Savaş ve Barış

SAVAŞ VE BARIŞ
-“Sosyal eşitlik ve özgürlük istiyorum.”
-“Nasıl olacakmış bu söylediğin? Bunu istemeyen var mı ki yüzlerce yıldır nice insan bu konuda kafa patlattı ve halâ da düşünüyor.”
Oldukça ateşli ve heyecanlıydı. Yerinde duramıyor, sürekli oturuşunu değiştirip, abartılı el kol hareketleri yapıyordu. Altmışına merdiven dayamış ve hayatını bu düşüncelerin izinde yürüyerek harcamıştı. Çok bariz bir Kürt simasına sahip yüzündeki derin çizgilerin arasına saklanmaktan bıkmış ve beklediği saygıyı bulamamış olmanın ezikliği içinde zorla nefes almaya çalışıyordu. Fikirleri uzaydan gelmiş gizli sinyallerin içinde şifrelenmiş gibi anlaşılmaz konuşuyordu. Ailesi ile diyalogları neredeyse sıfırdı. Öylesine farklıydılar ki iyi kötü yin yang gölge sembolü gibiydiler. Tamamen modern bir hayat yaşamaya çalışan ev halkı yanında adam, sanki geçmişten gelen bir zaman yolsusuydu.
Kürt hareketini destekliyor ve bunun da sosyalist bir devrim ile gerçekleşeceğini savunuyordu. Marks döneminden günümüze bir kara delikten geçerek gelen bu adam, manevi değerlere inanmıyor ve asıl olan tek şeyin madde olduğunu söylüyordu. Gördüğüm vardır, görmediğim yoktur diyecek kadar fikirlerine sadıktı. Konuşurken açılan gözlerinden, “Ne olur beni de sevin ve bana da saygı duyun!” diye feryat ışıkları saçarken,  aslında herşeyin değiştiğinin o da farkındaydı ama buna inanmamak için görmezden gelmeyi tercih ediyordu. Sanki savunduğu Darwinizm’in ihtiyaç duyduğu ve yana yakıla aradıkları ara form fosillerinden birisiydi. Her şeye rağmen ideallerine sadık olmasından etkilenmemek elde değildi.
Onun bir Müslüman olmasını ne kadar isterdim. Aynı heyecan ve coşkusuyla İslâm’ı yaymaya ve tebliğ etmeye çalıştığını hayal ediyorum da elimde değil Allah’a onun için dua ediyorum. İnşaallah bir gün o da Müslüman olur. Çok enteresandır kalbimde ona yönelik bir sevgi var. Farklı görüşlerdeyiz ama eşinden duyduğum kadarıyla o da beni seviyormuş. Aramızda bir aşk mı doğuyor acaba? İnşaallah, anşaallah, her şeyin başı sevgi değil mi? Yok etmek, kaybetmek, kovmak, sövmek, dövmek, öldürmek ne kadar da kolay ve sevmek, kucaklamak, okşamak ve de yaşatmak ne kadar da zor değil mi? Bizler Rabbimizin sevgisinin birer sonucu değil miyiz? O halde tebliğin esası sevgiyle kucaklamak olmalıdır. Düşmanlığın kime faydası var? Hepimiz sadece Allah’ın kulları olan insanlar değil miyiz?
Biz birbirimizi anlıyoruz. Birbirimizle konuşabiliyoruz. Kavga etmiyoruz ve kucaklaşabiliyoruz. Sevgi ve saygıyla gözlerime bakarken, yılların birikimi, beynindeki onlarca kitaptan okuduğu bilgilerden hangisini, bana söylemesi gerektiğini tartarken, birden pencereden, jet uçaklarının sesleri odanın içini kapladı. Başımızı çevirdik ve gayri ihtiyari dışarıya baktık. Sonra da birbirimize baktık. Söylenecek çok şey vardı ama jetlerin sesi, bizim sesimizi örtmüştü. Dışarda bir yerlerde birbirimizi öldürüyorduk ama şu anda ve burada sadece ve sadece barış vardı. Anladım ki Dünya’da değil, kalplerimizde yaşamış olsaydık, asla savaş olmazdı.

Kudret Uğurlu Eminsoy

Kudret Uğurlu Eminsoy

Emekli Binbaşı İlahiyatçı Öğretmen Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir