Haftaya Başlarken En Büyük Sorun: Fırat’ın Doğusu

ORTADOĞU’NUN YENİ SUPER GÜCÜ
Bir yandan ülke içinde terör operasyonları sürdürülürken, bir yandan da Suriye ve Irak’taki terör yuvaları bir bir yok edilmeye çalışılıyor. Ekonomik gerilemenin en büyük sebebi ve gelişmemizin önündeki en büyük engel olan terör, ortadan kaldırılmadıkça, Türkiye’ye rahat yüzü görmek yok. Görüntüde ABD ile Dolar savaşı yapıyoruz. Ancak görüntünün ardında ise Ortadoğu’daki çıkar mücadelesi vardır. ABD’nin isteklerine razı olmadığımız için bize gözdağı vermeye çalışılıyor. Yeni Dünya Düzenindeki Ortadoğu’nun sözde yeni haritası, güney sınırlarımızda ileriye dönük güvenlik açıkları oluşturacağından, kabul edilebilir görünmüyor. Bu nedenle başlayan Suriye operasyonunda çıkarlarımız gereği, Suriye Muhalif gruplarını desteklememiz gerekmiştir. Bunu eleştiren bazı gruplar olmuştur ama bilinmelidir ki Türkiye artık bölgesinin super gücü olmak yolundadır ve kendisine göre politikalar üretmelidir. İşte mesele de tam olarak budur.
ESKİ VE YENİ TÜRKİYE KISA BİR BAKIŞ
1974 Kıbrıs savaşında ABD ve onun yanlısı bazı ülkeler bize ambargo uygulamıştı. Bizim yaş grupları iyi bilir. Neredeyse her şeyi karneyle almaya başlamıştık. Şimdiki dolar savaşında da çok yüksek bedeller ödetmeye çalışıyorlar ama işin güzel tarafı hiç birimiz karnelere bağlanmadık. Demek ki artık Türkiye bu tür krizleri kendi içinde atlatabilmektedir. Bu durum, 1970-80’lerin Türkiye’sinden, çok çok ileri seviyelere geldiğimizin göstergesidir.
FIRAT’IN DOĞUSU
Türkiye’nin yükselmesi, kendine olan güvenini de beraberinde getirmiştir. Halkımızın çoğunluğunun siyasi ve dini olarak bir araya gelmesi göz ardı edilemeyecek bir güç oluşturmuştur. Bunu da siyasi liderlerin faaliyetlerindeki cesarette görebiliyoruz. Artık korkak ve ne denilirse yapan pısırık siyasetçiler devri kapanmıştır. Böyle olunca Suriye politikamız da aktifleşmiştir. Artık olayların içinde yer alan ve isteklerde bulunan Türkiye sahnelerde boy göstermeye başlamıştır. Haklı haksız, doğru yanlış ama en azından bir şeyler yapan ve milletimize, kaybettiği onuru geri veren bu politikaları destekliyorum.
Bizi sevindiren ataklarımız, elbette ki ABD yönetimini de endişelendiriyor. Suriye’de Menbiç bölgesinde konuşlanmış YPG / PKK Terör gruplarının bu bölgeden Fırat’ın doğusuna çekilmelerini, aksi takdirde bu bölgelerde operasyonlar yapılacağını belirten Türkiye, o günden bu güne ABD ile çıkar çatışmasına girmiştir. Bunun üzerine, Suriye’deki ABD birlikleri Menbiç bölgesine yerleşerek, YPG/PKK terör odaklarını himayesine almış, akabinde de namlusunu bize çevirmiştir. Elbette ABD ile sıcak savaşı göze alamayacağımızdan dolayı büyük bekleyiş ve başka alanlarda mücadele başlamıştır.
ASIL HEDEF NEDİR?
ABD bu bölgede bir Kürt devleti kurmak ve bu devleti de Irak’taki Kürt devleti ile birleştirmek istiyor. Biz ise buna müsaade etmeyeceğimiz bildirdik. Milli güvenliğimize aykırıdır. Çünkü eğer böyle bir devlet kurulur ve Irak Kürt devleti ile birleşirse, ilerde Güneydoğu bölgemizin de bazı siyasi veya sıcak çarpışmalar ile bu devletlere bağlanması söz konusu olabilir. Güneyimizde kurulması hayal edilen bu Kürt devletinin de elbette Güneydoğu bölgemizi de kendilerine katmak istemeleri sürecinde de ülke içinde meydana gelmesi kaçınılmaz terör olaylarına yataklık yapacağı da ek bir olumsuzluk olacaktır. Nihai hedefi ise İran’daki Kürt halkını da İran’dan ayırarak bu gruplara ilhak etmektir. Böylece İran’dan Akdeniz’e kadar uzanan Ortadoğu’nun kuzey şeridinde büyük bir Kürt devleti kurulacaktır. Irak, Suriye, İran ve Türkiye dörtlüsündeki Kürtleri tek bir çatı altında birleştirerek, ABD – İsrail destekli bir hançer devlet kurulması planlanmıştır. Bu hançer ile Ortadoğu’nun kalbi deşilecek ve nihayet zayıflamış bu bölge İsrail’e teslim edilecektir. En son hamle olarak da büyük bir Ortadoğu Birliği kurularak, Kudüs başkent olmak üzere Yeni Dünya Düzeni’nin merkezi yapılacaktır.
SOĞUK SAVAŞ NEREYE VARIR?
İşte bütün planların karşısında güçlü Türkiye var. Milli ve manevi değerlerimizdeki hızlı yükseliş tüm planları bozabilir. Maddi kaynaklarımızın da artması ile bölgede ses getirir hale geldik. Her ne kadar böyle de olsa elin adamı bastırıyor. Biz de boş durmuyoruz. Böylece karşılıklı mücadele devam ediyor. Bakalım önce kim pes edecek?
FETÖ ile sahnelenen ABD darbe oyunu bitti. Gerçekler anlaşıldı. Milletçe el birliği ile bu oyunu bozduk. Ardından sözde Papaz Brunson’u bahane edip, bakanlarımıza yönelik aşağılayıcı sözler sarf edildi. ABD mal varlıklarımıza el konuldu. Tabi ki buna karşılık verdik. Şimdi olaylara haklılık haksızlık gibi erdemlerle yaklaşanlar olabilir. Böyle bakmayacağız. Bileceğiz ki ABD gibi ülkelerden dost olmaz. Çıkarlarımız varsa dostmuşuz gibi görünebiliriz. Ancak onları dost edinmek gibi saf bir çocuğun bile yapmayacağı şekilde davranmamalıyız. Sonrasında da dolar kuruyla oynayarak para piyasalarına saldırdılar. Yine milletçe bu ekonomik savaşta da devletimizin yanındayız. Mücadelemiz hızla sürüyor. Yöneticilerimizin yanında olmak bir vatandaşlık görevidir. Dayanacağız. Gayret edeceğiz ve ekonomik savaşı da kazanacağız. Bana göre soğuk savaşın sonu bizim galibiyetimiz olacaktır. Ancak birlik ve beraberlik içinde olursak. Saflarımızı bozmazsak. Sağlıcakla kalın.

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir