Yazı mı? Tura mı?

YAZI MI? TURA MI?
Ölmek yaşamaktan kolay gelir. Çünkü yaşamak ölmekten zordur ve yaşamak, mücadele etmektir. Kurulmuş hayat düzeni yaşam ve ölüm arasında döner durur. Hayat bir yüzü yazı, bir yüzü tura olan madeni paraya benzer. Tura ile gelir, yazı ile göçeriz. Ne zaman hayatın kader eli yazı tura atsa, bir yerlerde birileri doğar veya birileri ölür.
Var olmak ile yok olmak arasındaki kararı sen mi verdin? Elbette ki hayır. O halde bu endişen nedir? Varlığından evvel yok değil miydin? Öyleyse bu kararı senin yerine veren, yaşamanı kolay kılmaz mı? Elbette ki evet. O halde bu endişen nedir?
İstediklerine sahip olamama korkusu ve sahip olduklarından olma korkusu ile gerçekte yaşaman gereken hayatı yaşamayıp, nice yokluğa mahkum, geçici menfaatlerin peşinde koşarak, yaşamaman gereken bir hayat yaşıyorsun. Böylece, arzuların peşinden koşmanın doğal bir getirisi olan korkuların kölesi haline geliyorsun.  
Eğer hayatı, yalnızca bu Dünya’dan ibaret olarak düşünüyorsan, yanılıyorsun. Sadece maddi yönün buraya ait, manevi yönün ise ahiret hayatına. Yalnızca maddiyat olsaydı, maneviyat olur muydu? Seni yokluktan varlığa çıkaran, yaşamı ve ölümü yaratan, senin maddiyatının ihtiyaçlarını sana vermez mi sanıyorsun? Sen yaşamaktan sorumlusun, doğmak ve ölmek ise kaderin sahibine. O, ihtiyacın olan her şeyi senin önüne seriyor. Ama sen, ihtiyaç diyerek, arzularının kölesi oluyorsun. Gücünün yetmeyeceği şeylere yöneliyorsun. Seni ilgilendirmeyen işlerle uğraşıyorsun. Bundan ziyade, yapabileceğin şeylerle ilgilenmen, seni aradığın o huzurun kapısına götürür.
Evvela kendine sor! Ben kimim? Benim vazifem nedir? Nasıl bir hayat yaşamalıyım? Bu sorulara tüm samimiyetinle, dürüstçe cevap verirsen, işte bu cevaplar, senin hayat yolun olacaktır. Yolunu bulursan da neye ihtiyacın varsa ortaya çıkar. Artık bu ihtiyaçlarından başka şeyler için de hırsa kapılmana gerek kalmaz. Böylece sakin ve huzurlu, sana yakışan, yaşaman gereken hayatı yaşarsın.
Sevgi ışığınız, kalbiniz rehberiniz olsun. Selametle kalın.

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir