok olması önemli değildir. Önemli olan paranın alım gücüdür. Kazandığını sandığın paranın alım gücü düştüğünden sana katacağı bir değeri olmayacaktır. Bu nedenle ne param artsın ne de enflasyon demek akıllıca olur. İşte böyle bir durumda da maddi çıkarlar peşinde koşmamalı ve yöneticilerimizin sözlerine kulak verip onlara yardımcı olmalıyız.
Bu güncel örnekten de bahaneyle bir kez daha, özümüze, benliğimize sahip çıkalım demek istiyorum. Dinimize, milletimize, kültürümüze dört elle sarılalım. Her türlü maddi ve manevi alanda mücedeleci olalım ama birbirimize karşı değil, hain emeller sahibi olan zalimlere karşı. Vatanımız ve milletimiz için, dinimiz ve imanımız için, bugünümüz ve yarınlarımız için el ele, omuz omuza birleşelim. Allah’ın doğru yolundan ayrılmayalım. Sadece kendimizi değil başkalarını da düşünen bireyler olarak, ben değil biz olalım. Gökleri ve yeri ve ikisinin arasındakileri yaratan, Rahman ve Rahim olan alemlerin Rabbi Allah, hepimizin yardımcısı olsun ve bizi düşmanlarımıza karşı galip eylesin. Amin. Gayret bizden nusret Allah’tandır.
Sevgi ışığınız, kalbiniz rehberiniz olsun. Sağlıcakla kalın.

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir