Yağmurdan Sakınsan da…

YAĞMURDAN SAKINSAN DA
Yağmurdan sakınsan da yine ıslanacaksın. O halde kaçmaya çalışmanın ne faydası var? En iyisi ıslanmayı kabul ederek, sakince ilerlemek ve yağmur damlalarının romantik dokunuşlarında, huzuru bulmaktır. Oysa ki kimisi yağmurdan  kaçarken, kimi canlı da yağmura hasret bekleyip durur. Yağmur yağdığında da neşeden şarkılar söyler, dans eder. Demek ki sana kötü gibi gelen, başkaları için bir rahmet olabiliyor. Tabi ki bu, hayata nasıl baktığına bağlı. Öyleyse nasıl bakarsan öyle görürsün, öyle değil mi?
Artık ne zaman mızmızlanmayı bırakıp da yaşadıklarının neşeli taraflarını göreceksin? Her zaman şikayet edip duruyorsun. Yoksa elindekinin kıymetini bilip şükredenlerden mi olacaksın?
Bütün Dünya senin olsa ne fayda. Sen de senden öncekiler gibi, bir süre bu Dünya’da eğlenip, senin için belirlenmiş sona gelince, diğerlerinin yanına göçeceksin. Bu gerçeği görüyorsun görmesine ama bir türlü akıl edemiyorsun. Görmek istemediğin gerçekten kaçamazsın.
İşte gerçek, yağan yağmura benziyor. Bir damlası hayat, bir damlası ölümdür. Bir damlası varlık, bir damlası yokluktur. Görsen de görmesen de gerçek gerçektir. Yağmurdan sakınsan da yine ıslanacaksın.
Madem ki durum bu, yağmurdan kaçamıyorsun, öyleyse sen de ya toprak ol yaşat, ya yağmur ol yaşa! O halde ağlamayı, sızlanmayı bırakıp, şükredenlerden ol! Ol ki huzur dolasın. Doldukça bir rahmet olup, gönüllere yağasın.
Sevgi ışığın, kalbin rehberin olsun. Sağlıcakla kal.

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir